okladka-blobikowe-jak-dobrac-oferte-internetu.jpg
Materiały video Internet

Oferty dostawców internetu - jaki wybrać internet do domu?

3 listopada 2023 5 minut czytania

 Porównaj oferty dostawców internetu, by dokładnie wybrać plan, który spełni Twoje potrzeby. 

34% Polaków deklaruje, że oferty dostawców internetu są skomplikowane i trudno ocenić, która jest lepsza. Trudno się temu dziwić, bo dzisiaj w wielu miejscach w Polsce mamy bardzo szerokie możliwości. Począwszy od światłowodów, przez kablówki i linie telefoniczne, a na internecie bezprzewodowym kończąc. Teoretycznie wybór jest prosty i połączenie kablowe wydaje się zawsze najlepszym rozwiązaniem pod względem niezawodności, ale w praktyce okazuje się, że wiele zależy od tego jak korzystamy z sieci albo jak często zmieniamy miejsce swojego zamieszkania.

Spis treści:

  1. Światłowód, miedziany kabel czy dostęp radiowy?
  2. Na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnej oferty?

Światłowód, miedziany kabel czy dostęp radiowy?

Uszeregowanie dostępu do internetu pod względem prędkości nie jest trudne. Na pierwszym miejscu jest światłowód, na drugim dostęp przez łącza kablowe, a dalej łączność bezprzewodowa LTE/5G, VDSL oraz łączność radiowa. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Dla przykładu największą wadą światłowodu jest jego niska dostępność. Nawet jeśli w ostatnim czasie sporo się w tej kwestii poprawiło, to nadal grupa osób, która może z tego rozwiązania skorzystać nie jest zbyt duża. Ci którzy mogą są w bardzo komfortowej sytuacji, bo zazwyczaj oznacza to nie tylko szybkość dochodzącą nawet do 1 Gbps ale również niskie opóźnienia, które chociażby dla graczy mają spore znaczenie. 

Dostęp przez sieć kablową oferuje porównywalne prędkości dochodzące nawet do 600 Mbps. W tym przypadku dostępność jest znacznie większa, bo praktycznie w każdym większym mieście (>20 000 mieszkańców) działają telewizje kablowe, głównie w zabudowie wielorodzinnej. W naszej ofercie również znajdziecie internet stacjonarny realizowany na łączach kablowych, co więcej w bardzo konkurencyjnej cenie. Sieci kablowe podobnie jak światłowody należą do najmniej zawodnych rozwiązań, ale jak wszędzie czasami zdarzają się awarie i wtedy przydaje się alternatywa w postaci łączności bezprzewodowej.

Łączność LTE, a obecnie 5G w połączeniu z rozwojem smartfonów w znacznym stopniu zmieniła sposób korzystania z internetu. Dzisiaj każdy ma stały dostęp do sieci, w dodatku o takiej prędkości, która swobodnie wystarcza praktycznie do wszystkiego. Największą zaletą łączności bezprzewodowej za pośrednictwem masztów GSM jest jej niezawodność. Awarie zdarzają się niezmiernie rzadko. Korzystając z internetu mobilnego nie ma też problemu aby obejrzeć film na Netfliksie czy korzystać z YouTube’a. Tutaj jednak dochodzimy do największej wady tego rozwiązania, a mianowicie limitów danych. W abonamencie typowo internetowym są one całkiem spore, ale nie dla wszystkich mogą okazać się wystarczające. Dlatego warto wziąć ten fakt pod uwagę przed wyborem konkretnej oferty. Zaletą takiego internetu jest też mobilność, jeśli wynajmujecie mieszkanie to nie musicie się obawiać podpisywania umowy na czas określony, modem LTE/5G można zabrać ze sobą w praktycznie dowolne miejsce w Polsce.

Łączność LTE/5G w znacznym stopniu poprawiła też z pewnością jakość dostępu do internetu dla osób, które mieszkają w słabo zurbanizowanych rejonach kraju. Mieszkanie w domu na skraju cywilizacji musi być na ogół całkiem przyjemne, ale jeśli chodzi o dostęp do sieci wcale nie jest różowo. Łącz kablowych i światłowodów nie ma, linie telefoniczne nawet jak są to zazwyczaj odległość od stacji bazowej jest spora i osiągana prędkość jest niezadowalająca. Pozostaje łączność radiowa, która nie należy do najbardziej stabilnych, szczególnie gdy pogoda nie jest sprzyjająca. LTE/5G wydaje się najlepszym rozwiązaniem, ale tu też sporo zależy od lokalizacji i odległości od nadajnika, a także “konkurencji” do pasma w postaci sąsiadów. Z pewnością wybór nie jest łatwy, nawet jeśli limity GB nie są problemem, to kilka innych czynników może mieć wpływ na naszą jakość “wirtualnego” życia.

Ostatecznie można też zdecydować się na internet z satelity. Starlink jest już dostępny w Polsce, pierwsze osoby dostały swoje stacje bazowe i testują to rozwiązanie. Tutaj jednak problemy są przynajmniej dwa. Pierwszy z nich to duże koszty, antena wraz z routerem kosztuje ponad 2200 PLN, a do tego co miesiąc trzeba płacić abonament w kwocie 449 PLN. To średnio 10 razy drożej niż standardowa oferta internetowa w Polsce. Drugi problem to otwarta przestrzeń jakiej potrzebujemy do montażu anteny. Musimy mieć pełny dostęp do nieba, bez żadnych drzew w najbliższej okolicy. Okazuje się, że to wcale nie jest takie oczywiste. Dlatego w tej chwili Starlinka trzeba traktować bardziej jako ciekawostkę.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnej oferty?

Załóżmy jednak, że mamy nieograniczony niczym wybór, dostępne są wszystkie technologie, a my musimy wybrać taką, która w największym stopniu spełni nasze oczekiwania, a przy tym pozostanie relatywnie tania. 

Na światłowód lub najszybszą wersję połączenia kablowego powinni zdecydować się przede wszystkim Ci, którzy dużo “konsumują” w sieci. Mowa przede wszystkim o wszelkiego rodzaju serwisach streamingowych typu Netflix, Amazon Prime czy Play Now TV. Będzie to też idealne rozwiązanie dla graczy, którzy lubują się w tytułach typu multiplayer i rywalizacji z innymi internautami. W takich sytuacjach szybkie i stabilne połączenie kablowe jest ogromną zaletą. Takie rozwiązanie wydaje się też najlepsze jeśli mamy wieloosobową rodzinę, a każdy chce korzystać z sieci w komfortowych warunkach i w tym samym czasie. Wtedy oczywiście dochodzi jeszcze kwestia rozdzielenia sygnału w domu na konkretne urządzenia, ale więcej na ten temat możecie przeczytać w osobnym artykule.Jeśli mamy nieco mniejsze wymagania, mieszkamy w 1-2 osoby i “konsumujemy” ograniczoną liczbę GB danych to warto rzucić okiem na ofertę mobilną. Czasami może się okazać, że wystarczy pakiet w ramach abonamentu telefonicznego. Mimo wszystko wtedy warto zainwestować w dedykowane urządzenie, które ten sygnał rozdzieli na inne urządzenia w naszym domu. Play oferuje różne pakiety internetu z dedykowanym routerem (od 100 do 1000 GB) i z gwarancją prędkości bez ograniczeń dopóki nie przekroczymy limitu. Dostępna jest też oferta NET BOX, w ramach której dostajemy nie tylko router, ale również zewnętrzną antenę, która znacznie poprawia siłę sygnału, a co za tym idzie również stabilność połączenia i przepustowość. Ma to spore znaczenie dla osób, które mieszkają poza miastem i nie mają alternatywy. Co więcej taka oferta jest konkurencyjna cenowo z łączami kablowymi, a limit rzędu 400 czy 500 GB powinien być wystarczający.

Możliwości jest zatem sporo i wybór wcale nie jest prosty. W praktyce okazuje się, że cena ma drugorzędne znaczenie, bo obecnie oferty internetu stacjonarnego i mobilnego kosztują podobnie i coraz częściej oferują podobne możliwości. Mamy jednak nadzieję, że ten poradnik pomoże wam w podjęciu właściwej decyzji.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl