Pięć nieoczywistych funkcji smartwatcha – czy znasz je wszystkie (1).jpg
Porady

Pięć nieoczywistych funkcji smartwatcha – czy znasz je wszystkie

29 sierpnia 2022 3 minuty czytania

Smartwatche to urządzenia należące do segmentu tzw. elektroniki ubieralnej.

Smartwatche to urządzenia należące do segmentu tzw. elektroniki ubieralnej. Ostatnimi czasy bardzo często zastępują na naszych nadgarstkach klasyczne czasomierze – i to nie tylko z tego powodu, że korzystanie z nich jest po prostu modne. Sprzęt tego typu oferuje nam bowiem bardzo często wiele dodatkowych funkcji pomocnych nam na co dzień. Poza tym wiele z nich wygląda naprawdę świetnie. Smartwatche do swojej oferty wprowadzają nie tylko producenci smartfonów. Bardzo często również stawiają na nie koncerny do tej pory serwujące nam wyłącznie zegarki o tradycyjnej budowie – jak, chociażby Casio. Co warto wiedzieć o smartwatchach? Jakie są najważniejsze funkcje, które mogą trafić w nasze gusta? Sprawdźmy!

 

Spis treści:

1.       Smartwatch – elektronika na nadgarstku

2.       Systemy dla smartwatchy

3.       Pięć ciekawych, nieoczywistych funkcji inteligentnych zegarków

Smartwatch – elektronika na nadgarstku

Zegarki wyposażone w funkcje smart, od kilku lat zyskują na popularności. Zawdzięczają ten stan swojej niezwykłej uniwersalności. Nie dość, że precyzyjnie wskazują godzinę, to dbają o naszą kondycję, badają parametry zdrowotne oraz wskazują najważniejsze powiadomienia z naszych smartfonów.

Producenci smartwatchy dwoją się i troją, by oferować nam rozwiązania wyróżniające ich sprzęt na tle konkurencji. Mamy więc inteligentne zegarki zarówno w stylu casualowym, eleganckim, jak i outdoorowym. Sprzęty należące do różnych kategorii projektowane są z myślą o użytkownikach mających wobec swojej elektroniki noszonej odmienne oczekiwania.

Zegarki casualowe będą dobrze prezentowały się i sprawowały na co dzień. Smartwatche o bardziej eleganckim designie, z wysokiej jakości skórzanymi paskami świetnie sprawdzą się, gdy nosimy koszule i garnitury. Sprzęt outdoorowy natomiast dedykowany jest przede wszystkim miłośnikom sportu (w tym ekstremalnego). Sprawdzi się również u osób, które przywiązują mniejszą uwagę do dbania o sprzęt. Można powiedzieć, że to czasomierze do zadań specjalnych.

Systemy dla smartwatchy

Smartwatche to urządzenia, które nie mogą się obejść bez odpowiedniego oprogramowania. Dwa główne systemy dedykowane inteligentnym zegarkom to watchOS – spotykany wyłącznie na pokładzie sprzętu od Apple oraz Wear OS – przygotowany przez Google i udostępniany zewnętrznym producentom na zasadach licencji. Obydwa wymienione systemy umożliwiają użytkownikom instalowanie dodatkowych (ponad fabryczne) aplikacji znajdujących się w App Store oraz w Google Play.

Mamy także producentów serwujących nam swoje autorskie oprogramowanie w przypadku smartwatchy. Wystarczy wspomnieć o takich koncernach jak Huawei, Garmin, Xiaomi. Do niedawna do tego grona należał także Samsung ze swoim Tizenem. Od modelu Galaxy Watch 4 koncern z Korei stawia już jednak na współpracę z Google – i to bardzo intensywną.

Pięć ciekawych, nieoczywistych funkcji inteligentnych zegarków

Smartwatche oferują nam wiele niesamowitych rozwiązań, które czynią naszą codzienność bardziej przystępną. Niejednokrotnie producenci wprowadzają do swoich urządzeń bardzo ciekawe, nieoczywiste funkcje, których nie spodziewalibyśmy się po takim sprzęcie. Na które warto zwrócić uwagę?

  • Apple Watch dzięki zestawowi wbudowanych funkcji potrafi wykryć krytyczne sytuacje – na przykład wypadek samochodowy, w którym braliśmy udział. Jeśli przez pewien czas nie potwierdzimy urządzeniu, że wszystko z nami ok, może pomóc nam w powiadomieniu odpowiednich służb ratunkowych, podając im jednocześnie naszą lokalizację.

  • Kolejna z ciekawych funkcji zegarka od Apple to możliwość skrupulatnego monitorowania pracy naszego serca (EKG) oraz mierzenia temperatury ciała. To drugie rozwiązanie dostępne jest wyłącznie w przypadku nowszych modeli Apple Watcha. Może jednak okazać się przydatne, chociażby w celu wykrywania rozmaitych infekcji.

  • Smartwatche z Wear OS oferują nam dostęp do aplikacji Google Maps. Dzięki niej możemy korzystać z nawigacji i lokalizacji. Rozwiązanie może okazać się przydatne na przykład podczas pieszych i rowerowych wędrówek, gdy nie mamy przy sobie smartfona, a stracimy orientację w terenie.

  • Część inteligentnych zegarków oferuje nam funkcję pomiaru stopnia natlenienia krwi. Wbudowany pulsoksymetr pozwala na bieżące kontrolowanie stanu naszego zdrowia. To szczególnie istotne w przypadku osób, które cierpią na choroby układu oddechowego.

  • eSIM to funkcja pozwalająca na wygodne korzystanie ze smartwatcha w charakterze telefonu bez konieczności umieszczania w nim karty SIM. Co ważne – oszczędzamy czas, który musielibyśmy poświęcić na wizytę w salonie operatora komórkowego.

 

 

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl