Jak wyłączyć internet w telefonie_1.jpeg
Porady

Jak wyłączyć internet w telefonie?

22 czerwca 2023 4 minuty czytania

Zdarzają się sytuacje, w których należałoby zrezygnować z internetu np. ze względu na konieczność skupienia się, oszczędzania baterii telefonu podczas podróży lub ochrony prywatności. Sprawdź jak to zrobić.

Komunikacja, praca i rozrywka – wszystko to wymaga zazwyczaj stałego połączenia z internetem. Czasami jednak zdarzają się sytuacje, w których należałoby z niego zrezygnować, np. ze względu na konieczność skupienia się, oszczędzania baterii telefonu podczas podróży lub ochrony prywatności. W jaki sposób to zrobić?

Spis treści:

  1. Wyłączenie danych komórkowych – po co?

  2. Jak wyłączyć internet w telefonie?

  3. Jak wyłączyć pobieranie przez dane komórkowe?

  4. Blokada internetu w telefonie służbowym – czy da się przywrócić połączenie z siecią?

  5. Wyłączone dane komórkowe – czy i tak trzeba za nie zapłacić?

Wyłączenie danych komórkowych – po co?

Kiedy warto rozważyć tymczasowe wyłączenie danych komórkowych? To zalecane działanie wtedy, gdy użytkownikowi telefonu zależy na tym, aby:

  • zaoszczędzić baterię – korzystanie z internetu wymaga aktywnej pracy modułu komunikacji komórkowej, a to prowadzi do nadmiernego zużycia energii; winne temu są powiadomienia push, aktualizacje aplikacji w tle i synchronizacja danych;

  • kontrolować zużycie danych – zbyt szybkie wykorzystanie limitu miesięcznego transferu danych może generować dodatkowe opłaty u wybranego operatora sieci;

  • uniknąć rozproszeń – czasami warto oderwać się na chwilę od świata online i skupić się na zadaniach, pracy oraz czasie spędzanym wspólnie z rodziną i przyjaciółmi;

  • chronić swoją prywatność – niektóre aplikacje śledzą lokalizację użytkowników, co jest szczególnie niebezpieczne podczas załatwiania spraw biznesowych, a zwłaszcza tych, które są objęte umową NDA.

Niestety, trzeba mieć na uwadze, że wyłączenie danych komórkowych oznacza brak możliwości korzystania z funkcji telefonu i aplikacji, które wymagają połączenia z internetem (m.in. przeglądanie witryn sieciowych, odbieranie wiadomości online, używanie platform streamingowych i przesyłanie kopii zapasowych zdjęć do chmury).

Sprawdź: Bateria w smartfonie – kiedy należy wymienić ją na nową?

Jak wyłączyć internet w telefonie?

Jak wyłączyć internet w telefonie? To bardzo proste:

  • iOS – opcja ta znajduje się w ustawieniach telefonu, wystarczy stuknąć palcem w zakładkę „Sieć komórkowa”, a następnie wyłączyć opcję „Dane sieci kom.”; alternatywnie przeciągnąć ekran startowy w górę lub dół (w zależności od posiadanego modelu) i wcisnąć znak graficzny przypominający antenę.

  • Android – należy wyłączyć „Mobilna transmisja danych”, czyli zakładkę, która znajduje się w ustawieniach urządzenia, w „Użycie Danych”, podobnie jak w przypadku iOS, można także zrobić to za pomocą górnego paska szybkiego dostępu.

Jak wyłączyć pobieranie przez dane komórkowe?

Co w przypadku, w którym użytkownikowi telefonu zależy wyłącznie na tym, aby nie marnować limitu transferu danych podczas pobierania plików dużej wielkości? Istnieją dwa rozwiązania:

  • znaleźć zakładkę „Używanie danych komórkowych” (iOS) lub „Używanie sieci komórkowej” (Android), a następnie ustawić własne limity, ponadto niektóre modele telefonów są wyposażone fabrycznie w funkcję systemową, która powiadamia użytkowników o tym, że ściągany plik jest dużych rozmiarów oraz zaleci przełączenie się na połączenie Wi-Fi;

  • zdecydować się na wykupienie Abonamentu L (transfer danych 240 GB z pełną prędkością) lub Abonamentu Homebox (transfer danych 300 GB z pełną prędkością) u operatora sieci Play – pakiety te pozwolą przestać przejmować się tym zagadnieniem.

Blokada internetu w telefonie służbowym – czy da się przywrócić połączenie z siecią?

W sytuacji, w której wiadomo już jak zablokować internet w telefonie, pozostaje pytanie: czy da się przywrócić połączenie z siecią pomimo blokady, np. w smartfonie służbowym? Tak, jest to możliwe, jednak stanowi działanie, które nie będzie zgodne z polityką i zasadami organizacji udostępniającej urządzenie swojemu pracownikowi.

Istnieją trzy metody, które mogą potencjalnie na to pozwolić:

  • skontaktowanie się z działem IT lub administratorem – rozwiązanie polecane szczególnie wtedy, gdy dostęp do internetu jest potrzebny w celach służbowych; wystarczy posłużyć się odpowiednimi argumentami;

  • poprosić o wyjątek – każdy wniosek warto poprzeć uzasadnieniem, dlaczego wykorzystywanie danych transferu stanowi niezbędność podczas wykonywania aktywności zawodowych;

  • korzystać z innych sieci – jeżeli blokada dotyczy wyłącznie danej sieci, to istnieje możliwość skorzystania z innej, np. Wi-Fi (pod warunkiem że znajduje się w zasięgu).

Wyłączone dane komórkowe – czy i tak trzeba za nie zapłacić?

Czy użytkownik poniesie opłaty za transfer danych, którego nie wykorzystał? Wszystko zależy od rodzaju umowy, którą zdecydował się podpisać z wybranym operatorem komórkowym. 

Konsumenci korzystający z telefonów na kartę płacą za połączenie z siecią wyłącznie wtedy, gdy jej używają – to wygodne rozwiązanie dla tych, którzy z internetu korzystają sporadycznie, bo ceny przesyłu są zwykle wyższe niż w przypadku tych oferowanych w ramach abonamentu.

Abonenci uiszczają stałe opłaty cykliczne. To, czy wykorzystają limit transferu danych, nie ma wpływu na to, ile przyjdzie im zapłacić. Jednakże, w skrajnych sytuacjach mogą spróbować zalogować się na internetowej platformie wybranego operatora sieci, a następnie poszukać w ustawieniach konta zakładki „Wyłącz internet” – nie zawsze jest to możliwe, aczkolwiek to działanie warte wypróbowania jeszcze przed wykonaniem połączenia telefonicznego do działu obsługi klienta.

Podsumowując, wyłączenie internetu w telefonie nie stanowi trudnego zadania nawet dla osób, które z telefonu korzystają sporadycznie – zmiana ustawień każdego urządzenia jest prosta i intuicyjna.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl