Jak przyspieszyć telefon z Androidem (3).jpeg
Newsy

Jak przyspieszyć telefon z Androidem?

28 marca 2024 3 minuty czytania

Nie wiesz, jak przyspieszyć działanie swojego telefonu z Androidem? Poznaj skuteczne sposoby na poprawę wydajności Twojego smartfona!

Szybkość działania telefonu zależy od wielu czynników, do których należą, m.in. typ procesora, aktualność oprogramowania czy dostępna pamięć urządzenia. Niekiedy smartfony po pewnym czasie spowalniają, co staje się uporczywe dla użytkowników. Jak poradzić sobie z problemem i przyspieszyć działanie systemu Android?

Spis treści:

  1. Jak przyspieszyć telefon z systemem Android?

  2. Jak przyspieszyć stary telefon z Androidem?

  3. Przyspieszenie telefonu z Androidem – po co?

Jak przyspieszyć telefon z systemem Android?

Podstawowa porada na to, jak przyspieszyć telefon z Androidem, dotyczy uaktualnienia systemu. Twórcy oprogramowań regularnie przeprowadzają update’y, które dostosowują Androida do nowych aplikacji i wymogów technologicznych. Sprawiają, że urządzenie jest w stanie działać płynnie i szybko reagować na polecenia użytkownika.

     Sprawdź także: Android 15 – co już wiemy o nowym systemie?

Warto zatem na samym początku sprawdzić, czy pobrano najnowszą wersję Androida na swoim telefonie. Można to łatwo zweryfikować w ustawieniach. Poza tym trzeba pamiętać o regularnych update’ach aplikacji, ponieważ wpływają one na działanie poszczególnych oprogramowań.

Kolejna kwestia to sprawdzenie pamięci RAM urządzenia i zwolnienie niepotrzebnie zajmowanego miejsca. Zbyt przeciążony plikami telefon może działać wolniej, dlatego warto skasować wszelkie zbędne zdjęcia, filmy, pobrane pliki, gry czy inne aplikacje. Najlepiej regularnie przeprowadzać czyszczenie smartfona z danych, aby uniknąć sytuacji przeciążenia pamięci wewnętrznej.

     Sprawdź także: RAM – czym dokładnie jest i ile potrzebujemy go w swoim smartfonie?

Należy zwrócić uwagę także na pamięć podręczną i pamięć poszczególnych aplikacji. Okazuje się, że np. pliki cookie czy inne multimedia niepotrzebnie zajmują cenne miejsce w telefonie. Niekiedy zdarza się, że smartfon zwalnia z powodu zawirusowania. Powinno się zatem zadbać o system antywirusowy, który pomoże zwalczyć niepożądane oprogramowanie.

Czasami proste rozwiązania są tymi najlepszymi, więc warto spróbować po prostu wyłączyć i włączyć telefon – może się to sprawdzić w niektórych modelach, które nagle zaczynają działać zauważalnie wolniej niż wcześniej. Przydatne okazuje się usuwanie zbędnych widgetów czy wszelkich efektów animowanych związanych np. z blokowaniem i odblokowywaniem urządzenia.

Można również zrezygnować z wielu ekranów startowych i lepiej uporządkować wszelkie aplikacje, jakie ma się na telefonie. W tym jednak na początku bardzo przydaje się usunięcie zbędnych oprogramowań.

Jak przyspieszyć stary telefon z Androidem?

Czasami problem wolniejszego działania dotyka dość nowych urządzeń i wtedy za sprawą kilku prostych kroków da się przyspieszyć system np. poprzez usunięcie niepotrzebnych plików. Sprawa staje się nieco bardziej wymagająca, gdy w grę wchodzi stary telefon z Androidem.

W pierwszej kolejności należałoby przetestować powyższe rozwiązania, ponieważ niektórym smartfonom może to pomóc. Jeśli nie przynoszą one pożądanych efektów, najlepiej przywrócić telefon do ustawień fabrycznych. Takie działanie spowoduje usunięcie wszystkich danych z pamięci, więc warto najpierw zrobić backup, który zapobiegnie utracie cennych zdjęć czy filmów.

Żeby przeprowadzić przywracanie urządzenia do ustawień fabrycznych, należy znaleźć taką opcję w telefonie. Reset smartfona sprawi, że cała jego zawartość powróci do stanu, w jakim była w momencie zakupu. Po ponownym uruchomieniu powinien on działać znacznie szybciej. Wtedy można też zainstalować na nim jakąś aplikację do zwiększania wydajności.

Chcąc pobrać aplikację wspomagającą, najpierw należy upewnić się, że instaluje się ją tylko ze sprawdzonego źródła, a także że sama w sobie nie zajmuje zbyt wiele cennego miejsca w pamięci urządzenia. Gdy uruchamia się starego Androida, należy dbać o usuwanie zbędnych danych, w tym m.in. screenshotów, które nierzadko zajmują sporą część pamięci.

Trzeba jednak pamiętać, że stare modele telefonów mogą mieć problem z obsługiwaniem nowoczesnych aplikacji. Kiedy mimo restartu działają niezadowalająco, warto zapoznać się np. z ofertą Play, w której znajdują się smartfony z nowymi wersjami Androida, co pozwala na płynną i szybką obsługę urządzenia.

     Sprawdź także: Jakie telefony mają 5G? Modele na każdą kieszeń

Przyspieszenie telefonu z Androidem – po co?

Wiadomo już, jak przyspieszyć działanie telefonu z systemem Android, więc warto zastanowić się nad tym, dlaczego powinno się to robić. Przede wszystkim szybsze działanie smartfona wpływa na codzienny komfort użytkowania. Zapobiega zdenerwowaniu i frustracji, które mogą się pojawić wskutek wolnego systemu i niemożności sprawnego wyszukiwania informacji.

Szybszy telefon jest wydajniejszy i pozwala na wykonywanie większej liczby zadań jednocześnie bez zbędnego przeciążenia. Dzięki odpowiedniemu dbaniu o urządzenie można przedłużyć jego żywotność i cieszyć się sprawnym smartfonem bez konieczności przedwczesnej wymiany. Poza tym warto w wolnych chwilach zwalniać pamięć czy przeprowadzać aktualizacje, aby zapewniać sobie jak najlepsze doświadczenie użytkowania.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl