Expert poleca: ranking filmów z Godzillą

Godzilla to najpopularniejszy potwór popkultury. Nic dziwnego, że powstało o nim już kilkadziesiąt produkcji. Jedne są warte obejrzenia, o innych lepiej zapomnieć. Przygotowaliśmy zestawienie filmów z Godzillą, które trzeba zobaczyć.

 1. Skąd się wzięła Godzilla?
 2. Najlepsze filmy z Godzillą
 3. Gdzie oglądać filmy z Godzillą?

Poruszamy temat z okazji premiery filmu Godzilla vs Kong. Nowa część o przygodach krwiożerczego, monstrualnego potwora właśnie pojawia się w kinach i na platformach streamingowych. Warto zatem przyjrzeć się również innym filmom z Godzillą. Zanim jednak do tego przejdziemy, kilka słów o tej postaci.

Skąd się wzięła Godzilla?

Jeśli nawet ktoś nie oglądał żadnego filmu o Godzilli, zapewne słyszał nazwę tej postaci. To imię, które powstało po połączeniu japońskich słów gorira (goryl) i kujira (wieloryb), ponieważ pierwotnie potwór miał być hybrydą tych dwóch zwierząt. Koncepcja się zmieniała, ale imię pozostało. Pierwszy film był protestem przeciwko broni jądrowej (uosabia ją Godzilla) i wojnie jądrowej. Antywojenne przesłanie okazało się strzałem w dziesiątkę. Ten sukces przełożył się na tworzenie kolejnych części z Godzillą.

Najlepsze filmy z Godzillą

Dla miłośników Godzilli przygotowaliśmy zestawienie najpopularniejszych filmów z wielkim potworem w roli głównej:

 1. Godzilla (1954 r.) – wszystko zaczęło się 65 lat temu. W 1954 roku pojawił się pierwszy film o Godzilli. Chociaż to historia sprzed bardzo wielu lat, to jednak nadal wciąga. Duże wrażenie robią biało-czarne zdjęcia potężnego potwora górującego nad budynkami. Ten film stał się metaforą Japonii – kraju, który doświadczył zniszczenia w wyniku zrzucenia bomb atomowych.
 2. Godzilla kontratakuje (1955 r.) – rok później powstała kontynuacja pierwszego filmu, ponieważ pierwszy spotkał się z dużym zainteresowaniem. Tym razem Godzilla musi zmierzyć się z innym potworem – Anguirusem, a wszystko to dzieje się na tle Osaki. Oczywiście wychodzi ona zwycięsko z tego starcia. Ta produkcja jest ważna również z tego względu, że rozpoczyna schemat fabularny, który potem będzie wielokrotnie powielany: Godzilla walczy z innym potworem.
 3. King Kong kontra Godzilla (1962 r.) – ten film jest szczególny, ponieważ twórcy przyjęli satyryczną konwencję. Trzeba przyznać, że ta konwencja doskonale się sprawdza. Japońskie studio wykupiło nawet prawa do postaci King Konga, żeby skonfrontować go z Godzillą. Należy podkreślić, że to pierwszy film z tej serii w kolorze.
 4. Mothra kontra Godzilla (1964 r.) – w tej części radioaktywna jaszczurka musi się skonfrontować z dobrym potworem Mothrą. Ten ostatni jest olbrzymią ćmą, która staje w obronie Nagoji. Nie ujawnimy, kto wygrał, dodamy tylko, że świat znowu został uratowany.
 5. Godzilla kontra Mechagodzilla (1975 r.) – w tej części znowu pojawia się potwór Anguirus, chociaż tylko na początku. Szybko ginie z łap bohatera serii. Okazuje się jednak, że to wcale nie Godzilla, ale skonstruowany przez kosmitów stwór. Prawdziwa Godzilla zostaje zmuszona do konfrontacji z mechanicznym potworem.
 6. Powrót Godzilli (1984 r.) – trzydziesta rocznica pierwszego filmu o Godzilli została uświetniona nową premierą o przygodach straszliwego potwora. To fabularna kontynuacja filmu z 1954 r. Nie ma już złych kosmitów, a Godzilla znów jest czarnym charakterem i niszczy wszystko, co znajdzie się w jej zasięgu. Potwór kończy jednak żywot w kraterze.
 7. Godzilla kontra Król Ghidorah (1991 r.) – powrót do korzeni i to niemal dosłowny, ponieważ bohaterowie cofają się w czasie. W odległej przeszłości przybywają na wyspę, gdzie mutowała Godzilla i pozbywają się jej. Na miejscu potwora pozostawiają niegroźne, jak sądzili, stworki. Niestety, te mutują w Króla Ghidoraha.
 8. Godzilla kontra Mechagodzilla II (1993 r.) – powrót do pomysłu z mechaniczną Godzillą okazał się całkiem udany. Do tego pojawia się tutaj również wątek potomka, a mianowicie Godzilli Juniora. Właśnie jajo, z którego wykluje się ten potworek, zostaje zabrane przez ludzi. Nic dziwnego, że wściekła matka atakuje miasto. W jego obronie staje zbudowany przez ludzi potwór mechaniczny.
 9. Godzilla kontra Destruktor (1995 r.) – w tym filmie twórcy przenoszą nas od jednego miasta do drugiego. Historia zaczyna się w Hongkongu, aby potem przenieść się do Tokio. Znowu pojawia się postać Godzilli Juniora. Kłopoty zaczynają się jednak od tego, że w oceanie mutują tajemnicze mikroorganizmy nazywane Destruktorami. Pokonują one Juniora, ale same muszą ulec ludziom.
 10. Powrót Godzilli (1999 r.) – to pierwszy film o tym potworze, w którym na dużą skalę zostały użyte efekty komputerowe. To otworzyło nowe możliwości przed twórcami i pozwoliło zrealizować bardzo efektowny film. Powrócono do sprawdzonego już doskonale schematu z kosmitami. Godzilla mierzy się z pozaziemskim potworem Orgą.
 11. Godzilla: Ostatnia wojna (2003 r.) – to część, w której mamy bardzo duże nagromadzenie potworów atakujących cały świat. W desperacji ludzie uwalniają Godzillę, która rozprawia się po kolei ze wszystkimi przeciwnikami.
 12. Godzilla (2014 r.) – duży sukces japońskiej serii oznaczał, że prędzej czy później trafi ona także do Hollywood. Tak się właśnie stało w 2014 roku. Wtedy właśnie miała miejsce premiera pierwszego amerykańskiego filmu o Godzilli. Tym razem potwór staje się zmutowaną iguaną i atakuje Nowy Jork. Krytycy nie byli zbyt przychylni wobec tego filmu, ale publiczność chętnie chodziła do kin na ten tytuł.
 13. Godzilla II: Król potworów (2019 r.) – tym razem w kolejnym amerykańskim filmie o Godzilli powrócono do koncepcji walki tytułowego stwora z całą plejadą potworów. Należy dodać, że to był już 35. film o radioaktywnym gadzie. Warto obejrzeć, chociażby dla efektów specjalnych.
 14. Godzilla kontra Kong (2020 r.) – najnowsza odsłona przygód Godzilli i czwarta wyprodukowana w USA. Po raz kolejny stają naprzeciw sobie Godzilla i King Kong. Tymczasem ludzie planują zniszczenie wszystkich potworów.

Gdzie oglądać filmy z Godzillą?

Miłośnicy filmów z Godzillą mogą oglądać przygody wielkiego potwora nie tylko na dużym ekranie. Różne produkcje japońskie i amerykańskie o prehistorycznym gadzie są dostępne na takich platformach jak:

Udostępnij:

Rekomendowane