Jak nagrać ekran telefonu.jpeg
Porady

Jak nagrać ekran telefonu? Nagrywanie ekranu iPhone i Android

22 marca 2024 4 minuty czytania

Jak nagrać ekran telefonu na urządzeniach iPhone i urządzeniach z systemem Android? Poznaj proste kroki i aplikacje umożliwiające nagrywanie ekranu.

Nagrywanie wyświetlacza to przydatna funkcja, z której może skorzystać każdy użytkownik smartfona. Jak to zrobić? Oto najważniejsze informacje o rejestrowaniu ekranu!

Spis treści:

  1. Po co nagrywać ekran telefonu?

  2. Jak nagrać ekran telefonu?

  3. Aplikacje do nagrywania ekranu telefonu

Po co nagrywać ekran telefonu?

Nagrywanie ekranu telefonu to jedna z przydatnych funkcji w nowoczesnych urządzeniach, dzięki której użytkownicy mogą zarejestrować to, co dzieje się na ich sprzęcie.

Będzie to przydatne szczególnie w sytuacjach, kiedy chce się nagrać obraz z np. włączonego filmiku instruktażowego, aby móc do niego wrócić w każdej chwili. Wtedy nie potrzeba połączenia z siecią, by jeszcze raz zobaczyć wideo. W ten sposób można więc rejestrować krok po kroku wykład eksperta.

Nagrywanie ekranu bywa również przydatne, gdy chce się pokazać pojawiające się na urządzeniu problemy techniczne. Niekiedy tłumacząc specjaliście, czego dotyczy usterka, ciężko znaleźć odpowiednie słowa, żeby ten zrozumiał przekaz. Wtedy zrobienie zrzutu ekranu lub wykonie nagrania konkretnego działania, a następnie wysłanie go do serwisu pozwoli o wiele szybciej i dokładniej zdiagnozować przyczynę nieprawidłowości.

     Sprawdź także: Najczęstsze usterki telefonów – na co uważać?

Nagrywanie ekranu to także sposób zapisywania ważnych momentów. Może posłużyć do zachowania w formie wideo fragmentu wspólnej rozmowy na kamerkach czy rozgrywki z gry mobilnej.

Wiele osób używa tej funkcji, tworząc np. prezentacje, szczególnie związane z kwestią wykorzystania urządzeń mobilnych. Wystarczy nagrać konkretne działania, a następnie dodać do prezentacji, aby cały materiał był interesujący i jasny dla odbiorców.

To również opcja, z której mogą korzystać influencerzy, aby pokazać np. przesuwanie asortymentu w sklepie internetowym w ramach współpracy czy nawet własnej promocji. Może się to przydać zarówno w rolkach na Instagramie, jak i na YouTube. 

     Sprawdź także: Jak zarobić w internecie? Przydatne wskazówki dla przyszłych przedsiębiorców

Jak nagrać ekran telefonu?

Nagrywanie ekranu telefonu to prosty proces – poradzi sobie z nim każdy użytkownik smartfona. Zależnie od oprogramowania, na którym działa urządzenie, może się jednak różnić sposób uruchomienia nagrywania.

Jak nagrać ekran na iPhone?

Aby nagrać ekran na urządzeniach Apple (iPhone, iPad), na początku należy przejść do ich ustawień i dodać tę funkcję do centrum sterownia. By to zrobić, powinno się wejść w zakładkę „Ustawienia”, następnie wybrać „Centrum sterowania” i kliknąć przycisk „Dodaj obok pozycji nagrywanie ekranu”.

Żeby nagrać ekran, należy wrócić do wyświetlacza głównego i rozwinąć „Centrum sterowania”. Pojawiła się w nim nowa ikona – „Nagrywanie ekranu” (kółko w okręgu). Po jej wyborze zmienia kolor na czerwony, a na górze ekranu pojawia się pasek informujący o zapisywaniu.

Jeśli chce się zatrzymać nagranie, należy wcisnąć przycisk „Nagrywanie ekranu”, a następnie wybrać ikonkę „Zatrzymaj” (kwadrat w okręgu), która znajduje się w górnym pasku.

Z kolei, aby odszukać nagranie, wystarczy przejść do zakładki „Zdjęcia” i odszukać swój materiał w nowo dodanych plikach.

Należy pamiętać, że niektóre aplikacje uniemożliwiają nagrywanie dźwięku lub obrazu. Dodatkowo rejestrowanie nie będzie działać w sytuacji, gdy jednocześnie używa się klonowania ekranu.

     Sprawdź także: Zalety ekosystemu Apple. Dlaczego przyciąga tak wielu fanów?

Jak nagrać ekran w Androidzie?

Jeśli chodzi o telefony z Androidem, to funkcja utrwalania ekranu z tym systemem jest w nie wbudowana. Aby rozpocząć rejestrację, należy rozwinąć „Menu” z paska powiadomień. W szybkim dostępie widać wiele aplikacji i działań, w tym „Nagrywanie ekranu”.

Gdy ta funkcja nie jest widoczna, można wybrać opcję „Edytuj” i przeciągnąć ikonę nagrywania do szybkich ustawień. Po jej kliknięciu należy potwierdzić rozpoczęcie rejestrowania. Zapis zacznie się po zakończeniu odliczania. Aby zakończyć proces, wystarczy kliknąć powiadomienie o nagrywaniu ekranu.

Jak nagrać ekran w telefonach Samsung? Jest to równie proste. Funkcja może się nazywać „Rejestrator ekranu”. Poza tym proces wygląda identycznie.

Gotowego nagrania należy szukać w Galerii, w zakładce „Filmy”.

Nagrywanie ekranu telefonu z dźwiękiem

Jak nagrać ekran telefonu z dźwiękiem? Na Androidzie w chwili wyboru ikony rejestrowania wyświetlacza, pojawi się ikona z informacją, jak ma być nagrane audio. Do wyboru są trzy opcje:

  • brak dźwięku;

  • multimedia;

  • multimedia i mikrofon.

Dodatkową opcją do wyboru jest widoczność naciśnięć i dotknięć na ekranie.

Korzystając z iPhone, należy przycisnąć i przytrzymać symbol „Nagrywania ekranu”, a następnie wybrać ikonę mikrofonu, co pozwoli na włączenie lub wyłączenie utrwalania dźwięku.

Aplikacje do nagrywania ekranu telefonu

Poza wbudowanymi funkcjami nagrywania ekranów telefonów można użyć osobnej aplikacji, która będzie to robić. Kiedy stanie się to przydatne? Jeśli z jakichś powodów nie można skorzystać z samego smartfona, a jedynie z dedykowanego oprogramowania. Co ważne, warto udać się wtedy do punktu obsługi, aby rozwiązać ten problem.

Używanie aplikacji bywa przydatne, gdy poza nagrywaniem ekranu, potrzebne są dodatkowe funkcje, jak np. nakładanie znaczników, rysownie po materiale itd.

Aplikacje często oferują lepszą jakość nagrywania, a także mogą być bardziej wydajne niż wbudowane programy.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl