Jak-zwiekszyc-zasieg-wifi.jpg
Porady

Jak zwiększyć zasięg Wi-Fi?

20 kwietnia 2020 4 minuty czytania

W dzisiejszych czasach posiadanie sieci Wi-Fi w domu staje się praktycznie koniecznością. Wśród pasjonatów technologii popularność zyskało określenie Internetu Rzeczy – zdecydowana większość urządzeń w naszych domach może na różne sposoby zwiększyć swoją użyteczność po podłączeniu do Internetu i domowej sieci. Już teraz w typowym domu znajduje się od kilku do kilkunastu urządzeń komunikujących się ze sobą: laptopy, telewizory, smartfony, zegarki, a do tego grona zaczynają dołączać także pralki i lodówki. W tym artykule opiszemy metody, które pomogą usprawnić działanie i zwiększyć zasięg Wi-Fi w każdym domu.

Początkowa konfiguracja routera

Tak jak większość technologii sieć Wi-Fi może być zarówno dobrodziejstwem, jak i źródłem zmartwień. W czasach komunikacji bezprzewodowej osoby ze złymi intencjami mogą włamać się do naszych domów i uzyskać dostęp do wrażliwych informacji bez przekraczania granic naszej posesji. Podstawowym krokiem powinno być zatem zabezpieczeni sieci przed ingerencją z zewnątrz. Dostęp do sieci Wi-Fi jest dziś domyślnie chroniony hasłem, jednak powinno być ono od razu zmienione na trudniejsze do odgadnięcia. Dostęp do panelu konfiguracyjnego i wszystkie informacje, jakie pozwolą otworzyć panel konfiguracyjny routera, znajdują się zwykle na tablicy znamionowej na spodzie urządzenia. Większość ruterów ma go pod adresem http://192.168.1.1, http://192.168.0.1 lub http://192.168.1.254. Po wpisaniu tego adresu w okno przeglądarki Internetowej, router poprosi o login i hasło administratora, które również zwykle jest zapisane na tablicy znamionowej.

Bezpieczeństwo sieci

Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na poziom zabezpieczeń sieci bezprzewodowej. W routerach, w zależności od producenta, możliwość ta kryje się pod różnymi nazwami, np. Wireless Security. Najlepiej zawsze używać algorytmu WPA2. Hasło powinno być silne i składać się z małych i wielkich liter, cyfr oraz znaków specjalnych. W tym samym miejscu zwykle istnieje możliwość ustawienia SSID, czyli nazwy sieci. Zawsze warto zmienić tę domyślną na wymyśloną przez siebie – dla hakera będzie to pierwszy sygnał, że ma do czynienia ze skonfigurowaną siecią, do której dostęp będzie utrudniony.

Login i hasło administratora należy koniecznie zmienić po pierwszym zalogowaniu, inaczej hakerzy z łatwością uzyskają dostęp do panelu administracyjnego, a wtedy nawet najlepsze hasło do sieci Wi-Fi zda się na nic.

Wybór pasma – 2,4 GHz, 5 GHz czy oba jednocześnie?

Jeśli router ma taką możliwość i obsługują to inne urządzenia w domu (należy to sprawdzić), warto aktywować pasmo 5 GHz. Dlaczego? W paśmie 2,4 GHz pracują praktycznie wszystkie urządzenia, takie jak myszki bezprzewodowe, klawiatury, słuchawki itd. Powoduje to, że eter jest bardzo zatłoczony, co negatywnie odbija się na zasięgu, szybkości i stabilności połączenia. Pasmo 5 GHz jest używane w mniejszym stopniu, a router ma więcej miejsca na komunikację z innymi urządzeniami.

Nowoczesne routery mogą operować zarówno w paśmie 2,4 GHz, jak i 5 GHz w tym samym czasie, co jest optymalnym rozwiązaniem – pozwala zapewnić szybkie i stabilne połączenie z urządzeniami odbierającymi sygnał 5 GHz, ale też zapewni komunikację z urządzeniami starszego typu.

Wybór kanału w ramach pasma

Jest to wyjątkowo pomocne, choć zaskakująco mało znane rozwiązanie. Routery Wi-Fi w ramach danego pasma mają swoje kanały komunikacji, co można wykorzystać, szczególnie jeśli mieszkamy w bloku i dociera do nas sygnał z sąsiednich sieci. Dwie różne sieci Wi-Fi pracujące na tym samym kanale będą próbowały „zakrzyczeć się” nawzajem, co negatywnie odbije się na mocy sygnału każdej z nich.

Na urządzeniach pracujących pod kontrolą systemu Android i Windows 10 można sprawdzić wykorzystywane kanały przez okoliczne sieci za pomocą bezpłatnej aplikacji WiFi Analyzer. Kanałów jest 16 i powinniśmy bez przeszkód znaleźć wolny, nieużywany przez pozostałe sieci. Korzystając z wolnego kanału, zapewniamy maksymalny zasięg i szybkość działania całej sieci.

Umiejscowienie routera

Router, w uproszczeniu, rozsiewa sygnał głównie poziomo we wszystkie strony. Wobec tego najlepiej umieścić go mniej więcej na środku domu lub mieszkania. Najbardziej pożądany scenariusz to taki, w którym urządzenia bezprzewodowe bezpośrednio „widziałyby” router. Dlaczego? Wtedy jakość sygnału, a tym samym zasięg Wi-Fi, byłyby najlepsze, gdyż nic nie stoi na przeszkodzie między nadajnikiem i odbiornikiem. Niestety, rzadko kiedy pojawia się taka możliwość.

Należy unikać ukrywania routerów w szafkach, w okolicy metalowych przedmiotów i urządzeń elektronicznych. Nie montuje się też routera na ścianie w łazience lub w kuchni, a więc tam, gdzie na przeszkodzie mogą stać rury wodne. Woda bardzo wytłumia fale radiowe. Trzymaj urządzenie z daleka od źródeł generujących promieniowanie wysokiej częstotliwości, a więc takich jak np. mikrofalówka. Gdy tak zrobisz, w eterze wokół routera pojawi się znacznie więcej zakłóceń, co po uruchomieniu mikrofalówki spowoduje znaczny spadek jakości sygnału.

Łączenie routerów w formie mostka (sieć Mesh)

Kilka routerów można połączyć ze sobą w formie mostka, wtedy jeden odbiera sygnał od drugiego i przesyła go dalej. Istnieją dwa rodzaje połączenia: bezprzewodowe i stabilniejsze – przewodowe, choć wymaga połączenia routerów kablem Ethernet. Takie rozwiązanie szczególnie warto rozważyć w większych domach i pomiędzy piętrami.

Po połączeniu routerów w mostek zachowują się one jak jedna sieć Wi-Fi z tym samym identyfikatorem i hasłem. Daje to znacznie większy zasięg i może zapewnić stabilne połączenie w każdym miejscu w domu.

Połączenia mostkowe można nawiązać pomiędzy urządzeniami różnych producentów, ale najlepiej wybrać dedykowane zestawy do tworzenia takich sieci: na przykład Tenda Nova MW5 oraz TP-Link Deco M4. W zestawie otrzymujemy zazwyczaj kilka urządzeń, które można rozmieścić w najbardziej newralgicznych punktach mieszkania lub domu. W sieci Mesh można skonfigurować odizolowaną od twojej, sieć Wi-Fi dla gości, a także ustawić kontrolę rodzicielską dla najmłodszych.  Zestaw Tenda Nova MW5 składa się z trzech urządzeń i obsługuje nawet do 60 urządzeń.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl