Procesory Snapdragon od Qualcomm cieszą się renomą wydajnych i wszechstronnych układów. Znajdują one zastosowanie nie tylko we flagowych modelach, ale również egzemplarzach budżetowych. Które urządzenia mobilne zostały w nie wyposażone i dlaczego warto rozważyć ich zakup podczas wymiany telefonu na nowy?
Spis treści:
Czym są procesory Snapdragon?
Procesory Snapdragon to układy scalone dla urządzeń mobilnych, zaprojektowane i produkowane przez amerykańską firmę Qualcomm. Stanowią ważny element techniczny wielu nowoczesnych smartfonów i tabletów.
Kompaktowe układy typu SoC (ang. System on Chip) integrują wiele komponentów. Architektura Snapdragonów obejmuje:
-
rdzenie CPU (ang. Central Processing Unit);
-
jednostki GPU (ang. Graphics Processing Unit);
-
moduły DSP (ang. Digital Signal Processor);
-
kontrolery pamięci;
-
modemy.
Są szybkie, a to przekłada się bezpośrednio na natychmiastowe i płynne działanie aplikacji oraz gier mobilnych. Tego typu procesory cechują się dużą popularnością wśród producentów i konsumentów nie bez powodu – zapewniają doskonały stosunek jakości do ceny.
Popularne serie procesorów Snapdragon
Qualcomm wyróżnia kilka serii produkowanych procesorów. Wymienić można:
-
Snapdragon 8 Series – przełomowy sprzęt technologiczny dla wymagających;
-
Snapdragon 7 Series – średnia półka dla codziennych użytkowników;
-
Snapdragon 6 Series – budżetowe, ale sprawdzone rozwiązanie.
Do tego można wyróżnić serie powszechnie już nieużywane: Series 4, 2 i 1. Były one popularne w minionych latach.
Czego jednak trzeba dowiedzieć się na temat nowych procesorów? Szczególnie nowocześnie przedstawia się Series 8 (m.in. Snapdragon 888). Te układy zapewniają doskonałe wrażenia we wszystkich wymagających scenariuszach i są przeznaczone dla osób niechcących iść na żadne kompromisy. Bywają kosztowne, ale z całą pewnością pozostają warte ceny.
Series 7 (m.in. Snapdragon 778G) to procesory popularne wśród nieco tańszych sprzętów. Zapewniają one solidną wydajność i są przeznaczone do użytku w urządzeniach mobilnych wykorzystywanych przeważnie casualowo. Doskonale spełniają się na co dzień.
Natomiast Series 6 (m.in. Snapdragon 680 i Snapdragon 690) to seria budżetowa i wskazana dla użytkowników poszukujących sprawdzonych smartfonów, możliwych do zakupienia w rozsądnych cenach.
Flagowe i budżetowe smartfony z procesorami Snapdragon
Gdzie można spotkać topowe układy scalone Snapdragon? Są wszechobecne we flagowych modelach telefonów i tabletów od firmy Samsung. To właśnie m.in. one zapewniają szybkie działanie urządzeń serii Samsung Galaxy.
Oprócz tego są powszechnie używane przez:
Innymi słowy, osoby poszukujące innowacyjnych rozwiązań mogą skierować swoją uwagę na asortyment firmy Samsung i śledzić na bieżąco wszystkie nowości od tego producenta. Natomiast zainteresowani bardziej budżetowymi opcjami powinni sięgnąć po telefony proponowane m.in. przez Xiaomi i Realme.
Sprzęt wyposażony w procesor Snapdragon da się znaleźć niezależnie od posiadanego budżetu. Wystarczy dopasować własne oczekiwania względem wydajności i możliwości smartfona.
Tablety z procesorem Snapdragon – czy mogą zastąpić laptopy?
Wydajne działanie Snapdragonów umożliwia płynne granie w gry mobilne i obsługę wielu zadań równocześnie bez większych opóźnień oraz przegrzewania się urządzenia. Tablety wyposażone m.in. w układy scalone od Qualcomm mogą z powodzeniem zastąpić podstawowe warianty laptopów. Wystarczy dokupić do nich myszki i przenośne klawiatury.
Takie rozwiązanie będzie odpowiednie np. dla osób korzystających z komputerów przenośnych stricte biznesowo lub rozrywkowo. Współczesna różnorodność technologiczna sprawia, że zwykłe laptopy mogą okazać się nie do zastąpienia dla pracowników związanych ze środowiskiem IT, a nie dla zwykłych i codziennych użytkowników.
Przyszłość procesorów Snapdragon w urządzeniach mobilnych – czego można się spodziewać?
Dalszy przełom będzie stanowić rozwinięcie stopnia integrowania AI w układach scalonych. Można założyć, że SI zacznie odgrywać coraz większą rolę w kontekście:
-
poprawiania wydajności;
-
zarządzania energią;
-
dostosowaniu się do potrzeb użytkowników.
Procesory Snapdragon będą wykorzystywać AI np. do analizy wzorców zachowań właścicieli i automatycznego dostosowania działania systemu.
Przyszłość zapowiada się obiecująco. Niewątpliwie Qualcomm będzie firmą kształtującą przyszłość mobilnych przeżyć dla użytkowników na całym świecie. Początki tego procesu da się zaobserwować już teraz. Co dokładnie kryje jutro? Odpowiedź na to pytanie zbliża się wielkimi krokami.