Ranking procesorów mobilnych w telefonach – który jest najszybszy Foto.jpeg
Porady

Ranking procesorów mobilnych w telefonach – który jest najszybszy?

17 listopada 2021 4 minuty czytania

Obecnie w smartfonach montuje się komponenty od wielu dostawców – na jakie procesory warto zwrócić uwagę?

Ranking procesorów mobilnych w telefonach – który jest najszybszy?

Z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważnym parametrem jest wydajność smartfona. Tym, co o niej decyduje, jest przede wszystkim procesor. To on odpowiada za prędkość, z jaką można wykonywać operacje na danym sprzęcie. Obecnie w smartfonach montuje się komponenty od wielu dostawców – na jakie procesory warto zwrócić uwagę?

Procesory w telefonach mają znaczenie

Wiele osób, kupując swój pierwszy smartfon, prawdopodobnie nawet nie zaprząta sobie głowy procesorem. Najwięcej uwagi poświęca się wyświetlaczowi, przedniemu i tylnemu aparatowi fotograficznemu, czasami analizuje się pamięć smartfona. Aby wszystkie podzespoły w urządzeniu mogły działać prawidłowo, powinno się jednak zadbać przede wszystkim właśnie o odpowiedni procesor.

Ten komponent wpływa na absolutnie wszystkie procesy odbywające się w smartfonie, a jego wydajność może oddziaływać nawet na prędkość pisania wiadomości. Efektywność procesorów może się znacznie różnić w zależności od producenta, a do najpopularniejszych można zaliczyć takie firmy, jak:

  • Exynos,

  • Snapdragon,

  • MediaTek,

  • Apple.

Najszybszy i najlepszy procesor – na co zwrócić szczególną uwagę?

Każdy procesor, mimo swoich niewielkich rozmiarów, jest urządzeniem niezwykle zaawansowanym pod względem technicznym. Jeśli chce się kupić najlepszy z nich, trzeba w pierwszej kolejności zapoznać się z podstawowymi parametrami. Dopiero wtedy będzie można bezproblemowo odczytać informacje, które pozwolą wybrać urządzenie idealnie dopasowane do konkretnych wymagań. Do najważniejszych aspektów związanych z procesorami zalicza się:

  • liczbę rdzeni – podobnie jak w przypadku laptopów, tabletów czy nawet komputerów stacjonarnych, im więcej rdzeni, tym smartfon będzie działał szybciej i wydajniej. Obecny standard rynkowy to procesor wyposażony w 8 rdzeni;

  • częstotliwość taktowania – to parametr, który może sprawić najwięcej problemów. Oznacza on nic innego jak prędkość, z jaką procesor może wykonać wszystkie niezbędne obliczenia. Łatwo się domyślić, że w tym zakresie pożądane są jak najwyższe wartości;

  • proces technologiczny – aspekt ten opisany jest przy pomocy liczby wyrażonej w nanometrach – nm. Mówiąc prościej, parametr ten wyraża energooszczędność całego układu. W tym przypadku im mniejsza liczba, tym lepiej;

  • obsługiwany typ pamięci – zwykle można spotkać dwa rodzaje pamięci: masową i operacyjną;

  • rodzaj zintegrowanej karty graficznej – jest to niezwykle istotny parametr, szczególnie jeśli chodzi o wydajność podzespołów i jakość wyświetlanego obrazu.

Ranking procesorów mobilnych w telefonach

Smartfony mogą być obecnie potężniejsze od laptopów – są w stanie pracować szybciej, wydajniej i oszczędniej. Takie możliwości daje zastosowanie najlepszych i najnowocześniejszych procesów, do których zalicza się:

  • Apple A14 Bionic

Firma Apple znana jest z tego, że jej produkty cechuje wysoka jakość i wydajność. Procesor Apple A14 Bionic ma co prawda jedynie 6 rdzeni, niemniej wydajnością nie ustępuje 8-rdzeniowym odpowiednikom. 2 rdzenie mają częstotliwość taktowania na poziomie 3,1 GHz, a pozostałe na poziomie 1,8 GHZ. Technologia produkcji tego procesora to 5 nanometrów. Z ważniejszych funkcji można wymienić to, że pozwala na nagrywanie filmów w standardzie Dolby Vision. Dodatkowo jest to procesor oszczędny i nie osłabia zbytnio baterii.

  • Samsung Exynos 2100

Jako drugi warto wymienić procesor Samsung Exynos 2100. Najszybszy model, który montowany jest w urządzeniach Galaxy. Posiada 8 rdzeni, z których 1 ma częstotliwość taktowania na poziomie 2,9 GHz, 3 kolejne na poziomie 2,8 GHz, a 4 ostatnie na poziomie 2,2 GHz. Technologia produkcji to również 5 nanometrów. Wspomniane wyżej parametry sprawiają, że jest jednym z najszybszych procesorów na rynku.

  • Samsung Exynos 990

Kolejny procesor Samsung Exynos, który wyposażony jest w 8 rdzeni, z czego 4 są taktowane na poziomie 2,7 GHz, 2 kolejne mają częstotliwość taktowania równą 2,4 GHz, a 2 ostatnie 1,95 GHz. Model został wykonany w technologii 7 nanometrów. Smartfony z tym procesorem z powodzeniem obsłużą nawet najbardziej wymagające aplikacje i programy.

  • Snapdragon 730

To 8-rdzeniowy procesor, z czego 6 z nich taktowanych jest w częstotliwości 1,8 GHz, a 2 kolejne na poziomie 2,2 GHz. Został wykonany w technologii 8 nanometrów, a dynamiczne skalowanie pozwala maksymalnie zaoszczędzić energię. To procesor niezwykle szybki, a zarazem energooszczędny. Komponent ten zwykle jest umieszczany w smartfonach ze średniej półki cenowej.

  • Snapdragon 720 G

Kolejny 8-rdzeniowy procesor Snapdragona. 2 rdzenie taktowane są na poziomie 2,3 GHz, a 6 pozostałych na poziomie 1,8 GHz. Model ten obsługuje 64 bity, a to zapewnia dużą wydajność. Technologia produkcji to 8 nanometrów, a dodatkowo procesor posiada zintegrowaną kartę graficzną. Doskonale sprawdzi się do obsługi wymagających aplikacji.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl