wyscigi928x535 (1).jpg
Rozrywka

Nie tylko szybcy i wściekli – filmy z wyścigami samochodowymi w tle

6 sierpnia 2021 4 minuty czytania

Filmy poświęcone wyścigom i szybkim samochodom mają swoich wiernych fanów. Wyścigi samochodowe od zawsze przyciągają wielu widzów. To połączenie dużych emocji i rozrywki – tego samego można oczekiwać od filmów o wyścigach.

Wśród produkcji tego gatunku największą sławę zyskał film „Szybcy i wściekli”. Jednak reżyserowie nie powiedzieli ostatniego słowa w kwestii filmów o wyścigach! Jeśli lubisz szybkie samochody i akcję lub chciałbyś rozpocząć przygodę z tego typu produkcjami, sprawdź, co warto obejrzeć! Oto zestawienie 10 najlepszych filmów z wyścigami samochodowymi w tle.

Spis treści:

Wyścig (2013), reżyseria Ron Howard

„Wyścig” to film, który inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami. Opowiada o rywalizacji najlepszych kierowców Formuły 1 w latach 70., czyli Nikiego Laudy i Jamesa Hunta. Film może poszczycić się genialną obsadą, niesamowitym klimatem i ciekawą fabułą, która stale trzyma w napięciu. To historia nie tylko o ściganiu się, ale też o zaciętej męskiej rywalizacji, o relacji między dwoma przeciwnikami i przekraczaniu własnych granic.

Grand Prix (1966), reżyseria John Frankenheimer

Produkcja „Grand Prix” nagrodzona trzema Oscarami to prawdziwa klasyka gatunku. To film o Formule 1 – jednak tym razem wyścig przedstawiony jest z perspektywy czterech przyjaciół. Jak tylko wsiadają do bolidów, ich prywatne uczucia odchodzą na dalszy plan, a bohaterowie skupiają się wyłącznie na rywalizacji i na zdobyciu tytułu mistrza świata.

Senna (2010), reżyseria Asif Kapadia

Kolejna produkcja na temat Formuły 1, jednak teraz w postaci dokumentalnej. „Senna” przedstawia prawdziwą historię. Na tą produkcję składają się archiwalne zdjęcia i nagrania dotyczące Ayrtona Senny – legendy Formuły 1. Można tu zobaczyć m.in. tragiczny wypadek, do którego doszło w 1994 roku na torze Imola we Włoszech. Całość tworzy poruszający i emocjonalny obraz. 

Bobby Deerfield (1977), reżyseria Sydney Pollack

To film na motywach powieści „Nim nadejdzie lato” Ericha Marii Remarque'a. W roli głównej wystąpił młody Al Pacino. Ta produkcja ma cechy bardziej melodramatu niż filmu akcji. Przedstawia historię znanego kierowcy rajdowego, zakochanego bez pamięci w nowo poznanej kobiecie. To film skupiający się na relacjach międzyludzkich, nie ściśle na wyścigach czy motywach typowo sportowych.

Szybki jak błyskawica (1990), reżyseria Tony Scott

„Szybki jak błyskawica” to film, w który Tom Cruise wciela się w rolę nieustraszonego kierowcy rajdowego. Liczy się dla niego wyłącznie zrobienie oszałamiającej kariery w wyścigach samochodowych. Film poza akcją dostarcza też potężną dawkę emocji – znajdziesz tu ryzykowne szarże na torze wyścigowym.

Le Mans (1971), reżyseria Lee H. Katzin

Produkcja jest historią 24-godzinnego wyścigu odbywającego się na francuskim torze, o którym mowa w tytule. Film został zrealizowany w sposób, który niemal przypomina relację z prawdziwego wyścigu. Co ciekawe, zamiast aktorów zagrali zawodowi kierowcy, naprawdę ścigając się po torze z zawrotną prędkością. Dzięki temu film sprawia wrażenie do bólu autentycznego.

Szybcy i wściekli (2001), reżyseria Rob Cohen

Pierwsza część kultowych „Szybkich i wściekłych” to bezsprzecznie klasyka kina o wyścigach i prędkości. Film zapisał się w historii również dzięki niesamowitemu klimatowi, wpadającej w ucho ścieżce dźwiękowej, bohaterom, którym z miejsca się kibicuje oraz przede wszystkim samochodom. Późniejsze odsłony tej serii niemal ocierały się o kino science fiction, w którym naginane są prawa fizyki – efekty specjalne i robota kaskaderów są imponujące!

Najlepsi z najlepszych (2003), reżyseria Louis-Pascal Couvelaire

„Najlepsi z najlepszych” to francuski film, przedstawiający historię Michela Vaillanta, jednego z bohaterów serii komiksów Jeana Gratona. Możesz tu obejrzeć przede wszystkim wyścigi oraz rywalizację na torze. Dużym plusem jest zachwycająca warstwa wizualna, a zwłaszcza montaż i zdjęcia.

Speed racer (2008), reżyseria Lilly Wachowski, Lana Wachowski

„Speed racer” to film w reżyserii sióstr Wachowskich. To adaptacja klasycznego anime z lat 60. XX wieku. Film jest lekką historią o wyścigach, gdzie łamane się wszelkie istniejące prawa fizyki – pod tym względem cała seria „Szybcy i wściekli” może się schować. Oglądanie filmu sprawia wielką radość, obfituje w kicz i groteskowe klimaty.

Need for speed (2014), reżyseria Scott Waugh

Film „Need for Speed” jest oczywiście ekranizacja słynnej gry o wyścigach samochodowych. Rolę główną zagrał Aaron Paul, który wciela się w kierowcę wyścigowego, wrobionego w poważne przestępstwo. Bohater szuka zemsty po odbytej odsiadce. To kolejna obowiązkowa pozycja dla miłośników filmów o wyścigach.

Jakie jeszcze filmy obejrzeć?

Miłośnikom kina polecamy klasyczne produkcje, które podbiły serca widzów na całym świecie: najbardziej dochodowe filmy wszech czasów i filmowe klasyki, na które nigdy nie miałeś czasu

Dla tych, którzy uwielbiają produkcje science fiction, z pewnością sprawdzą się niesamowite obrazy, pełne imponujących efektów specjalnych – znajdziesz je w rankingu filmów z Godzillą

Fani komedii muszą obejrzeć wszystkie najlepsze polskie komedie wszech czasów.
 

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl