okladka-blobikowe-Jak-podlaczyc-dekoder-TV-do-WiFi.jpg
Materiały video Internet

Jak podłączyć dekoder TV do sieci WiFi?

31 października 2023 4 minuty czytania

Są dwa sposoby na podłączenie dekodera do internetu. Całą operację można wykonać przy użyciu kabla Ethernet lub przez połączenie bezprzewodowe.

Spis treści:

  1. Jak podłączyć dekoder do internetu?
  2. Jak podłączyć Smart TV do internetu?
  3. Połączenie przewodowe i bezprzewodowe - które jest lepsze w przypadku telewizorów?
  4. O jakich kwestiach bezpieczeństwa należy pamiętać podłączając TV  do internetu?
  5. Dlaczego warto podłączyć telewizor do internetu?

Jak podłączyć dekoder do internetu?

Są dwa sposoby na podłączenie dekodera do internetu. Całą operację można wykonać przy użyciu kabla Ethernet - dekoder telewizyjny należy połączyć z routerem przewodowo i tym sposobem można cieszyć się wieloma dodatkowymi usługami, między innymi serwisami VOD. Nie zawsze jednak jest możliwość połączenia tych urządzeń przy użyciu kabla. Na szczęście nie stanowi to żadnego problemu.

Drugim sposobem jest połączenie bezprzewodowe. W Ustawieniach sieci w menu sprzętu należy wybrać odpowiednią sieć Wi-Fi, wpisać hasło i po chwili wszystko jest gotowe. Dekoder jest podpięty pod wybraną sieć, a domownicy mogą cieszyć się telewizją internetową bez ograniczeń. Podłączenie dekodera do internetu jest zatem naprawdę szybkie i proste.

Jak podłączyć Smart TV do internetu?

Smart TV, czyli tak zwane mądre telewizory, łączące się z internetem, są ostatnią rewelacją - to już nie tylko ekran służący do wyświetlania kablówki, a dużo więcej. Obecne telewizory mają masę fenomenalnych funkcji. W końcu kto by nie chciał w menu telewizora móc włączyć wieczorem HBO GO, Netlixa, Amazon Prime Video, YouTube, Spotify i wiele, wiele więcej?

Telewizor do internetu można podpiąć na dwa sposoby. Po pierwsze, można tego dokonać przy użyciu kabla Ethernet, podłączając jedną stronę przewodu do modemu, a drugą do telewizora. Druga opcja, dużo wygodniejsza, to podłączenie bezprzewodowe. W tym celu należy wejść w Ustawienia w menu telewizora, wybrać zakładkę Sieć i wskazać sieć Wi-Fi, który zapewni bezprzewodowe połączenie. Następnie wystarczy wpisać hasło, poczekać chwilę na połączenie i cały świat wirtualnej rozrywki stoi otworem.

Połączenie przewodowe i bezprzewodowe - które jest lepsze w przypadku telewizorów?

Połączenie bezprzewodowe jest z pewnością dużo wygodniejszą opcją - można wszystko zrobić bez wstawania z kanapy, używając do tego wyłącznie pilota. Do tego nie ma żadnych dodatkowych kabli wiszących z tyłu telewizora, co niejednokrotnie potrafi zaoszczędzić ogromnej lub skomplikowanej konstrukcji, jeśli modem znajduje się z dala od srebrnego ekranu. Nie jest to jednak tak nieskazitelne, jak wydaje się na pierwszy rzut oka.

Połączenie przewodowe jest wolne od wszystkich problemów z łącznością, zanikaniem zasięgu, różnymi opóźnieniami czy nakładaniem się na siebie częstotliwości. Łączenie przy użyciu kabla stanowi dużo większą pewność w kwestii jakości łącza i zapewnia spokój oraz komfort podczas korzystania z funkcji sieciowych.

W obecnych czasach tak naprawdę nie ma na to żadnej reguły. Przepustowość Wi-Fi oraz połączenia przewodowego potrafi być równie wysoka - główną różnicą jest brak problemów z zasięgiem w przypadku połączeniu “po kablu”. Jest to jednak kwestia w pełni indywidualna, zależna od preferencji klienta.

O jakich kwestiach bezpieczeństwa należy pamiętać podłączając TV do internetu?

Przede wszystkim trzeba być pewnym, że telewizor podłączany jest do bezpiecznego i zaufanego źródła internetu. Łączenie się z jakimikolwiek obcymi lub publicznymi sieciami Wi-Fi jest bardzo złym pomysłem, a konsekwencje mogą być nieprzyjemne.

Należy również unikać wchodzenia na jakiekolwiek niezabezpieczone i podejrzane strony z poziomu przeglądarki internetowej na naszym TV. Niebezpieczeństwa w sieci czekają wszędzie i na każdym urządzeniu - nie tylko na komputerach i telefonach. 

Nigdy nie powinno się pobierać także żadnych aplikacji na telewizor z najróżniejszych stron w przeglądarce internetowej. Wirusy istnieją również tutaj i nie można ryzykować w tej kwestii. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, a wszystkie oficjalne aplikacje w obecnych Smart TV można znaleźć z poziomu menu. 

Niezależnie od rodzaju urządzenia, jakie łączy się z internetem, należy zachować wszelkie środki ostrożności. W sieci na każdym kroku czyha mnóstwo niebezpieczeństw i nie można tego lekceważyć. Trzeba się zatem upewnić, że wybrane źródło internetu jest zaufane, a przeglądane strony internetowe są bezpieczne. Pod żadnym warunkiem nie należy wykonywać operacji bankowych, gdyż istnieje wtedy spore ryzyko wycieku danych.

Dlaczego warto podłączyć telewizor do internetu?

Podłączając telewizor z internetem zyskuje się całe źródło rozrywki. Od korzystania z przeglądarki internetowej, przez różnego rodzaje media społecznościowe, aż po masę aplikacji i serwisów VOD. Dzięki internetowi w TV z poziomu menu można chociażby posłuchać muzyki z TIDAL obejrzeć polskie seriale oraz programy w aplikacji Play Now TV sprawdzić masę gorących nowości na Netflixie, HBO GO, Amazon Prime Video, a także pośmiać się przy najgorętszych materiałach z YouTube’a. Smart TV pozwala również na korzystanie z komunikatorów głosowych, co sprawia, że wszystkie operacje można wykonać z kanapy, przy pomocy zaledwie pilota.

Przeglądanie postów na Facebooku, Instagramie czy Twitterze, a także spędzanie czasu w pomniejszych grach komputerowych na telewizorze ponad 50-calowym rzuca całkowicie nowe spojrzenie na relaks. Warto mieć również na uwadze, że przy telewizorze z dostępem do internetu całkowicie odchodzi zmartwienie dotyczące aktualizacji - te robią się łatwo i przyjemnie, bez ingerencji użytkownika. Wszystkie aplikacje będą więc zawsze aktualne i wykluczona jest sytuacja, w której będzie trzeba poczekać z oglądaniem serialu na pobranie update’u. Telewizor wszystko zrobi sam.

Połączenie telewizora z internetem otwiera zatem całkowicie nowy rozdział w rozrywce. Chociaż należy pamiętać o wszelkich niebezpieczeństwach i zachować zdrowy rozsądek, zdecydowanie przeważają pozytywy. Proces połączenia TV z internetem jest banalnie prosty i szybki, a później zostaje jedynie korzystanie z dóbr dzisiejszej technologii, których jest przytłaczająco dużo.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl