Aktualizacje telefonu.jpg
Porady

Aktualizacje telefonu – dlaczego warto, kiedy i jak je robić?

1 lipca 2024 3 minuty czytania

Aplikacje i systemy operacyjne podlegają nieustannym zmianom, a ich twórcy wprowadzają nowe funkcje i szybko łatają luki w kodach, co umożliwia dostęp do internetu.

Aplikacje i systemy operacyjne podlegają nieustannym zmianom. Ich twórcy wprowadzają nowe funkcje i łatają luki w kodach. Dzięki powszechnemu dostępowi do internetu efekty pracy można szybko rozesłać do użytkowników smartfonów. Co dalej? Oto co warto wiedzieć o aktualizacjach telefonu.

Spis treści:

  1. Rodzaje aktualizacji oprogramowania

  2. Aktualizacje systemu operacyjnego smartfona

  3. Aktualizacje aplikacji mobilnych

  4. Czy trzeba robić aktualizacje w telefonie?

Rodzaje aktualizacji oprogramowania

Pod aktualizacją telefonu kryją się cztery typy zmian w oprogramowaniu. Wyróżnia się poprawki:

  • aplikacji systemowych;

  • pobranych aplikacji;

  • nakładek na Androida;

  • systemów operacyjnych.

Aktualizacje aplikacji systemowych

O tym, czy dana osoba spotka się z aktualizacjami aplikacji systemowych, decyduje model urządzenia. Część producentów smartfonów z Androidem w swoich sprzętach instaluje niemal pozbawiony dodatkowych programów system operacyjny. Na nowym telefonie znajdują się więc tylko (albo głównie) programy od Google.

     Sprawdź także: Wersje systemu Android – jakie są i jak je zmieniać?

Aktualizacje pobranych aplikacji

W sklepach z aplikacjami znajdują się programy od rozmaitych twórców. Z tego powodu aktualizacje i ich cykliczność bywa różna. Wiele firm nie ma tak dużego zaplecza technologicznego jak wielkie koncerny. Niektóre programy bywają więc aktualizowane okazyjnie, a inne wcale.

Aktualizacje nakładek na Androida

Nakładkami na system operacyjny Android nazywa się oprogramowania dogłębnie ingerujące w wygląd i funkcjonalność platformy Google. Przykładami takich rozwiązań są One UI od Samsunga i MIUI obecne na smartfonach Xiaomi. Smartfony tych (i wielu innych) producentów dostępne są w Play.

Przy pomocy nakładek producenci wyróżniają swoje urządzenia. Właśnie dlatego dbają o regularne aktualizacje. Wraz z takim dodatkowym oprogramowaniem użytkownicy smartfonów otrzymują też wiele aplikacji systemowych.

Aktualizacje systemów operacyjnych

Ostatnia, największa zmiana dotyczy samego jądra, czyli oprogramowania Google. Jego aktualizacje zależą od dwóch podmiotów. Co ciekawe, pierwszym wcale nie jest amerykański big tech, ale producent urządzenia. Niestety, o tym, czy smartfon otrzyma nowego Androida, decyduje cena danego modelu.

Aktualizacje systemu operacyjnego smartfona

Koncerny dokładają starań, żeby proces instalacji nowych wersji systemów przebiegał intuicyjnie. Dzięki temu użytkownicy nie muszą zastanawiać się, jak zrobić aktualizacje telefonu. Gdy pojawi się kolejna wersja Androida lub iOS, producenci rozsyłają informacje o tym fakcie na urządzenia.

Co trzeba zrobić potem? Jako przykład niech posłuży aktualizacja telefonu Samsung. Po otrzymaniu powiadomienia PUSH wystarczy kliknąć Aktualizuj. Dalej proces przebiega automatycznie. Po zakończeniu instalacji smartfon wyłączy się i uruchomi ponownie. Aktualizacje telefonu najlepiej wykonywać po połączeniu się z Wi-Fi.

Aktualizacje aplikacji mobilnych

Aktualizacja oprogramowania telefonu to żaden kłopot i na szczęście równie łatwo wgrywa się nowe wersje pomniejszych programów. Co ważne, ta reguła dotyczy zarówno aplikacji systemowych, jak i tych pobranych z Google Play oraz App Store.

     Sprawdź także: Sprawdź listę kompatybilnych urządzeń

Aktualizacje aplikacji z Google Play

Dla własnego komfortu najlepiej zdecydować się na automatyczne aktualizacje aplikacji. W tym celu należy wejść w:

  1. Ustawienia;

  2. Ustawienia sieci;

  3. Aktualizuj aplikacje automatycznie;

  4. Aktualizuj aplikacje przez sieć Wi-Fi/sieć komórkową lub Aktualizuj tylko przez Wi-Fi.

Nowe wersje pobranych programów można także pobierać ręcznie. Do tego wystarczy kliknąć:

  1. Profil użytkownika znajdujący się prawym górnym rogu ekranu;

  2. Zakładkę Zarządzaj aplikacjami i urządzeniami;

  3. Zobacz najnowsze aktualizacje;

  4. Aktualizuj (pojedynczą aplikację) albo Aktualizuj wszystkie.

Aktualizacje aplikacji z App Store

W podobny sposób kwestię instalacji nowych wersji programów rozwiązali projektanci interfejsu sklepu Apple. Kolejne kroki to przejście przez:

  1. Ustawienia;

  2. App Store;

  3. Pobieranie automatyczne → Pobieranie aplikacji;

  4. Dane komórkowe → Pobieranie automatyczne.

Osoby, które chciałyby ręcznie zaktualizować programy, zrobią to w podobny sposób jak posiadacze smartfonów z Androidem. Wystarczy wybrać:

  1. Profil użytkownika umieszczony w prawym górnym rogu menu App Store;

  2. Dostępne uaktualnienia;

  3. Uaktualnij (wybraną aplikację) albo Uaktualnij wszystkie.

Aktualizacje aplikacji od producenta

Systemowe programy uaktualnia się na dwa sposoby. Niektórzy producenci, np. Xiaomi, dodają taką opcję w Ustawieniach. Inni dają taką możliwość we własnym sklepie z aplikacjami takimi jak Samsung Store.

Czy trzeba robić aktualizacje w telefonie? 

Aktualizacja przeglądarki w telefonie, systemowej aplikacji czy całego oprogramowania to konieczność. Dzięki temu urządzenie otrzymuje najnowsze poprawki bezpieczeństwa. Programy i system warto też uaktualniać ze względu na szansę otrzymania nowych funkcji.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl