Jak wydłużyć czas pracy baterii w smartfonie 1.jpg
Porady

Jak wydłużyć czas pracy baterii w smartfonie?

22 maja 2023 4 minuty czytania

Wraz z postępem technologicznym, rosnącymi możliwościami smartfonów i zwiększoną intensywnością korzystania z nich, bateria staje się coraz wrażliwszym elementem, który determinuje użyteczność posiadanego urządzenia mobilnego

Wraz z postępem technologicznym, rosnącymi możliwościami smartfonów i zwiększoną intensywnością korzystania z nich, bateria staje się coraz wrażliwszym elementem, który determinuje użyteczność posiadanego urządzenia mobilnego. Jak wydłużyć czas pracy telefonu, aby nie musieć ładować go kilkukrotnie w ciągu dnia?

Spis treści:

  1. Zbyt krótka żywotność baterii w smartfonach – co może być tego przyczyną?

  2. Polecane sposoby, których należy wypróbować, gdy bateria w smartfonie szybko się rozładowuje

  3. Jak dbać o baterię w smartfonie, aby wystarczała na jak najdłużej?

  4. Wymiana baterii w smartfonie – czy da się zrobić to samemu?

  5. Jak przestać martwić się, ile wytrzyma bateria w smartfonie? Metody niekonwencjonalne

Zbyt krótka żywotność baterii w smartfonach – co może być tego przyczyną?

Na samym początku należy ustalić prawdopodobną przyczynę, dlaczego bateria rozładowuje się szybciej, niż powinna.

Baterie stosowane w smartfonach opierają się na litowo-jonowych lub litowo-polimerowych technologiach. Z tego względu mają, niestety, ograniczoną żywotność związaną z naturalnym procesem degradacji. Każde naładowanie i rozładowanie powoduje zużycie, a te prowadzi do stopniowego zmniejszania się ich pojemności wraz z upływem czasu.

Ile lat wytrzymuje bateria w smartfonie? Według producentów cechuje się ona gorszą wydajnością już po pierwszym roku używania jej – przy założeniu, że posiadacz telefonu korzysta z niego w sposób właściwy, czyli zgodnie z zaleceniami zawartymi w instrukcji. Obecne komórki są urządzeniami wielofunkcyjnymi, które oferują szeroki zakres możliwości, takich jak:

  • nawigacja GPS;

  • strumieniowanie multimediów;

  • gry;

  • aplikacje społecznościowe.

Intensywne, a nawet za częste korzystanie z tych funkcji wymaga znacznego zużycia energii, co skraca czas pracy baterii. Negatywny wpływ mają także inne czynniki, między innymi zbyt wysoka jasność ekranu, nieustannie działające w tle aplikacje i nagminne korzystanie z funkcji komunikacyjnych.

Czasami zbyt szybkie rozładowywanie się telefonu nie będzie jednak winą samego użytkownika. Niektóre smartfony mogą mieć słabo zoptymalizowane oprogramowanie – błędy w systemie operacyjnym powodują, że procesor i inne komponenty będą pracować nawet wtedy, gdy urządzenie nie jest aktywnie używane. Obciąża to baterię i skraca jej żywotność.

Sprawdź:  Bateria w smartfonie – kiedy należy wymienić ją na nową?

Polecane sposoby, których należy wypróbować, gdy bateria w smartfonie szybko się rozładowuje

Najczęściej polecane sposoby, które są w stanie zapewnić nawet do kilku dodatkowych godzin działania urządzenia, to:

  • optymalizacja ustawień ekranu;

  • prawidłowe zarządzanie aplikacjami działającymi w tle;

  • wyłączanie funkcji niewykorzystywanych w danym momencie;

  • regularne aktualizowanie oprogramowania;

  • ograniczenie synchronizacji danych;

  • wyłączenie powiadomień;

  • korzystanie z trybu niskiego zużycia energii.

Wygaszenie ekranu zaledwie o 20%, połączone z wyłączeniem Bluetooth, GPS i NFC jest w stanie zadziałać zbawiennie – to proste metody, z których należy skorzystać z pierwszej kolejności, zwłaszcza podczas np. podróży do miejsc, w których nie ma dostępu do gniazdek elektrycznych.

Sprawdź:  Jak prawidłowo dbać o telefon?

Jak dbać o baterię w smartfonie, aby wystarczała na jak najdłużej?

Skutecznym sposobem pozwalającym upewnić się, że telefon będzie sprawować się prawidłowo i wystarczy na jak najdłużej, jest dokonanie optymalizacji ładowania.

Jak ładować baterię w smartfonie w taki sposób? Istnieją dwa rozwiązania: albo wykorzystać w tym celu aplikację wewnętrzną (zwykle zapewnianą przez producenta w oprogramowaniu), albo stosując się do zaleceń, które brzmią:

  • nie dopuszczaj do całkowitego rozładowania telefonu;

  • nie ładuj telefonu powyżej 80%.

Sprawdź:  Jak szybko naładować telefon? Kilka prostych porad!

Wymiana baterii w smartfonie – czy da się zrobić to samemu?

Jak sprawdzić żywotność baterii w smartfonie i czy wymaga ona już wymiany? Producenci zawierają dostęp do informacji o tym w ustawieniach urządzenia. Wystarczy w nie kliknąć, a następnie wyszukać pożądaną wzmiankę w zakładce „bateria”.

Nie zaleca się, aby użytkownicy telefonów podejmowali się wymiany baterii samemu. To dlatego, że obecne smartfony są skonstruowane w sposób, który to uniemożliwia (jednolita obudowa, która zapewnia między innymi odporność na zachlapanie wodą). Co więcej, producenci zastrzegają sobie w instrukcji możliwość nieuznania gwarancji, jeżeli ich pracownicy zauważą podczas rozpatrywania reklamacji, że w urządzeniu znajdują się zerwane plomby.

Jak przestać martwić się, ile wytrzyma bateria w smartfonie? Metody niekonwencjonalne

Jeżeli polecane metody nie sprawdzają się lub wydłużają czas pracy baterii jedynie nieznacznie, wypróbować można sposoby niekonwencjonalne:

  • wymienić telefon na inny – kiepska optymalizacja niektórych urządzeń sprawi, że nawet wymiana baterii na nową nie zda się na wiele;

  • nabyć powerbank – powinien mieć pojemność co najmniej 10000 mAh;

  • nosić ze sobą ładowarkę – gniazdka elektryczne i porty USB, które umożliwiają szybkie podładowanie urządzenia, można znaleźć nawet w komunikacji miejskiej.

Nie są to sposoby idealne, ale z pewnością takie, które pozwolą uporać się z problemem zwłaszcza wtedy, gdy żadne inne rozwiązanie nie przynosi pożądanego efektu. 

Reasumując, na początku należy ustalić przyczynę zbyt szybkiego rozładowywania się telefonu, a następnie wypróbować kilka zalecanych metod, które pozwolą ograniczyć zużycie energii. Oprócz tego upewnić się w międzyczasie, że urządzenie było ładowane w poprawny sposób, który nie spowodował zmniejszenia się pojemności baterii.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl