Co to jest Chromebook i czym różni się od laptopa (1).jpg
Porady

Co to jest Chromebook i czym różni się od laptopa?

5 września 2022 5 minut czytania

Czym jest Chromebook i co różni go od zwykłego laptopa?

Czym jest Chromebook i co różni go od zwykłego laptopa? Na pierwszy rzut oka niewiele, ale po uruchomieniu komputerów od razu można zauważyć różnicę. Przede wszystkim Chromebook posiada własny system operacyjny, co ma swoje zalety, jak i wady. Jakie jeszcze różnice występują między Chromebookiem a laptopem? Czy warto w niego zainwestować?

Spis treści:

  1. Co to jest Chromebook i czym różni się od laptopa?

  2. Co to jest Chromebook?

  3. Jakie są różnice między Chromebookiem a laptopem?

  4. Chromebook – jaki system operacyjny?

  5. Dane i przestrzeń dyskowa

  6. Łączenie z drukarkami

  7. Długi czas pracy baterii

  8. Dla kogo Chromebook będzie dobrym wyborem?

  9. Jaki Chromebook wybrać w 2022 roku?

Co to jest Chromebook?

Google Chromebook to pełna nazwa laptopa posiadającego system Chrome OS. To ciekawa alternatywa dla znanych nam urządzeń z Windowsem. Brak konieczności płacenia za licencję Windowsa sprawia, że Chromebook jest sporo tańszy.
Pomimo niższej ceny, Chromebooki są zdolne do wykonywania wszystkich podstawowych zadań, takich jak przeglądanie sieci, obsługa dokumentów online czy przesyłanie plików i korzystanie z serwisów streamingowych. Występują także w wariantach z dotykowym ekranem (tzw. laptopy konwertowalne 2w1), co zwiększa funkcjonalność urządzenia.

Za produkcję Chromebooków odpowiadają czołowi producenci. Wybierając np. Acer, HP czy Dell Chromebook, możemy mieć pewność dobrej jakości wykonania.

Jakie są różnice między Chromebookiem a laptopem?

Chromebooki wizualnie nie różnią się wiele od standardowych notebooków, ale to tylko pozory. Tego rodzaju sprzęt cechuje wiele unikalnych cech. To m.in. własny system operacyjny od Google (Chrome OS), nieco inny układ klawiszy na klawiaturze, czy niesamowita żywotność baterii wystarczająca na cały dzień. Podobne natomiast są np. przekątne ekranu – możemy wybrać rozmiar idealny dla swoich potrzeb, jak w przypadku klasycznych laptopów. O ile różnice wizualne nie są zbyt znaczące, o tyle różnice sprzętowe wpływają na użytkowanie.

Chromebook – jaki system operacyjny?

Podstawową różnicą jest system operacyjny Chrome OS (w laptopach zwykle zainstalowane są Windows lub Mac OS). Środowisko Chrome OS to w praktyce wbudowana przeglądarka Chrome wyposażona w dodatkowe funkcje. Cały system opiera się na autorskich usługach Google (np. Gmail, Dokumenty Google, Dysk Google). Dostępne są aplikacje z Chrome Web Store oraz Google Play Store. W związku z tym występują pewne ograniczenia – nie można np. zainstalować Adobe Premier, Sony Vegas, Photoshop czy pakietu Microsoft Office.

Można natomiast korzystać z aplikacji dostępnych we wspomnianych sklepach, takich jak Microsoft Word, OneNote w chmurze, Outlook, Excel czy PowerPoint. Dostępna jest również możliwość obsługi Arkuszy i Dokumentów Google Chrome.

Podobnie jest z uruchamianiem gier – na sprzęcie od Google nie można zainstalować takich tytułów jak Call of Duty czy Need for Speed. Chromebooki umożliwiają za to wybór tysięcy gier ze sklepu Google Play.

Dane i przestrzeń dyskowa

Chromebooki są przystosowane do korzystania z internetu, zatem pojemność dysku w ich przypadku nie jest kluczowa. Chrome OS udostępnia przede wszystkim pojemną chmurę, na której można magazynować zarówno własne pliki, jak i aplikacje i programy.

To niezwykle przydatne, ponieważ w przypadku awarii sprzętu zainstalowane elementy oraz wszelkie dokumenty nie przepadną – będą zachowane w chmurze i dostępne z każdego innego urządzenia.
Jeśli jednak potrzebujemy nieco większej pojemności na standardowym dysku, można skorzystać z karty pamięci czy zewnętrznego dysku.

Łączenie z drukarkami

Co istotne, jeśli chcemy skorzystać z drukarki przy użyciu Chromebooka, nie możemy go bezpośrednio podłączyć przez USB czy sieć Wi-Fi – konieczne jest obsługiwanie poleceń za pomocą Google Cloud Print. Alternatywą jest skorzystanie z aplikacji dostarczanej przez producenta drukarki, jeśli jest ona dostępna w sklepie Google Play.

Sprawdź także: Jak wydrukować dokument z telefonu? Krok po kroku

Długi czas pracy baterii

Bateria wbudowana w ten sprzęt jest niesamowicie wydajna i zapewnia bardzo długi czas pracy bez zasilania. Wiele Chromebooków pozwala na aktywną pracę nawet przez cały dzień. Urządzenia tego typu świetnie sprawdzą się zatem w przypadku studentów oraz osób, które często podróżują i są pozbawione stałego dostępu do prądu.

Dla kogo Chromebook będzie dobrym wyborem?

Jeśli laptop ma służyć przede wszystkim do korzystania z internetu, obsługi prostych dokumentów, czy aplikacji dostępnych w sklepie Google Play lub Chrome Web Store, Chromebook świetnie da sobie radę. To dobry wybór dla studentów (wygodny sposób na robienie notatek czy pisanie prac), minimalistów i osób starszych, które nie wymagają zbyt wielu funkcji.

Jeśli jednak komputer ma posłużyć do edytowania filmów czy grafiki, wówczas niestety Chromebook się nie sprawdzi. Podobnie w przypadku większości gier, jeśli nie znajdują się w Google Play lub Chrome Web Store, to nie będzie można ich uruchomić,

Jaki Chromebook wybrać w 2022 roku?

Decydując się na zakup Chromebooka warto wziąć pod uwagę jego parametry:

● pamięć Flash – Chromebooki z pamięcią 64 GB w pełni wystarczą do wygodnego korzystania ze sprzętu. Dostępne są również wersje z wbudowaną pamięcią o pojemności np. 128 GB – dedykowane dla osób, które wolą przechowywać większość plików na dysku twardym zamiast w chmurze);

● bateria – min. 10 godzin pracy;

● wyświetlacz – warto wybrać model z ekranem przeciwodblaskowym i z rozdzielczością Full HD;

● połączenia – jeśli dużo korzystamy z internetu, ważnym kryterium będzie moduł WLAN;

● liczba portów USB;

● układ graficzny – np. Intel UHD Graphics, AMD Radeon Graphics;

● procesor – np. dwurdzeniowy Intel Celeron N4020, AMZ Ryzen 3 3250C, a dla większych potrzeb sprawdzi się na przykład Intel Core i3 dziesiątej generacji;

● pamięć RAM – min. 4 GB;

● funkcja ekranu dotykowego – zwiększa funkcjonalność, a z reguły nie wiąże się z dużo wyższą ceną. Najczęściej jest to kwota 200-300 zł.

Dobrej jakości Chromebook można kupić już za mniej niż 2000 zł – np. Acer czy Dell. Producenci tego rodzaju urządzeń oferują mobilne, lekkie laptopy głównie do pracy zdalnej, przeglądania internetu, oglądania filmów czy nauki. W tej cenie możemy kupić sprzęt z szerokim zakresem funkcjonalności.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl