Pierwszy telefon dla dziecka – kiedy, jaki i dlaczego warto go kupić Foto.jpeg
Porady

Pierwszy telefon dla dziecka – kiedy, jaki i dlaczego warto go kupić?

24 listopada 2021 4 minuty czytania

Jednak kiedy jest czas, by kupić dziecku jego własny telefon? Na jakie modele zwracać uwagę?

Z telefonem komórkowym mają styczność coraz młodsze dzieci. Niekiedy smartfon rodzica zastępuje niemowlakom telewizor lub radio. Podczas spacerów z wózkiem lub w czasie jazdy samochodem rodzic włącza dziecku bajki, by się nie nudziło. Dlatego już coraz młodsze pociechy mają długotrwały kontakt z telefonem. Cyfrowa technologia w życiu dzieci odgrywa olbrzymią rolę. Jest nie tylko sposobem na spędzanie czasu i relaks, ale też pomaga w nauce i ułatwia kontakt z rówieśnikami. Jednak kiedy jest czas, by kupić dziecku jego własny telefon? Na jakie modele zwracać uwagę?

Dobry wiek na zakup pierwszego telefonu dla dziecka

Zwykle rodzice decydują się na zakup smartfonu, gdy dziecko idzie do szkoły. Czy jest sens kupować telefon dziecku, które nie potrafi czytać i pisać? O ile dorosłym komórka służy do wymiany i wyszukiwania informacji, to w przypadku dziecka może pełnić zupełnie inną funkcję. Obecnie technologia w życiu odgrywa tak dużą rolę, że coraz młodsze dzieci biegle posługują się telefonem i to bez względu na model.

Najprostsze w obsłudze są oczywiście telefony z ekranem dotykowym. Dziecko zapamiętuje najważniejsze przyciski i intuicyjnie potrafi obsłużyć smartfon. Nawet maluchy nieumiejące czytać i pisać wiedzą, jak znaleźć bajkę, grę lub filmik. Zwykle najmłodsze dzieci korzystają z urządzeń jedynie dla rozrywki, dlatego nie wydaje się konieczne, aby miały swoje własne modele.

Starsze dzieci, które idą do szkoły, potrzebują zupełnie innych funkcji: muszą móc zadzwonić do rodziców, poinformować o ważnych sprawach, poprosić o wcześniejsze odebrane ze szkoły lub z zajęć pozalekcyjnych. Wiadomości tekstowe to obecnie też naturalny sposób komunikowania się z rówieśnikami, więc aby uszanować prywatność pociechy, dobrym pomysłem jest posiadanie oddzielnych telefonów.

Komórka ułatwia codzienną organizację zajęć

Moment, kiedy pierwszy telefon dla dziecka będzie dobrym rozwiązaniem, zazwyczaj pojawia się spontanicznie – niektórzy rodzice zauważają, że ich pociecha w wieku pięciu lat chce sama zadzwonić do babci, inne dzieci dopiero w 2. klasie mogą poprosić o telefon. Przed zakupem urządzenia warto przeanalizować to, jakie potrzeby ma maluch. Należy zastanowić się, w jakich sytuacjach kontakt telefoniczny jest niezbędny. Jeżeli dziecko po szkole samo wraca do domu, przebywa na świetlicy i uczestniczy w dodatkowych zajęciach, wówczas wskazane jest posiadanie telefonu.

Do prostego kontaktu i wymiany SMS-ów wystarczy klasyczny telefon bez internetu. Zwykły aparat z funkcją telefonu i wiadomości tekstowych sprawdzi się zarówno w przedszkolu, jak i w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Jednak trzeba wiedzieć, że taki stan nie potrwa długo. Starsze dziecko zapewne może chcieć mieć model z możliwością podłączenia do internetu. Ważnym elementem współczesnej kultury młodzieżowej jest wspólna gra w gry dostępne na smartfonie, czatowanie, wysyłanie wiadomości na różnych komunikatorach. Często takie funkcje pomagają również w nauce.

Jaki telefon wybrać dziecku jako pierwszy aparat?

Im młodsze dziecko, tym prostszy telefon jest mu potrzebny. Zatem jeśli chce się kupić urządzenie maluchowi, który chodzi do przedszkola lub pierwszej klasy, można postawić na tańszy, prostszy i praktyczny model. Analogowy aparat nie nadwyręży domowego budżetu, nie wymaga abonamentu ani dostępu do internetu.

Jego główną funkcją jest wymiana połączeń, więc do codziennego kontaktu wystarczy. Jednak dziecko, które dorasta, ma coraz większe potrzeby i obserwuje swoich rówieśników. Jeśli inne dzieci w klasie posiadają smartfony, nie można się dziwić, że dziecko zechce mieć bardziej uniwersalny aparat z dostępem do gier, internetu i mediów społecznościowych. 

Od kiedy smartfon wskazany jest dla dziecka?

Analogowy aparat jest prosty w użyciu, szybko się ładuje, a bateria wytrzymuje bardzo długo. Sprawdzi się w czasie wakacji, wycieczek szkolnych i gdy dziecko potrzebuje pilnego kontaktu. Proste telefony mają nieskomplikowaną budowę i istnieje mniejsze ryzyko stłuczenia, rozbicia i uszkodzenia. Z kolei smartfon jest bardziej delikatny i raczej nie jest telefon dla dziecka, które nie skończyło 10 lat.

Jeśli więc myśli się o tym, kiedy kupić pierwszy telefon dla dziecka i czy ma to być smartfon, warto wziąć pod uwagę kilka dodatkowych okoliczności. Smartfon będzie przydatny starszym dzieciom i na pewno nastolatkom. Oprócz łatwego dostępu do różnorodnych aplikacji dziecko zyska dodatkową pomoc w nauce. Na smartfonie może zainstalować bezpłatne aplikacje do szlifowania języków, skorzystać ze słowniczka ortograficznego, różnorodnych map, kalkulatora i wielu innych udogodnień.

Smartfon zapewni dziecku szybki kontakt z rówieśnikami i kolegami z klasy. Liczne aplikacje na telefon komórkowy pomagają we wspólnym odrabianiu lekcji i wymianie informacji. Kupując telefon dla dziecka, warto pamiętać o dodatkowym ubezpieczeniu od upadku i stłuczenia szybki. Przydatne jest też specjalne szkło na ekran lub etui zabezpieczające przed zniszczeniem.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl