Tryb awaryjny w telefonie – jak go włączyć  Foto.jpeg
Porady

Tryb awaryjny w telefonie – jak go włączyć?

4 listopada 2021 4 minuty czytania

Jak zatem ustawić tryb awaryjny w telefonie i kiedy warto go użyć?

Kiedy uruchamia się tryb awaryjny, nie mamy dostępu do wszystkich usług. Działają wtedy tylko najważniejsze funkcje i sterowniki. Wbrew pozorom jest to bardzo przydatna opcja, która może wyciągnąć nas z wielu opresji. Tryb awaryjnym często pomaga zlokalizować przyczynę problemów ze smartfonem, a następnie je rozwiązać. Jak zatem ustawić tryb awaryjny w telefonie i kiedy warto go użyć?

Tryb awaryjny jako metoda na walkę z błędami

Usterka w telefonie powstała nagle, a Ty nie znasz jej przyczyny?  Urządzenie bez powodu stało się bardzo powolne i nie spełnia Twoich oczekiwań? Możesz temu zaradzić, włączając telefon w trybie awaryjnym (zwanym też często trybem bezpiecznym). Ma to na celu przede wszystkim zlokalizowanie źródła problemów, które powoduje, że smartfon nie działa tak, jak powinien. Pozwala też na usunięcie błędów oprogramowania oraz sprawdzenie, czy przypadkiem nie zainstalowaliśmy szkodliwych aplikacji. Okazuje się bowiem, że najczęściej to nasze nieświadome działanie doprowadziło do wadliwego funkcjonowania urządzenia.

Co to jest tryb awaryjny i jak działa?

W trybie awaryjnym włącza się tylko system operacyjny telefonu, czyli Android lub iOS. Nie działają wtedy zewnętrzne aplikacje, których często mamy zainstalowanych bardzo dużo, a ich uruchamianie może istotnie spowalniać pracę smartfona. Jeśli po włączeniu w trybie awaryjnym zaczął on działać prawidłowo, zapewne oznacza to, że problem stanowi właśnie któraś z aplikacji. Należy ją usunąć, a wtedy z dużym prawdopodobieństwem telefon odzyska dawną sprawność działania. Najpierw jednak należy ją zlokalizować – najlepiej zacząć od tych, które zostały zainstalowane jako ostatnie.

Nie ma powodu, aby obawiać się utraty danych w aplikacjach, ponieważ zazwyczaj zapisane są one na serwerach i powiązane z naszym kontem. Kiedy zainstalujesz je jeszcze raz, dane zostaną przywrócone.

Kiedy użyć trybu awaryjnego w telefonie?

Tryb awaryjny warto uruchomić m.in. wtedy, gdy Twój telefon:

  • działa zbyt wolno,

  • system operacyjny często się zawiesza,

  • nie działa klawiatura,

  • szybko się rozładowuje,

  • nie działają aplikacje systemowe, np. aparat,

  • nie odbieramy powiadomień.

Jak ustawić tryb awaryjny?

Do wprowadzenia telefonu w bezpieczny stan nie są potrzebne żadne dodatkowe aplikacje. Można go włączyć nawet wtedy, gdy np. pamięć jest przeciążona lub telefon bardzo wolno reaguje na polecenia.

 Jak włączyć tryb awaryjny w systemie Android?

Sposób uruchamiania telefonu w trybie awaryjnym zależeć będzie od systemu operacyjnego. Jeżeli jest to Android, musimy:

  • włączyć telefon i wyłączyć telefon,

  • w momencie pojawienia się logo producenta po włączeniu telefonu nacisnąć jednocześnie przyciski zmniejszania głośności i zasilania.

Jak włączyć tryb awaryjny w iPhone (iOS)?

Sposób postępowania jest bardzo podobny. W smartfonach Apple, należy:

  • wyłączyć iPhone’a,

  • nacisnąć i przytrzymać nieco dłużej przycisk włączania, przy czym należy jednocześnie podłączyć telefon do komputera,

  • kiedy na iPhonie ukaże się tryb awaryjny, możemy zwolnić przycisk.

Sposoby uruchomienia telefonu w trybie awaryjnym mogą nieco się różnić w zależności od marki i producenta urządzenia. Zwykle są one jednak na tyle intuicyjne, że powinniśmy bez problemu sami dać sobie radę.

Jak wyłączyć tryb awaryjny w telefonie?

To również jest bardzo proste. Najczęściej należy wyłączyć urządzenie i ponownie je włączyć – tym razem już w normalny sposób, czyli nie używając żadnych przycisków i funkcji.

Reset telefonu – kiedy jest konieczny?

Jeśli uruchomienie trybu awaryjnego nie pomaga, należy zrobić reset, czyli zakończyć pracę urządzenia i na nowo załadować oprogramowanie. Teoretycznie wydaje się to bardzo skomplikowane, jednak w praktyce okazuje się naprawdę proste.

Istnieją dwa sposoby resetowania telefonu: twardy i miękki. Do wykonania tzw. miękkiego resetu wystarczy użyć odpowiedniego przycisku w telefonie lub po prostu wyjąć i włożyć baterię. Uruchamiamy więc po prostu urządzenie na nowo.

Twardy reset ma dla nas bardziej odczuwalne skutki, ponieważ wiąże się z przywróceniem ustawień fabrycznych. Przed jego wykonaniem warto zadbać o stworzenie kopii zapasowych danych, które najlepiej trzymać w chmurze, żeby mieć do nich dostęp z różnych urządzeń. Co ważne, twardy reset jest bardzo przydatny m.in. w sytuacji, kiedy chcemy sprzedać lub podarować komuś nasz stary telefon. Gwarantuje on, że nasze zdjęcia, wiadomości lub hasła zapisane w telefonie nie znajdą się w niepowołanych rękach.

Jak zresetować telefon? Wystarczy odszukać odpowiednią funkcję w ustawieniach i jej użyć (najczęściej znajdziemy pod ścieżką „Ustawienia > Aktualizacje i zabezpieczenia > Odzyskiwanie”).

Niestety, może się okazać, że wszystkie zastosowane metody zawiodły. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak oddać telefon w ręce profesjonalisty – można skorzystać z napraw gwarancyjnych lub usług serwisów.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl