Technologia 5G.jpeg
Zestawienia/Rankingi

Technologia 5G - idealny towarzysz podróży po Polsce

28 maja 2024 4 minuty czytania

Zasięg na wakacjach to podstawa! Szybko przesyłaj zdjęcia, filmiki i pliki. Sprawdź, jak działa technologia 5G i bądź w kontakcie w każdym miejscu!

Technologia 5G może okazać się przydatna na co dzień – w miejscu zamieszkania czy pracy, ale i podczas podróży po Polsce. Udając się w miejsca pokryte zasięgiem internetu piątej generacji, mamy pewność korzystania z szybkiego i stabilnego połączenia bez polegania na miejscowym Wi-Fi. Dzięki temu, możemy pracować podczas wyjazdów z różnych zakątków Polski, albo też po prostu – korzystać z sieci w celach rozrywkowych! Gdzie można używać internetu 5G oraz jak przygotować się do podróży? Zapraszamy do lektury.

Spis treści:

  1. Jaki wpływ na podróżowanie ma technologia 5G?
  2. 5G w Polsce – obecne pokrycie zasięgiem
  3. Korzyści z 5G w podróży
  4. Technologia 5G a workation
  5. Jak korzystać z 5G w podróży?

Jaki wpływ na podróżowanie ma technologia 5G?

Technologia 5G sprawiła, że podróżowanie po Polsce stało się wygodniejsze i łatwiejsze. W jaki sposób? Jeszcze do niedawna zasięg internetu mobilnego był znacznie ograniczony. Powodowało to częste przerwy w połączeniach, długie czasy ładowania stron internetowych oraz niską jakość rozmów wideo podczas przemieszczania się. Sytuację tą zmieniło rozpowszechnienie zasięgu LTE, a następnie – jeszcze szybszego i stabilniejszego internetu piątej generacji. 

Technologia 5G zapewnia nie tylko znacznie zwiększoną prędkość transmisji danych, ale także niższe opóźnienia. Dzięki temu podróżowanie staje się bardziej komfortowe i efektywne. Możemy szybko i bez problemów sprawdzić informacje turystyczne, zarezerwować nocleg czy zamówić jedzenie online. Sprawia to, że podróżowanie po Polsce jest znacznie przyjemniejsze i wygodniejsze.

5G w Polsce – obecne pokrycie zasięgiem

Obecnie rzadko kiedy można spotkać miejsca, w których nie ma zasięgu sieci 4G, natomiast 5G jest dostępna w większości miast oraz miasteczek. Dodatkowo w wielu miejscach w Polsce można spotkać też zasięg 5G w paśmie C. To łączność z siecią na częstotliwości 3600 MHz. Oznacza to zdecydowanie zwiększoną transmisję danych oraz prędkość. Ponadto najbliższa przyszłość maule się bardzo ciekawie. Wszystko wskazuje na to, że po czasie pokrycie zasięgiem 5G mapy Polski będzie takie samo jak LTE, czyli dotrze praktycznie we wszystkie jej zakamarki!

     Sprawdź także: Internet 4G vs 5G. Czym się różnią?

Korzyści z 5G w podróży

Technologia 5G w Polsce oferuje wiele korzyści, które znacząco poprawiają jakość podróżowania. To przede wszystkim:

  • szybkie pobieranie – umożliwia bezproblemowe ściąganie map, ebooków, gier oraz innych treści multimedialnych w podróży; 

  • możliwość strumieniowania wideo w wysokiej jakości bez przerw – idealne rozwiązanie dla osób podróżujących pociągiem lub autobusem, które chcą oglądać filmy, seriale lub prowadzić wideokonferencje;

  • płynne połączenie – eliminuje problemy z buforowaniem i niską jakością obrazu;

  • dostępność w różnych miejscach – nawet w mniej zabudowanych obszarach można korzystać z technologii 5G, dzięki czemu możliwe jest, chociażby pracowanie podczas wyjazdu lasu, na kemping czy na wieś.

Technologia 5G a workation

Workation, czyli połączenie pracy z wakacjami, zyskuje coraz większą popularność. Technologia 5G z pewnością wpływa na efektywność łączenia obowiązków zawodowych z podróżowaniem. Zapewnia bowiem szybkie i stabilne połączenie internetowe, które umożliwia wykonywanie swoich zadań w chmurze, łączenie się na ważne spotkania czy pracowanie przy użyciu wymagających programów. 

     Sprawdź także: Workation – wakacje i praca w jednym! Plusy i minusy takiego rozwiązania

Podczas planowania workation warto zatem zwrócić uwagę na wspomnianą mapę zasięgu 5G i upewnić się, że w miejscu, do którego się udajemy, można korzystać z tej technologii. Dzięki temu nie jesteśmy zdani jedynie na miejscowe Wi-Fi, które jeśli jest dostępne, może działać różnie. Taka sytuacja może wystąpić przede wszystkim w miejscach wypoczynkowych na łonie natury. Warto natomiast pamiętać, że aby bez problemu korzystać z internetu piątej generacji, ważne jest wyposażenie się w odpowiedni pakiet abonamentu komórkowego!

Wybierając abonament, należy zwrócić uwagę na limit danych oraz upewnić się, że wybrana opcja przewiduje wykorzystanie 5G. Duże limity jak np. 150 GB z pełną prędkością mogą okazać się wystarczające, ale nie muszą. Zdecydowanie bezpieczniejszą opcją będzie pakiet bez limitów. Dzięki niemu oprócz pracy będziemy mogli również bez obaw korzystać z łącza w celach rozrywkowych! Oglądać filmy, seriale czy grać w ulubione gry mobilne.

5G w Polsce umożliwia pracę z dowolnego miejsca – sieć jest dostępna nad morzem, w górach, czy nad jeziorami np. na mazurach. Można więc bez problemu cieszyć się pięknem polskich krajobrazów, nie rezygnując z zawodowych obowiązków. Piąta generacja internetu mobilnego sprawia, że praca w podróży staje się bardziej produktywna i mniej stresująca.

Jak korzystać z 5G w podróży?

Pokrycie zasięgiem 5G miejsca, w które się udajemy to nie wszystko. Ważny jest zakup pakietu abonamentu komórkowego oraz wyposażenie się w odpowiedni sprzęt! Przede wszystkim potrzebny jest smartfon obsługujący 5G. Większość nowoczesnych modeli oferuje tę funkcję, jednak warto upewnić się przed zakupem, że urządzenie rzeczywiście jest kompatybilne z siecią 5G.

     Sprawdź także: Jakie telefony mają 5G? Modele na każdą kieszeń

Oprócz smartfona przydatny może okazać się przenośny router 5G. Pozwala kilku osobom na jednoczesne korzystanie z tej samej sieci.  To idealna opcja dla rodzin czy osób, które używają wielu urządzeń naraz np. laptopa, tabletu i smartfona. Przenośny router zapewnia stabilniejsze połączenie internetowe, więc nadaje się idealnie do wzmocnienia połączenia np. podczas pracy na wakacjach w Polsce.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl