Dlaczego telefon nie chce się ładować 5 możliwych powodów 1.jpg
Porady

Dlaczego telefon nie chce się ładować? 5 możliwych powodów

24 maja 2023 4 minuty czytania

Dobra bateria to podstawa, aby cieszyć się możliwościami, jakie daje sprzęt, jednak często to właśnie ten element zawodzi.

Smartfon to urządzenie, którego używa się na co dzień. Służy do kontaktu z bliskimi, zapisywania ważnych notatek i wydarzeń w kalendarzu czy robienia pamiątkowych zdjęć. Dla wielu jest to również narzędzie pracy. Dobra bateria to podstawa, aby cieszyć się możliwościami, jakie daje sprzęt, jednak często to właśnie ten element zawodzi. Dlaczego telefon nie chce się ładować?

Spis treści:

  1. Telefon się nie ładuje – jakie mogą być przyczyny?

  2. Co zrobić, gdy telefon ładuje się zbyt wolno?

  3. Czemu bateria w telefonie szybko się rozładowuje?

  4. Co zrobić, by bateria dłużej służyła?

Telefon się nie ładuje – jakie mogą być przyczyny?

Telefon nie chce się ładować? Czarny wyświetlacz albo niepojawiająca się ikonka ładowania podczas podłączania ładowarki nie zawsze oznacza, że urządzenie jest zepsute. Problemy z ładowaniem iPhone'a czy Androida często są takie same, a marka telefonu nie ma znaczenia. To również częsty kłopot, jeśli chodzi o ładowanie smartwatcha.

  1. Na samym początku trzeba sprawdzić, czy na pewno urządzenie zostało dobrze podłączone do źródła zasilania. Podczas korzystania z listwy, również warto przyjrzeć się, czy została ona włączona.

  2. Kolejną przyczyną problemu może być kabel od ładowania. Często jest on dość giętki i cienki, dlatego nietrudno o uszkodzenie – wyginanie, ciągnięcie czy przytrzaśniecie go czymś cięższym, może spowodować przerwanie, nawet jeśli na pierwszy rzut oka jest ono niewidoczne. Warto sprawdzić przewód pod tym kątem – czy nie ma widocznych dziur i wystających elementów. Podczas ładowania można nim również delikatnie poruszać w różnych kierunkach, aby sprawdzić, czy w pewnym momencie telefon nie zacznie pobierać prądu.

  3. Jeśli to nie wtyczka, to usterka może być po stronie kostki do ładowania. Metalowe bolce, które wkłada się do gniazdka, mogą ulec uszkodzeniu, dlatego warto przyjrzeć się, czy nie są wykrzywione.

  4. Może również zdarzyć się tak, że wina leży po stronie wejścia do ładowarki. Nie musi to od razu oznaczać, że wejście USB jest zepsute – jest to otwór, który nie jest zamykany, dlatego łatwo można go zabrudzić – bez trudności mógł dostać się do niego np. kurz. Warto przeczyścić wnętrze. Jeśli to nic nie dało, telefon ciągle się nie ładuje, a w ostatnim czasie aparat upadł, to mogło dojść do uszkodzenia gniazda.

  5. Problem z ładowaniem smartfonu może zwiastować również zepsuty telefon, a dokładniej sam akumulator. Współczesne urządzenia mają utrudniony dostęp do baterii, dlatego możliwe, że trzeba będzie skorzystać z pomocy specjalisty przy wymianie akumulatora.

Sprawdź:  Bateria w smartfonie – kiedy należy wymienić ją na nową?

Co zrobić, gdy telefon ładuje się zbyt wolno?

Problem z ładowaniem telefonu to utrudnienie dla wielu osób. Wolno ładujący się sprzęt często wywołuje frustrację, zwłaszcza gdy smartfon jest potrzebny do pracy. Jakie mogą być powody? Wszystko zależy od rodzaju i pojemności baterii, a także ładowarki do urządzenia. Warto na samym początku sprawdzić tę ostatnią – czy jest ona kompatybilna z komórką, a także czy jest oryginalna. W razie jej wymiany warto postawić na wysokiej jakości zamienniki, które będą dostosowane do mocy smartfona i akumulatora. Jeśli telefon ładuje się zbyt wolno, warto spróbować:

  • włączyć tryb samolotowy, który zmniejsza zużycie baterii oraz wyłącza wszystkie sieci, które mogą pobierać dane i szybciej wyczerpywać akumulator;

  • nie korzystać z telefonu podczas ładowania, aby był mniej obciążony i miał szansę na szybsze uzupełnienie baterii;

  • wyłączyć smartfon na czas ładowania.

Sprawdź: Jak szybko naładować telefon? Kilka prostych porad!

Czemu bateria w telefonie szybko się rozładowuje?

Szybko rozładowujący się smartfon to zmora wielu użytkowników. Jakie są powody szybkiej utraty energii? Działanie aplikacji w tle jest jednym z nich. Często korzysta się z wielu programów naraz, przeskakując między nimi, aby ułatwić sobie do nich dostęp. Warto zdać sobie sprawę z tego, że nadmierne użytkowanie aplikacji i niewyłączanie ich skutkuje szybszym rozładowaniem urządzenia. Korzystanie z GPS-u i udostępniane lokalizacji aplikacjom czy innym użytkownikom również doprowadza do szybszego zużycia baterii. Telefon musi wtedy być ciągle aktywny, aby pobierać i wysyłać dane.

Sprawdź:  Jak prawidłowo dbać o telefon?

Co zrobić, by bateria dłużej służyła?

Na samym początku warto jak najdłużej korzystać z oryginalnej ładowarki. Jeśli się zepsuje, nie warto kupować jej tańszych zamienników, a rozważyć lepsze urządzenia. Nie zawsze muszą być one bardzo drogie. Skutecznym rozwiązaniem na przedłużenie życia baterii jest ustawienie krótszego czasu wygaszania ekranu. Oznacza to, że jeśli telefon jest odblokowany, ale nie korzysta się z niego przez określony czas, sam wyłączy wyświetlacz, aby nie pobierać dodatkowej mocy.

Pomocne okaże się również zmniejszenie jasności ekranu, a także dostosowanie go do panujących warunków. Nie powinno się również doprowadzać smartfona do całkowitego rozładowania i ładowania go przez wiele godzin, nawet gdy osiągnął już pełną moc. Warto korzystać również z dostosowanej opcji oszczędzania baterii, która sama ogranicza pobieranie niepotrzebnych danych i dostosowuje telefon do działania na niższych obrotach.

Jeśli zbadanie kabla lub kostki i sprawdzenie innych przyczyn z ładowaniem urządzenia nic nie dały, a smartfon ciągle nie chce się ładować, trzeba oddać go w ręce specjalisty, aby mógł przyjrzeć mu się od środka i zdiagnozować problem. Może on dotyczyć płyty głównej, złącza ładowania czy zwyklej eksploatacji urządzenia.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl