Spis treści:
Idealny smartwatch powinien odznaczać się najbardziej przydatnymi trybami aktywności fizycznej. W przystępnej cenie możesz często zyskać urządzenia oferujące dziesiątki trybów, które pozwolą mierzyć twoją aktywność fizyczną. Jednak nie zapomnij także o innych cechach odpowiedniego dla Ciebie sprzętu.
Jakie są najpopularniejsze funkcje?
Jeśli chodzi o ilość trybów aktywności fizycznej, większość inteligentnych zegarków dla sportowców oferuje dobrą funkcjonalność. Do tego dochodzą też opcje dodatkowe, które znajdziesz zarówno w tańszych, jak i flagowych modelach.
Niemal każdy smartwatch oferuje czujnik tętna oraz pomiar natlenienia krwi (SpO2) – Pulsoksymetr. Optyczny czujnik tętna wbudowany w smartwatcha nazywany jest często pulsometrem. Działanie smartwatcha z pulsometrem polega na oświetlaniu naczyń krwionośnych nadgarstka diodami LED. Te migają w swoim cyklu (setki razy na sekundę), a fotodioda mierzy światło rozproszone przepływem krwi. Warto dodać, że takie rozwiązanie stosowane jest dopiero od kilku lat w smartwatchach. Kiedyś potrzebny był do tego czujnik zewnętrzny (najczęściej na kablu), który można było zamocować na klatce piersiowej lub na ramieniu. Na szczęście postęp technologiczny sprawił, że do mierzenia pulsu wystarczy dzisiaj po prostu smartwatch.
Podczas aktywności fizycznej warto zadbać o kontrolę tego, czy nasze płuca sprawnie wymieniają CO2 na tlen. Innymi słowy pomiar natlenienia krwi może od razu dostarczyć informacje o niedotlenieniu czy spadku formy. Najczęściej smartwatche z tą opcją wybierają sportowcy chodzący po górach, narciarze, ale nie tylko. Pomiar natlenienia krwi to świetny sposób na to, by dbać o zdrowie zwłaszcza wtedy, kiedy cierpimy na bezdech senny, astmę oskrzelową czy inne dolegliwości. Warto dodać, że w czasie pandemii COVID-19 zanotowano zwiększoną sprzedaż smartwatchy dla sportowców.
W popularnych zegarkach do ćwiczeń znajdziesz także akcelerometr oraz żyroskop. Ten pierwszy zadba o pomiar dystansu, kiedy korzystasz z takich funkcji jak krokomierz czy licznik przebytych kilometrów. Jego działanie polega na śledzenie ruchu nadgarstka. Tymczasem czujnik żyroskopowy (inaczej żyroskop) dokonuje pomiaru położenia smartwatcha w przestrzeni. Dzięki niemu aplikacje służące do biegu na orientację czy do wspinaczek górskich podają Ci dokładniejsze informacje niż akcelerometr.
Jakie są najważniejsze rodzaje aktywności?
Decydując się na smartwatch dla sportowca, warto przed zakupem określić, z jakich funkcji będziemy chcieli korzystać. Większość modeli ma podobny pakiet trybów sportowych, choć zdarzają się takie, które nie oferują niektórych funkcji. W przypadku smartwatcha dla sportowca warto zadbać o to, by urządzenie odznaczało się tymi najważniejszymi. Najczęściej są to takie rodzaje aktywności fizycznej, jak:
-
bieganie,
-
fitness/siłownia,
-
jazda na rowerze,
-
licznik kalorii,
-
pływanie,
-
chodzenie,
-
narciarstwo,
-
wioślarstwo,
-
wspinaczki górskie,
-
triathlon.
Oczywiście twój wymarzony smartwatch nie musi być kompatybilny z nimi wszystkimi. Najczęściej użytkownicy popularnych modeli stawiają przede wszystkim na bieganie, jazdę na rowerze oraz fitness/siłownia. Dopiero w dalszej kolejności poszukują dodatkowych trybów aktywności fizycznej.
Czym jeszcze powinien odznaczać się smartwatch dla sportowca?
Poza popularnymi trybami aktywności fizycznej należy pamiętać, by zakupione urządzenie było wykonane z dobrej jakości materiałów. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ tak samo jak smartfon, smartwatch również jest narażony na uszkodzenia, zarysowania czy zahaczenia. W końcu będziemy z nim ćwiczyć.
Wszystkie dobre smartwatche oferują wbudowany czujnik GPS, dlatego nie powinniśmy się o to martwić. Jeśli jednak masz do wyboru kilka urządzeń z różnymi aplikacjami (dzięki którym na danym sprzęcie działa GPS), warto wybrać taki model, który w testach osiąga najlepsze wyniki (podaje najbardziej dokładne współrzędne).
Podczas aktywności fizycznej często znajdujemy się z dala od Wi-Fi, więc podczas biegania po lesie możemy pomyśleć o tym, by wyłączyć niepotrzebne sposoby komunikacji. Dzięki temu nasza bateria wytrzyma dłużej. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest wybranie smartwatcha oferującego dużo funkcji w trybie offline. Świetnym przykładem są modele, na które możesz zgrać ulubione utwory, by słuchać ich podczas treningu. Wtedy nie musisz łączyć się na przykład z aplikacją Spotify za każdym razem (a ta również zżera ogromne pokłady energii).
Jaki system operacyjny wybrać?
W przypadku smartwatchy warto zwrócić uwagę na wykorzystywany system operacyjny. Ten musi być kompatybilny z naszym smartfonem. Tutaj wygląda to inaczej niż w przypadku smartfonów, gdzie zazwyczaj rządzi Android albo iOS. Smartwatche mogą działać na systemie:
-
Wear OS,
-
Apple iOS,
-
Tizen,
-
autorskim systemie producenta.
Wear OS to najpopularniejszy system operacyjny i najbardziej funkcjonalny. To po prostu odpowiednik Androida, a więc jest kompatybilny ze zdecydowaną większością telefonów na świecie, działających na systemie Android.
System Apple iOS jest zarezerwowany wyłącznie dla posiadaczy urządzeń od giganta z Cupertino. Oznacza to, że smartwatcha możesz sparować z produktami Apple.
Tizen działa nie tylko na telewizorach Smart TV od Samsunga, ale też i na smartwatchach tego producenta. Dzięki temu zyskujesz dostęp do niektórych funkcji, których nie znajdziesz w smartwatchu z Wear OS.
Na szczęście na tym nie koniec. Systemy Wear OS i Tizen mają jeszcze jedną przewagę. Te działają bez problemu zarówno ze smartfonem na Androidzie, jak i na iOS. Do tego dochodzą jeszcze autorskie systemy operacyjne innych producentów. Jednak to zdecydowana mniejszość na rynku odpornych i wydajnych smartwatchów.
O czym jeszcze pamiętać?
Przy zakupie smartwatcha dla sportowca warto również zwrócić uwagę na podstawowe parametry techniczne. Zwiększona wydajność to z pewnością zasługa większej ilości pamięci RAM oraz lepszego procesora. Sprawdź także, ile zyskujesz wbudowanej pamięci wewnętrznej. Dzięki temu zasoby te wykorzystasz na załadowanie playlisty z ulubionymi utworami, które odpalisz podczas treningu.
Jeśli będziesz korzystać ze smartwatcha głównie podczas uprawiania sportów wodnych, musisz koniecznie zainteresować się modelami, które oferują odpowiednią wodoszczelność. Wiadomo, większość dostępnych na rynku modeli jest wodoszczelna, ale cechują się różnymi jej klasami. Jeden model doskonale sprawdzi się na basenie, inny już niekoniecznie.
Wielu producentów oferuje także możliwość płatności poprzez NFC. To wygodne rozwiązanie pozwala na dokonywanie płatności bezgotówkowych podczas długiego treningu.