WhatsApp – poznaj nowe funkcje komunikatora!.jpeg
Porady

WhatsApp – poznaj nowe funkcje komunikatora!

21 sierpnia 2023 4 minuty czytania

Innowacje te idą w parze z rosnącymi potrzebami komunikacyjnymi, aby ułatwić dzielenie się treścią pomiędzy zainteresowanymi.

WhatsApp nieustannie ewoluuje. Twórcy starają się zapewnić dostęp do nieznanych dotąd opcji – wpływają one znacząco na doświadczenie wszystkich użytkowników. Innowacje te idą w parze z rosnącymi potrzebami komunikacyjnymi, aby ułatwić dzielenie się treścią pomiędzy zainteresowanymi. Które z nowych funkcji aplikacji WhatsApp są szczególnie przydatne?

Spis Treści:

 1. WhatsApp – nowe funkcje

 2. Brak konieczności wpisywania numeru do listy kontaktowej

 3. Kanały społecznościowe

 4. WhatsApp – ukryte funkcje, o których warto wiedzieć

 5. WhatsApp online – funkcje, z których nie da się korzystać bez połączenia z internetem

WhatsApp – nowe funkcje

WhatsApp to popularna i darmowa aplikacja komunikacyjna, która umożliwia użytkownikom:

 • przesyłanie wiadomości tekstowych;

 • wysyłkę plików multimedialnych;

 • prowadzenie rozmów głosowych i wideo za pośrednictwem internetu.

Działa na różnych platformach mobilnych i desktopowych, pozwalając na globalną wymianę wiadomoci poprzez numer telefonu, nie wymagając tradycyjnych loginów i haseł. WhatsApp zapewnia szyfrowanie end-to-end dla większego bezpieczeństwa korzystających. 

Aż 2 miliardy użytkowników smartfonów posiada WhatsApp. Funkcje aplikacji pozwalają na komunikowanie się z wybranymi osobami wyłącznie za pomocą połączenia internetowego – to szczególnie przydatne zwłaszcza wtedy, gdy w zamieszkiwanym rejonie występują problemy z łącznością radiotelefoniczną (np. ze względu na trudne warunki pogodowe lub zniszczenia spowodowane katastrofami naturalnymi).

Aplikacja jest stale aktualizowana – ostatnia duża zmiana miała miejsce w okresie wakacyjnym 2023 roku. Jakie nowe funkcje na WhatsApp zasługują na uwagę zainteresowanych?

Brak konieczności wpisywania numeru do listy kontaktowej

Jedną z niezrozumiałych decyzji twórców WhatsApp było wymuszanie konieczności dodania adresata wiadomości do listy kontaktowej. Z oczywistych względów nie każdy był fanem takiego rozwiązania – niektóre konwersacje składają się wyłącznie z wymiany kilku krótkich zdań i nie są w żaden sposób cykliczne. Dopisywanie każdego nowego odbiorcy w wielu przypadkach niepotrzebnie zaśmiecało rejestr.

Na szczęście (prawdopodobnie w wyniku licznych próśb ze strony społeczności), autorzy WhatsApp postanowili uprościć ten proces. Od niedawna wystarczy wpisać sam numer telefonu – to duże udogodnienie, które zostało docenione przez użytkowników już w dniu premiery aktualizacji.

Sprawdź także: Internet w telefonie - ile GB danych komórkowych potrzeba?

Kanały społecznościowe

Kanały społecznościowe zdominowały wszystkie platformy społecznościowe. Rozmawianie z nieznajomymi na temat współdzielonego zainteresowania bywa niezwykle przydatne – dowiedzieć się dzięki temu można informacji specjalistycznych, których nie zawarto nigdzie indziej w internecie. Niestety, aplikacja WhatsApp nie była dotychczas do tego odpowiednio przygotowana.

Z tego względu aktualizacja przewiduje dwa nowe rozwiązania, które mają na celu zachęcić użytkowników do testowania nowej funkcji:

 • możliwość posługiwania się pseudonimem;

 • osobne powiadomienia dla czatów społecznościowych.

Na szczególne uznanie zasługuje pierwsza propozycja – nie każdy korzystający z aplikacji ma chęć dzielić się swoim prywatnym numerem telefonu z nieznajomymi. Od teraz jego prywatność w sieci zostanie zachowana zawsze; konwersacje niektórych grup poruszają bowiem tematy wstydliwe lub intymne, a zachowanie anonimowości może zachęcić do dalszej dyskusji.

WhatsApp – ukryte funkcje, o których warto wiedzieć

Ukryte funkcje WhatsApp to te, które są ogólnodostępne dla wszystkich użytkowników, ale znajdują się w ustawieniach aplikacji. Z tego względu nie wszyscy wiedzą o ich istnieniu. Które z nich wyróżniają się na tle reszty?

Są to przede wszystkim:

 • Tryb ciemny – interfejs wykorzystujący ciemne tło, który nie tylko chroni oczy podczas nocnej aktywności, ale pomaga także oszczędzać energię na urządzeniach z ekranami OLED;

 • Znikające wiadomości – po włączeniu tej opcji konwersacje znikną automatycznie po określonym czasie, co ma zastosowanie w przypadkach wymagających zachowania prywatności;

 • Tryb offline dla wybranych kontaktów – pozwala na określenie pewnych nadawców, którzy będą mieć możliwość nawiązania połączenia nawet wtedy, gdy użytkownik ustawi swój status na niedostępny online. 

 • Przypinanie wiadomości – rozwiązanie pozwalające odbiorcom na odróżnienie najważniejszych treści w zatłoczonych rozmowach grupowych.

WhatsApp online – funkcje, z których nie da się korzystać bez połączenia z internetem

Funkcje WhatsApp wykorzystują połączenie internetowe. Bez niego, chociaż możliwe jest przeglądanie zapisanych konwersacji (do pewnego stopnia), to kontaktowanie się na bieżąco z innymi staje się niemożliwe do zrealizowania. Innymi słowy, komunikator przestaje spełniać swoją kluczową funkcję – dlatego warto zadbać o to, aby mieć dostęp do internetu mobilnego zawsze, niezależnie od okoliczności.

Sprawdź także: Alternatywy dla Messengera i WhatsAppa. Czyli jaki komunikator wybrać?

Abonament S operatora sieci komórkowej Play zapewnia 6 GB internetu w telefonie (w tym 3 GB w roamingu UE) – to wystarczająca ilość, aby utrzymać kontakt ze swoimi bliskimi w sytuacjach takich, jak długa podróż pociągiem lub samochodem. Niska cena rozwiązania (40 złotych miesięcznie po uwzględnieniu rabatów) sprawia, że nadaje się ono zwłaszcza dla poszukujących umów ekonomicznych.

Jak będzie wyglądać przyszłość popularnego komunikatora? Tego jeszcze nie wiadomo, ale można mieć pewność, że twórcy już teraz pracują nad kolejnymi udogodnieniami dla swoich użytkowników.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl