Aplikacje do planowania zadań – jaki planer pracy sprawdza się w smartfonie (1).jpeg
Porady

Aplikacje do planowania zadań – jaki planer jest idealny do pracy

17 marca 2022 4 minuty czytania

Organizacja własnego czasu to najbardziej powszechne z codziennych wyzwań. Jak zachować produktywność i do tego nie zapomnieć o wszystkich ważnych sprawach? Z pomocą może przyjść technologia. Wystarczy dobra aplikacja do planowania w smartfonie.

Jak zadbać o organizację własnego czasu?

Uporządkowanie własnego dnia, rozplanowanie obowiązków na dłuższy czas, a wreszcie pogodzenie życia zawodowego z osobistym – każdy z nas próbuje uporać się z tym jak najlepiej. Zarówno brak organizacji czasu, jak i nadmierne planowanie zadań z dokładnością do każdej minuty, mogą być przyczyną stresu. Dlatego warto skorzystać z praktycznych narzędzi. Są one w stanie poniekąd odciążyć nasz umysł od ciągłego pilnowania terminów i zadań. 

Plan działania mimo że przydatny, nie powinien zrobić z nas swoich niewolników. Warto być elastycznym i w gorszy dzień potrafić odłożyć obowiązek na później. Planer pracy może być niezwykle skuteczny w polepszeniu własnej produktywności, ale to do nas należy ostateczna decyzja.

Poza licznymi narzędziami oraz aplikacjami, w lepszej samoorganizacji pomocne mogą okazać się opracowane przez specjalistów metody zachowania optymalnej efektywności. Do takich należy, chociażby technika Pomodoro opracowana przez Francesco Cirillo w latach 80. XX wieku. Badacz założył, że regularne przerwy i krótkie moduły czasowe pracy mogą być skuteczniejsze, niż kilka godzin przy biurku. Dlatego Cirillo podzielił pracę na 25-minutowe sekcje. W myśl tej metody po okresie pracy warto zrobić sobie 3-5 minut przerwy, a po dłuższej sekwencji umysł powinien odpoczywać przez 15-30 minut. Pracę techniką Pomodoro można realizować przy pomocy jednej z polecanych aplikacji. Wystarczy mieć wygodny smartfon, jak np. rozkładany Samsung Galaxy Z Fold3 5G, na którym można czytelnie kontrolować własny czas. Oto aplikacje, które wydatnie mogą pomóc nam lepiej się zorganizować.

One Calendar

Przepisem na sukces kalendarza mobilnego jest połączenie prostoty obsługi z funkcjonalnością. One Calendar oferuje nie tylko przejrzysty interfejs, dzięki któremu nie przegapimy ważnego terminu ani spotkania, ale również szereg innych przydatnych opcji. To aplikacja dla osób, które na co dzień korzystają z kilku rozwiązań jednocześnie. 

Jeśli w pracy używasz Outlooka, a prywatnie korzystasz z Kalendarza Google’a albo iClouda, w One Calendar możesz synchronizować najpopularniejsze systemy i mieć wszystkie terminy pod ręką. Plusem One Calendar, o którym warto wspomnieć, jest też możliwość personalizacji wyglądu aplikacji. Dzięki temu sprawdzanie terminów może nie wiązać się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Na koniec warto dodać, że One Calendar dostępny jest na Androida, iOS, MacOS oraz Windowsa. Nie ważne zatem czy masz telefon z Androidem, czy nowego iPhone’a 13 – wystarczy wybrać odpowiednią wersję aplikacji.

Toggl Track

Planowanie zadań nierzadko wiąże się z optymalnym podzieleniem naszego czasu. Dlatego praktyczną aplikacją w tym przypadku może okazać się Toggl. Zasada działania tego narzędzia jest stosunkowo prosta. Aplikacja liczy, ile czasu poświęcamy na konkretne zadanie. W Togglu możemy tworzyć projekty i monitorować, jak długo trwały poszczególne obowiązki. 

To przydatne narzędzie, które w przejrzysty sposób obrazuje, ile czasu poświęcamy na konkretne zadania. Toggl może być również użyteczny, jeśli nasza praca rozliczana jest w roboczogodzinach. Nie jest to klasyczna aplikacja do planowania zadań. Z pewnością jednak może dostarczyć użytecznej wiedzy na temat tego, jak rozkłada się czas osoby, która z niej korzysta. Dowiemy się w jakim stopniu wykorzystujemy go efektywnie, a kiedy marnotrawimy np. na przeglądanie mediów społecznościowych.

Google Keep

Google od dawna oferuje nam coraz to nowsze narzędzia w ramach tzw. workspace. Z pewnością największym plusem aplikacji amerykańskiego giganta jest możliwość dostępu do notatek i list z poziomu Gmaila czy innych programów. Google Keep może mieć postać aplikacji mobilnej na smartfon, zakładki w poczcie lub dodatku do przeglądarki Chrome. Bez trudu łączy się też z Kalendarzem Google’a czy innymi narzędziami tego producenta. Jeśli chodzi o wersję mobilną – plusem jest prostota tworzenia list czy notatek. Można robić zapisy tekstowe albo notować odręcznie. W Keep istnieje możliwość zapisywania grafik czy linków do stron internetowych.

Microsoft Planner

Microsoft Planner to wyjątkowo profesjonalne narzędzie. Śmiało można polecić je w biznesie, czy osobom, prowadzącym własną firmę. Sprawdza się także w kilkuosobowym zespole, gdyż umożliwia wspólną pracę nad zadaniami. Planner jest również przejrzysty wizualnie. Podobnie jak w przypadku aplikacji Google’a, tutaj również atutem jest możliwość połączenia planera z innymi narzędziami od Microsoftu, np. ze znacznie uboższą apką – Microsoft To Do: Lists & Tasks. Wbrew pozorom Planner nie ma dużych wymagań sprzętowych i płynnie pracuje nawet na budżetowych smartfonach jak realme 8.

Focus To-Do: Licznik Pomodoro & Lista Zadań

Na koniec wracamy do techniki, o której wspominaliśmy na początku. Focus To-Do to nie tylko narzędzie do tworzenia wypunktowanych list. Z tą aplikacją możemy sterować swoją codziennością. W prosty sposób można stworzyć nie tylko planer pracy, ale i obowiązków domowych. Rozwiązaniem dla osób, które w pracy chcą unikać rozpraszaczy, jest tryb ścisły. Ogranicza on m.in. powiadomienia. Wreszcie Focus To-Do pomaga wdrażać technikę Pomodoro, a po tygodniu bądź miesiącu dostarczy szczegółowego raportu na temat produktywności.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl