Home office a internet – jaką ofertę wybrać Foto (1).jpeg
Porady

Home office a internet – jaką ofertę wybrać?

7 grudnia 2021 4 minuty czytania

Jaka zatem oferta będzie najlepsza, gdy pracujemy w trybie home office?

Praca zdalna na dobre zagościła w życiu wielu z nas. Wraz ze zwiększą liczbą obowiązków zawodowych, które wykonywane są w domu, zwiększają się też potrzeby względem internetu. Jaka zatem oferta będzie najlepsza, gdy pracujemy w trybie home office?

Początkowo praca zdalna była niespodziewanym wymogiem dla funkcjonowania wielu firm, natomiast z czasem praktykowanie home office zmieniło się w trend na rynku pracy. Sprawdź, jakie potrzeby niesie za sobą praca z domu i jaką rolę odgrywa w tym modelu łącze internetowe.

Spis treści:

Home office i hybrydowy model pracy coraz popularniejsze

Przez lata zdecydowana większość osób zatrudnionych na etacie była przyzwyczajona do stacjonarnego trybu pracy. Bez wahania pracownicy dojeżdżali do biur, które opuszczali po ośmiu godzinach za biurkiem. Pandemia początkowo wymusiła przejście na zdalny tryb pracy, jednak nawet po wycofaniu obostrzeń część pracowników wolała dalej pracować z domu, gdyż przekonała się o zaletach tego rozwiązania. Według raportu Antal i Corees Polska „Model pracy a efektywność i zadowolenie pracowników” aż 92% z nich pozytywnie ocenia efektywność pracy zdalnej, a jeśli mają wybór, blisko co czwarty decyduje się na w pełni zdalny model.[1]

Home office może nieść za sobą wiele korzyści, jak brak konieczności dojazdu do pracy, a zatem oszczędność czasu i pieniędzy. Pracownicy mają większą dowolność w wyborze miejsca oraz godzin pracy. Mogą działać w przedziałach czasowych, w których są najbardziej wydajni, dzięki czemu zadania realizowane dotąd w osiem godzin, często wykonują w znacznie krótszym czasie. Na pracy zdalnej może zyskiwać również życie rodzinne, gdyż pracownicy więcej czasu spędzają w domu z bliskimi.

Niemniej praca zdalna to również dodatkowe obowiązki. Trzeba wygospodarować w domu odpowiednie stanowisko, a także zapewnić optymalne warunki do wykonywania zawodowych obowiązków. Tutaj olbrzymią rolę odgrywa internet, ponieważ to właśnie za jego pośrednictwem odbywa się cała komunikacja w większości firm. Spotkania na wideokonferencjach, przesyłanie plików w chmurach obliczeniowych – wszystkie te aspekty pracy zdalnej wymagają szybkiego i niezawodnego łącza internetowego. Jaka zatem oferta najlepiej sprawdzi się w przypadku pracy w trybie home office?

Stacjonarny czy mobilny – jaki internet dla firm w trybie zdalnym wybrać?

Ze względu na elastyczność i wygodę, coraz więcej osób decyduje się na internet mobilny w domu. To dobre rozwiązanie dla tych z nas, którzy np. wynajmują mieszkanie i często się przeprowadzają. Ale czy to optymalny wybór dla domowego biura? Wideokonferencje czy przesyłanie ważących setki megabajtów plików może szybko wyczerpać limit pełnej prędkości internetu. Potem łącze może istotnie zwolnić, co bezpośrednio przełoży się na efektywność pracy.

Dlatego bezpieczniejszym, a także bardziej efektywnym rozwiązaniem dla home office jest internet stacjonarny. W ofercie internetu domowego w Play nie ma limitu danych. Możesz cały czas korzystać z maksymalnej prędkości łączy, bez obaw o ich stabilność. W przypadku światłowodu lub internetu domowego z sieci kablowej opóźnienia na łączach rzadko przekraczają 5 ms, co zapewnia płynne połączenia wideo z przełożonymi czy współpracownikami. Internet stacjonarny to również wysoka wydajność, z której mogą korzystać wszyscy domownicy. To niezwykle ważne w przypadku rodzin z dziećmi, które również mogą uczyć się w trybie zdalnym. Jeśli zatem chcemy, by każdy członek rodziny mógł bez przeszkód korzystać z szybkiego łącza, oferta stacjonarna to optymalny wybór.

Co ważne, przy wyborze konkretnej oferty jednym z najważniejszych czynników, na które należy zwrócić uwagę, jest prędkość internetu. W ofercie internetu dla firm w Play dostępne są niezwykle szybkie łącza, do 600 Mb/s prędkości pobierania danych. Jednocześnie operator zapewnia wydajny router Wi-Fi o dużym zasięgu, dzięki któremu pracownik może działać z niemal każdego miejsca w domu.

Najszybszy będzie, rzecz jasna, światłowód. Tego typu internet stacjonarny to prędkość nawet na poziomie 1 Gb/s. Przy tak szybkim internecie możliwe jest jednoczesne prowadzenie wideorozmowy z najwyższej rozdzielczości, granie w gry online oraz oglądanie filmu z VOD w 4K. Światłowód to również niezawodność, dzięki czemu nie trzeba obawiać się o kłopoty z internetem, które mogłyby być przyczyną ewentualnych problemów w pracy.

W pracy mobilnie

Warto również pamiętać, że praca zdalna nie oznacza wyłącznie przeniesienia biura do domu. Coraz więcej zadań można wykonać przy użyciu smartfona, dlatego warto zwrócić uwagę również na ofertę Play dla firm, gdzie oprócz światłowodu, można skorzystać także z najnowszej technologii 5G.

Internet mobilny piątej generacji umożliwia pracę w chmurze praktycznie w czasie rzeczywistym. Wprowadzenie danych do pliku i udostępnienie ich innym współpracownikom przebiega równie szybko, jak wykonywanie tej samej czynności w biurze stacjonarnym. Skorzystanie z oferty Play dla firm to również okazja do wymiany służbowego sprzętu na nowszy, a więc taki, który obsługuje sieć 5G i zapewnia jeszcze większą funkcjonalność pracownikom w trybie zdalnym bądź hybrydowym. Do tego po godzinach można zrelaksować się z najlepszymi filmami, serialami i programami dostępnymi w Play Now – bo odpoczynek to niezwykle ważny element życia zawodowego!

[1] https://antal.pl/files/upload/raport-model-pracy-antal-pl-210222-20210222143220.pdf?utm_source=freshmail&utm_medium=email&utm_campaign=IP_ModelPracy&p=alpha2234

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl