Jak zadbać o swój smartfon latem (1).jpeg
Porady

Jak zadbać o swój smartfon latem?

3 sierpnia 2023 5 minut czytania

Jak schłodzić telefon latem? Najlepiej podejść do tego z głową, stosując kilka prostych rozwiązań!

Lato kojarzy się z czasem beztroski i wypoczynku, jednak nie dla wszystkich. Nie od dziś wiadomo, że wysokie temperatury nie sprzyjają żywotności smartfonów. Jak schłodzić telefon latem? Najlepiej podejść do tego z głową, stosując kilka prostych rozwiązań!

Spis treści:

  1. Dlaczego smartfony się przegrzewają?
  2. Telefon a wysoka temperatura – jak obniżyć temperaturę smartfona?
  3. Smartfon – na co zwrócić uwagę podczas urlopu?
  4. Jak dbać o ekran smartfona latem?
  5. Program antywirusowy i aktualizacje – dlaczego warto?

Dlaczego smartfony się przegrzewają?

Przegrzewanie się telefonów może wynikać z wielu powodów, a latem niebezpieczeństwo zbyt wysokiej temperatury urządzenia wzrasta. Bateria smartfona naturalnie nagrzewa się w trakcie pracy, co czasem można zauważyć, gdy wiele aplikacji działa w tle równolegle. Wtedy telefon jest zdecydowanie cieplejszy. Co więcej, im starsza bateria, tym łatwiej o jej przegrzanie.

Problem ten nasila się szczególnie w upalne dni. Gdy temperatura otoczenia jest wysoka, smartfon podczas pracy również zaczyna się dodatkowo nagrzewać. W efekcie telefon na baterii jest w stanie pracować krócej, bo zgromadzona energia szybciej się zużywa. W skrajnych przypadkach naprawdę wysokich temperatur urządzenie może się samoistnie wyłączyć. Jest to często skutek uruchomienia zabezpieczeń chroniących przed przegrzaniem smartfona.

Jak dbać o telefon przy wysokiej temperaturze? Warto zwrócić uwagę na to, żeby nie pozostawiać urządzenia na pełnym słońcu. W takich warunkach proces utraty baterii się przyśpieszy i z pewnością dojdzie do przegrzania telefonu. Oprócz tego trzeba uzbroić się w cierpliwość – ciepłe urządzenie w celu ochrony baterii i niewytracania energii będzie się ładować zdecydowanie wolniej niż zwykle.

Telefon a wysoka temperatura – jak obniżyć temperaturę smartfona?

Temperatura otoczenia ma spore znaczenie. Warto więc zwrócić uwagę na to, aby telefon nie był w bezpośrednim kontakcie z innymi rzeczami, od których może się nagrzewać. Jak dbać o telefon latem? Nie pozostawiaj go m.in.:

  • przykrytego pościelą lub pod poduszką;

  • na piasku;

  • leżącego na laptopie;

  • na nagrzanych powierzchniach, np. leżaku, ciemny, kocu, desce rozdzielczej w samochodzie.

Warto pamiętać także o tym, że już samo ładowanie może prowadzić do nagrzewania się urządzenia. Lepiej pozostawić je wtedy w zacienionym miejscu i nie używać go, dopóki się nie naładuje. Dzięki temu można skrócić proces ładowania i nie obciążać dodatkowo urządzenia. Warto także pamiętać o tym, aby nie pozostawiać na długo telefonu z pełną baterią podpiętego do gniazdka. W taki sposób może zacząć spadać żywotność baterii.

Sprawdź także: Workation – wakacje i praca w jednym! Plusy i minusy takiego rozwiązania

Pomocne może być także wyłączenie aplikacji, które w danym momencie nie będą używane. Wiele programów działa w tle, nawet w momencie, gdy z nich nie korzystamy. Przez to cały czas obciążają baterię i zmuszają ja do wzmożonej pracy. Im mniej procesów odbywa się jednocześnie, tym wolniejsze będzie zużycie energii.

Wśród działań, które warto ograniczyć, jest korzystanie z transmisji danych. Naturalnie wpływa ono na wzmożoną pracę procesora, co wiąże się z nagrzewaniem urządzenia i szybszą utratą baterii.

Smartfon – na co zwrócić uwagę podczas urlopu?

Wyjeżdżając na urlop, każdy chce odpocząć i jak najmniej przejmować się problemami. Aby nie nabawić się dodatkowych kłopotów, należy podczas urlopu odpowiednio zadbać o swojego smartfona. Jak więc chronić telefon latem? Najlepiej jest zastosować się do tych kilku rad!

  • Chroń telefon przed wilgocią i kontaktem z wodą – zabierając telefon na plażę lepiej trzymać go z dala od akwenu. W przypadku jego utonięcia nie dość, że można na dobre stracić urządzenie wraz z całą zawartością, to nie ma gwarancji, że nawet po dokładnym osuszeniu będzie zdatny do użytku.

  • Ogranicz kontakt z piaskiem – drobne ziarenka mają skłonność do pojawiania się wszędzie, szczególnie tam, gdzie nie powinny. Gniazdo ładowania trudno oczyścić i sprawdzić, czy na pewno nie ma w niej drobinek. Tyle wystarczy, żeby je uszkodzić, wystarczy, że będzie się chciało podłączyć smartfon do ładowania, a ziarenka będą pomiędzy złączami.

  • Zadbaj o używanie oryginalnych akcesoriów do urządzenia – tanie ładowarki pochodzące z wątpliwych źródeł często wykonywane są niskim kosztem. Wiąże się to z brakiem zachowania norm bezpieczeństwa, nieposiadaniem wielu zabezpieczeń i często wadliwym wykonaniem.

  • Porządek w aplikacjach – jak schłodzić smartfon latem? Poza zatrzymaniem programów działających w tle warto od czasu do czasu przyjrzeć się tym, które są od dłuższego czasu nieużywane i je usunąć. Dzięki temu telefon zyska miejsce w pamięci i zostanie skutecznie odciążony.

  • Odpowiednia pielęgnacja baterii – kondycja baterii może zależeć nie tylko od temperatury oraz ilości realizowanych procesów, ale także częstotliwości i sposobu ładowania. Kluczowe w zachowaniu długiej żywotności baterii jest nierozładowywanie akumulatora do zera.

Jak dbać o ekran smartfona latem?

Urlopy w różnych miejscach to często wyzwanie dla urządzeń. Muszą one bowiem znosić zmiany temperatur, różne wysokości i kontakt ze skrajnymi powierzchniami. Te mogą zaszkodzić dotykowym ekranom. W najlepszym wypadku dojdzie do pęknięcia szkła, ale np. upadek z dużej wysokości może spowodować wylanie matrycy.

Aby ochronić ekran przed potencjalnymi zagrożeniami, warto odpowiednio go zabezpieczyć. Przydatne będą szkło hartowane i etui, które można kupić w oddziałach sklepu Play. Dodatkowo firma oferuje usługę Ochrony Wyświetlacza, która jest formą ubezpieczenia, która znacząco obniża koszty naprawy w momencie awarii.

Sprawdź także: Jak chronić wyświetlacz telefonu przed uszkodzeniami?

Program antywirusowy i aktualizacje – dlaczego warto?

Aktualizacje telefonu zapewniają płynne działanie urządzenia i korzystanie z najnowszych wtyczek. Dzięki temu aplikacje nie spowalniają działania urządzenia oraz nie zajmują nadmiarowej pamięci. Smartfon nie zużywa więcej baterii i działa znacznie szybciej.

Antywirus chroni z kolei urządzenie przed złośliwymi oprogramowaniami i cyberprzestępstwami. Za granicą może być o nie łatwiej, np. podczas korzystania z ogólnodostępnych sieci Wi-Fi lub poszukiwania informacji w obcym języku. W takich warunkach można przypadkowo wejść w niesprawdzony link, a tym narobić sobie sporych problemów.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl