Jakie telefony mają 5G.jpeg
Porady

Jakie telefony mają 5G? Modele na każdą kieszeń

16 lutego 2022 4 minuty czytania

Zasięg sieci 5G rozprzestrzenia się coraz bardziej. Niestety nadal spora część telefonów, których używamy, nie obsługuje internetu mobilnego piątej generacji. Sprawdzamy jakie korzyści niesie za sobą 5G, a także czy warto kupić telefon 5G już teraz.

Duże miasta mogą korzystać już z dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą najnowsza generacja internetu mobilnego, czyli 5G. Żeby jednak móc cieszyć się możliwościami tej sieci w pełni, należy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Dowiedz się, na jakich smartfonach możesz korzystać z tego niezwykle szybkiego internetu oraz jakimi zaletami charakteryzuje się ta technologia.

Technologia 5G – co to i jakie niesie ze sobą korzyści?

Internet mobilny od lat jest sukcesywnie rozwijany. Prace nad udoskonaleniami owocują kolejnymi generacjami internetu bezprzewodowego. Był zatem internet 2G, 3G a obecnie powszechny jest standard 4G  nazwany także LTE. Ten ostatni jest powoli wypierany przez piątą generację, czyli sieć 5G.

Najnowsza forma internetu mobilnego nieco różni się od swoich poprzedników, ponieważ funkcjonuje na innej infrastrukturze. Nowa sieć trafia bezpośrednio do urządzenia – ma to wyeliminować problemy związane z dużym natężeniem ruchu na małej przestrzeni. 5G działa również na innych pasmach częstotliwości, zapewniając większą stabilność, a także lepszą przepustowość. Warto również dodać, że infrastruktura 5G jest znacznie bardziej energooszczędna w porównaniu do starszych generacji sieci bezprzewodowej. Jakie jeszcze czynniki wpływają na komfort korzystania z internetu mobilnego po przejściu na 5G? Oto najważniejsze różnice:

  • teoretyczna maksymalna prędkość transferu to aż 20 GB/s, co oznacza ponad dziesięciokrotne przyspieszenie względem LTE;
  • opóźnienie w transmisji ma wynosić do 4 ms, które jest nieodczuwalne np. przy oglądaniu meczu na żywo przez internet.

Aktualna mapa zasięgu 5G w Polsce cały czas się zmienia. Obecnie z sieci 5G mogą korzystać przede wszystkim mieszkańcy dużych miast. Nie mniej wymiana infrastruktury cały czas postępuje i niebawem obejmie kraj w równym stopniu co obecnie 4G.

Telefony 5G do 4000 zł

Wiesz już jakie korzyści ma do zaoferowania sieć 5G. Warto zatem przyjrzeć się telefonom, które umożliwiają korzystanie z internetu mobilnego piątej generacji. Taką funkcjonalność mają oczywiście wszystkie flagowce, które pojawiają się obecnie na rynku. Najlepszym przykładem jest najnowszy Samsung Galaxy S22 5G. Oprócz modułu 5G wyposażony jest on również w niezwykle szybki procesor 4nm, który ma sprostać możliwościom tej superszybkiej sieci. Bez wątpienia to właśnie na takim sprzęcie najlepiej odczujesz różnicę między 4G a 5G.

Inni producenci nie pozostają w tyle. Najnowszy flagowiec od Vivo, czyli model X60 Pro 5G również pomoże ci w pełni przetestować możliwości internetu piątej generacji. Tutaj uwagę zwraca nie tylko szybki procesor, ale również rozszerzona pamięć, która pozwala uruchomić kilka aplikacji jednocześnie. Jeśli każda z nich opiera się na korzystaniu z sieci, przepustowość 5G będzie dużym atutem podczas intensywnego korzystania z tego smartfona.

Telefony 5G do 3000 zł

Nie musisz sięgać po modele z najwyższej półki, aby móc cieszyć się błyskawicznym internetem mobilnym. Z niższym budżetem również bez trudu można znaleźć kilka interesujących smartfonów. Samsung Galaxy S20 FE 5Gjest najlepszym tego przykładem. Jest to specjalna edycja poprzedniego flagowca japońskiego giganta. Ten model jest pod wieloma względami zbliżony do wersji S22 – wyróżnia go jednak atrakcyjna cena. Dzięki modułowi 5G oraz znakomitemu wyświetlaczowi AMOLED 120 Hz możesz oglądać filmy w serwisach streamingowych w najwyższej jakości. Potężny procesor Snapdragon 865 oraz 6 GB RAM-u pozwolą również na płynną rozgrywkę online, bez opóźnień i lagów. Możesz też poczuć nową jakość połączeń wideo dzięki znakomitemu aparatowi oraz szybkiemu internetowi.

Bardzo duże możliwości oferuje również OPPO Reno6 5G, czyli najnowsza propozycja chińskiego producenta. W cenie około 2500 zł możesz mieć zatem telefon 5G, który posiada wiele innych zalet. Znakomite obiektywy do nagrywania filmów w 4K, wysokiej jakości podzespoły (nawet intensywne użytkowanie nie spowolni smartfona), błyskawiczne ładowanie baterii – to tylko jedne z kilku udogodnień, jakie oferuje ten model.

Telefony 5G do 2000 zł

Z pewnością ważną informacją dla wielu użytkowników jest fakt, że nawet podstawowe wersje smartfonów coraz częściej obsługują sieć 5G. Mając w portfelu mniej niż 2000 zł, możesz zaopatrzyć się w nowoczesny sprzęt, który umożliwi ci korzystanie z internetu mobilnego piątej generacji. To i dużo więcej oferuje, chociażby Xiaomi 11 Lite 5G NE ze znakomitym aparatem, pojemną baterią i wydajnym procesorem. Jeszcze tańszy jest efektowny realme GT Master Edition 5G, posiadający wysokiej klasy procesor Qualcomm Snapdragon 778G 5G, który zagwarantuje ci płynne korzystanie ze wszystkich możliwości smartfona.

Jak włączyć 5G w telefonie?

Jako że sieć 5G to wciąż nowość na rynku smartfonów, częste pytanie, które przewija się w sieci, dotyczy tego, jak włączyć 5G w telefonie. Otóż urządzenia umożliwiające korzystanie z najnowszej generacji internetu mobilnego często taką opcję mają zapisaną domyślnie. W sytuacji gdy mimo możliwości technicznych smartfon nadal łączy się tylko z LTE, wystarczy wykonać kilka prostych kroków:

  • wejdź w ustawienia telefonu,
  •  wejdź w menu „połączenia”, a następnie „sieci komórkowe”,
  • wybierz opcję „komórkowa transmisja danych”, gdzie znajdziesz preferowany tryb sieci,
  • wybierz „automatyczny 5G/LTE/3G/2G” albo tylko 5G (z racji ograniczonej dostępności, zaleca się wybór pierwszej możliwości).

Teraz wiesz już jak włączyć 5G w telefonie. Możesz więc cieszyć się z nowych możliwości, jakie oferuje ta sieć. Poznaj wszystkie zalety innowacyjnej technologii, a po nowy telefon obsługujący sieć 5G zapraszamy do Play.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl