Kabel czy WiFi..jpg
Porady

Kabel czy WiFi. Co będzie lepszym wyborem przy korzystaniu z internetu?

9 listopada 2023 6 minut czytania

Internet kablowy czy WiFi? Zastanawiasz się, co będzie lepszym wyborem do domu? Odkryj, który sposób połączenia najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Co jest lepsze – Ethernet czy Wi-Fi? Każdy z tych standardów ma zalety i wady, które warto poznać, zanim wybierze się najlepsze dla siebie rozwiązanie. Wydaje się, że łączenie się z siecią bezprzewodowo jest najwygodniejsze. Czy jednak jest efektywne? Na te i wiele innych pytań odpowiada nasz artykuł.

Spis Treści:

  1. Czym jest Ethernet?
  2. O Wi-Fi każdy słyszał!
  3. Kabel czy WiFi. Czym różni się Ethernet od sieci bezprzewodowej?
  4. Co lepsze – łącze przewodowe czy WiFi?

Czym jest Ethernet?

Na początek należy wyjaśnić, że pod pojęciem Ethernet nie kryje się wcale kabel sieciowy, jaki podłączany jest bezpośrednio do laptopa lub komputera. Ethernet jest tak naprawdę standardem, który określa ściśle właściwości sieci lokalnej LAN. Kabel to tylko jeden z elementów używanych w standardzie Ethernet do budowy wspomnianej sieci lokalnej. Ten standard został opracowany w latach 70. XX wieku przez Roberta Metcalfe’a z firmy Xerox. Aby skorzystać ze standardu Ethernet w domowych warunkach, trzeba połączyć router z urządzeniem końcowym (laptop, komputer PC) za pomocą kabla.

Ethernet (regulowany przez standard IEEE 802.3) zapewnia szybką transmisję danych, mniejsze zakłócenia, dużą stabilność połączenia. Wadą są ograniczenia w przemieszczaniu się z urządzeniem końcowym, jakie narzuca kabel. Do tego nie zawsze można łatwo poprowadzić przewód tak, żeby nie przeszkadzał i nie obniżał walorów estetycznych pomieszczenia.

O Wi-Fi każdy słyszał!

W przypadku Wi-Fi nie ma mowy o używaniu żadnego kabla do podłączania urządzeń. Tę nazwę znają chyba wszyscy użytkownicy nie tylko komputerów, ale i smartfonów czy tabletów. Za początek Wi-Fi można uznać 1999 rok, gdy takie marki jak Nokia, Airones, 3Com i Lucent Technologies powołały do istnienia WECA (Wireless Ethernet Compatibility Alliance), który później został zmieniony na Wi-Fi Alliance. Celem tych stowarzyszeń było wdrożenie i upowszechnienie technologii Wi-Fi. Od czego pochodzi ten skrót? Od angielskiego wyrażenia „Wireless Fidelity”. Parametry Wi-Fi są regulowane przez różne standardy – dla pasma 2,4 GHz to IEEE 802.11b, IEEE 802.11ge i IEEE 802.11n, natomiast dla najnowszego rozwiązania i pasma 5 GHz (wyższa prędkość przesyłania danych bez zakłóceń, ale na bliższe odległości) to IEEE 802.11ac.

W przypadku Wi-Fi połączenie z internetem odbywa się w sposób bezprzewodowy. Największą zaletą takiego rozwiązania jest oczywiście duża mobilność i wygoda. Nie ma ograniczeń w postaci kabla, który musi być zainstalowany w pomieszczeniu przy standardzie Ethernet. Niestety wadą jest często zasięg, szczególnie w dużych budynkach. Im dalej od routera, tym przesyłanie danych może być wolniejsze, a do tego mogą pojawić się zakłócenia sygnału (np. ściany, sufity, inne urządzenia).

Kabel czy WiFi. Czym różni się Ethernet od sieci bezprzewodowej?

Każda z metod, czyli połączenie przewodowe Ethernet albo bezprzewodowe WiFi, ma swoje wady i zalety. Trudno powiedzieć, by któraś była lepsza. To nasze potrzeby zdecydują o tym, którą opcję wybierzemy. Co do zasady przewodowe łącze ma przewagę pod względem jakości sygnału, czyli prędkości przesyłu danych. Za to WiFi to internet mobilny i możemy podłączyć do niego o wiele więcej urządzeń w tym samym czasie. Co zatem wybrać i jakie rozwiązanie będzie dla nas optymalne?

Internet w komputerze

Ethernet to przewód. Takie rozwiązanie będzie więc lepsze w sytuacji, gdy zależy nam na bardzo szybkim internecie (pobieranie i wysyłanie danych) na jednym konkretnym komputerze. Dzięki niemu nie będziemy mieli problemów ze słabym sygnałem czy nierówną prędkością przesyłu. Tu wszystko będzie działać z maksymalną możliwą prędkością i bez zakłóceń. Jakość transmisji nie będzie też zależna od kolejnych użytkowników, którzy połączą się w tym samym czasie z siecią. Warto również zaznaczyć, że najlepszą będziemy mieli, korzystając ze światłowodu – to zdecydowanie najlepsza opcja internetu „z kabla”. 

Sprawdź także: Internet światłowodowy – najczęściej zadawane pytania

Na takie podłączenie powinni decydować się gracze, którzy chcą mieć pewność, że nigdy nie będą mieć do czynienia z nagłym spadkiem jakości połączenia, a ping zawsze będzie stabilny. Podobnie, jeśli zależy nam np. na szybkości pobierania danych. Kiedy stabilne połączenie jest priorytetem w naszej pracy zawodowej – znów to Ethernet może okazać się lepszym wyborem.

Jeśli chcemy podłączyć do Ethernetu więcej urządzeń, a liczba portów w routerze przestaje wystarczać, warto pomyśleć o switchu. Odpowiada on za przełączanie lokalnej sieci pomiędzy urządzeniami, które zostały do niego podłączone. Mogą to być komputery, drukarki, skanery oraz inne akcesoria, które wymagają łączności. Oczywiście prędkość internetu zależy od naszego dostawcy i pakietu, jaki mamy wykupiony. Jednak co do zasady Ethernet będzie stabilniejszy i pewniejszy. Trzeba jednak zauważyć, że coraz więcej laptopów nie ma już złącza Ethernet i jesteśmy w nich skazani na WiFi. Co oczywiste, Ethernet nie zadziała też w przypadku smartfona. A to właśnie na nich nie tylko konsumujemy teraz najwięcej treści, ale też i gramy. A wtedy przyda się szybkie i stabilne WiFi.

Wifi w domu

Ethernet ma również swoje minusy. Po pierwsze – kabel trzeba przeciągnąć do pomieszczenia, w którym mamy komputer. Sensowne okablowanie mieszkania to również koszty i najlepiej robić to jeszcze na etapie remontu czy budowy. Po drugie – na raz, bez stosowania dodatkowych obejść, można podłączyć co najwyżej kilka urządzeń.

Te problemy rozwiązuje WiFi. Tu nie jesteśmy ograniczeni kablami.  Jednak trzeba pamiętać, że jakość połączenia będzie gorsza niż po łączu Ethernet. A największą wadą jest trudny do określenia zasięg działania. W dużym stopniu zależy on od materiałów budowlanych zastosowanych w budynku. Jak straty wyglądają w praktyce?

  • Ściany kamienne – strata 20 do 40% proc.,
  • Ściany drewniane i gipsowe – strata 5 do 20 proc.,
  • Beton zbrojony – strata 40 do 90 proc.,
  • Metal i stal – strata 90 do 100 proc.

Dlatego router najlepiej umieścić w jakimś otwartym, ogólnodostępnym miejscu. Nie ma sensu zamykanie go w szafce. Wówczas nie będzie raził swoim widokiem, ale za to sygnał będzie kiepskiej jakości. W przypadku domu, gdzie mamy grube ściany i np. piętra, możliwe, że trzeba będzie zastosować specjalny wzmacniacz WiFi. Najlepiej umieścić go w połowie drogi między routerem a miejscem, w którym chcemy odbierać mocny sygnał.

Trzeba również pamiętać o tym, że coraz więcej urządzeń obsługuje WiFi 6. To najnowszy standard, w którym uzyskujemy większe prędkości pobierania i przesyłania plików, ponieważ pozwala na osiągnięcie większej przepustowości. W tym standardzie wynosi ona maksymalnie 9,6 Gb/s. W Wi-Fi 5 to 3,5 Gb/s. Wi-Fi 6 może również zmniejszyć opóźnienia w przesyle danych o 75%. To oznacza nie tylko szybsze pobieranie gier, ale też np. lepszą jakość streamingu.

Sprawdź także: Czym jest Wifi 6?

Ogromną zaletą sieci WiFi jest możliwość podłączenia do niej wielu urządzeń. A to przydaje się coraz bardziej, bo przecież nie chodzi już tylko o smartfony czy laptopy, ale także np. telewizję czy wszelkiego rodzaju domowe urządzenia smart: odkurzacze, kamery itp. Tu WiFi jest najprostszym rozwiązaniem.

Co lepsze – łącze przewodowe czy WiFi?

Nie ma jednej prostej odpowiedzi. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Co do zasady kabel jest szybszy i pewniejszy. Sprawdzi się więc najlepiej, gdy zależy nam na jakości połączenia. Z kolei do sieci WiFi, choć najczęściej nie ma ona takich parametrów jak stałe łącze, można podłączyć wiele urządzeń naraz. Trudno więc sobie wyobrazić teraz mieszkanie czy dom bez takiego udogodnienia. Tak naprawdę każdy powinien sam zdecydować, czy woli używać Wi-Fi, czy też nie przeszkadza mu podpięty kabel w standardzie Ethernet. To w rzeczywistości wybór między wysokim komfortem korzystania z urządzenia w dowolnym miejscu domu a rozwiązaniem zapewniającym większą prędkość i stabilność internetu. Dlatego najlepszym wyjściem będzie zapewnienie sobie dostępu do obu tych rozwiązań.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl