TV BOX – czym jest i czy warto go kupić (1).jpg
Porady

TV BOX – czym jest i czy warto go kupić?

21 września 2022 5 minut czytania

Zwykłe telewizory już dawno odeszły do lamusa.

Zwykłe telewizory już dawno odeszły do lamusa. Obecnie to urządzenia wszechstronne i funkcjonalne, które nie służą wyłącznie oglądaniu kanałów TV. Z poziomu telewizora można więc korzystać z popularnych aplikacji (np. YouTube, Netflix, Spotify), przeglądać media społecznościowe, czy sprawdzać pocztę e-mail. Pozwala na to funkcja Smart TV, w którą wyposażone są niemal wszystkie nowoczesne odbiorniki telewizyjne. Reszta użytkowników, która ma w domu TV sprzed ery Smart, może skorzystać z przystawki do telewizora. To tzw. TV BOX – teraz dostępny również w sieci Play jako Play Now TV Box.

 

Spis Treści:

1.      Smart TV BOX – co to za urządzenie?

2.      Dla kogo TV BOX – odbiorniki bez Smart TV i ze starą funkcją

3.      TV BOX w Play

4.      Ile kosztuje Play Now TV BOX?

 

Smart TV BOX – co to za urządzenie?

TV BOX jest niewielkiej wielkości zewnętrznym urządzeniem podłączanym do telewizora. Do odbiornika TV sprzęt podłącza się za pomocą kabla HDMI. Z wyglądu produkt przypomina dekoder telewizji cyfrowej czy odtwarzacz multimedialny do oglądania filmów. W praktyce TV BOX to jednak coś zdecydowanie więcej.

Mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów przystawka do telewizora mieści w sobie samodzielny, zaawansowany komputer. To środowisko, które ma własny system operacyjny oraz szereg wbudowanych aplikacji. Dzięki temu nawet starsze telewizory bez funkcji Smart TV zyskują na funkcjonalności i są równe lub nawet lepsze niż ich nowoczesne odpowiedniki.

Korzystanie z serwisów streamingowych, mediów społecznościowych, aplikacji muzycznych, przeglądarki i innych narzędzi jest możliwe dzięki połączeniu z Internetem. Jak przystało na sprzęt zaawansowany technologicznie, najczęściej połączenie jest bezprzewodowe przez sieć Wi-Fi.

W zależności od modelu TV BOX jest wyposażony w slot na kartę pamięci SD i specjalne porty USB. Daje to możliwość obsługi dysków zewnętrznych, kamer czy padów do gier. Z łatwością można znaleźć TV BOX ze złączami AV, Ethernet, S/PDIF i innymi wtykami. Urządzenia są też różne pod względem wielkości wbudowanej pamięci wewnętrznej i pamięci RAM, wydajności procesora, jednostki graficznej czy systemu – tvOS (kompatybilne z iPhone'ami) lub Android TV (kompatybilne z urządzeniami opartymi o system Android).

Dla kogo TV BOX – odbiorniki bez Smart TV i ze starą funkcją

Przystawki TV BOX dedykowane są przede wszystkim posiadaczom starych telewizorów bez funkcji Smart. Jeżeli odbiornik jest w pełni sprawny oraz zapewnia dobrą jakość obrazu i dźwięku, nie ma potrzeby zakupu nowego telewizora. Znacznie lepszym rozwiązaniem pod kątem ekonomicznym będzie przystawka do TV. Za stosunkowo niewielkie pieniądze stary telewizor zyska na funkcjonalności i zamieni się w domowe centrum rozrywki.

Z uwagi na dodatkowe koszty wciąż jest to dość rzadkie, ale widać trend inwestycji w urządzenia TV BOX przez posiadaczy telewizorów z funkcją Smart TV. Jest to widoczne szczególnie wśród osób, które mają odbiorniki z niższej półki cenowej. Użytkownicy w ich przypadku narzekają na stabilną pracę systemu, co wynika ze słabej mocy obliczeniowej urządzeń. Jeżeli więc funkcja Smart TV nie spełnia oczekiwań i wymagań użytkowników, TV BOX stanie na wysokości zadania.

Zalety przystawek TV BOX

  • Zwiększenie funkcjonalności telewizora.

  • Dostęp do wielu aplikacji (np. ze sklepu w Google Play w Android TV BOX z systemem Android TV).

  • Atrakcyjna cena (znacznie tańsze niż nowy TV z funkcją Smart TV).

  • Opcjonalnie lepsza jakość obrazu (m.in. obraz 4K, technologia HDR).

  • Lepsza jakość dźwięku (m.in. DTS:X oraz Dolby Atmos).

TV BOX w Play

Abonenci sieci Play mogą pójść krok dalej i nie tylko cieszyć się funkcjonalnym telewizorem dzięki TV BOX. Sieć oferuje swoim klientom Play Now TV BOX. To połączenie internetowej telewizji z funkcjonalnością w formie licznych aplikacji (m.in. YouTube, Netflix), również umożliwiających korzystanie z serwisów VOD (np. HBO GO, Prime Video).

Systemem operacyjnym urządzenia jest Android TV. Dzięki temu użytkownik ma dostęp do wielu różnych aplikacji dostępnych w Sklepie Play. Niewielkie urządzenie kryje w sobie 4-rdzeniowy procesor o taktowaniu 1.8 GHz, wspierany przez 2 GB pamięci RAM oraz 16 GB pamięci wewnętrznej. Na wyposażeniu są też liczne złącza (antenowe, optyczne, Ethernet, HDMI, USB 2.0, USB 3.0, zasilające, czytnik kart SD). Play Now TV BOX obsługuje się z poziomu niewielkiego pilota.

Na plus należy też zaliczyć intuicyjny i przyjazny interfejs. Oprócz tego istnieje możliwość odtwarzania programów od początku już po ich rozpoczęciu. Sprzęt umożliwia też nagrywanie i to bez dodatkowego dysku. Zapisywane pliki trafiają do chmury i są tam przechowywane przez 180 dni.

Ile kosztuje Play Now TV BOX?

Operator proponuje pięć różnych wariantów, które różnią się między sobą dostępnością kanałów i ceną. Poniższe ceny obowiązują przy umowie zawartej na 24 miesiące i z 10-złotową zniżką dla klientów sieci Play (5 zł za e-fakturę i terminowe płatności oraz 5 zł za zgody marketingowe i na profilowanie):

  • Pakiet Start: ponad 30 kanałów + Viaplay 30 dni za darmo (po tym okresie Viaplay 34 zł/miesiąc) – 10 złotych miesięcznie;

  • Pakiet Podstawowy: ponad 60 kanałów + Viaplay w cenie abonamentu + Eleven Sports 1 na 3 miesiące za darmo (po tym okresie Eleven Sport 1 zostanie wyłączony – można aktywować pakiet Sport, News, Kids i Extra) – 25 złotych miesięcznie;

  • Pakiet Rozszerzony: ponad 100 kanałów + Viaplay i Eleven Sports 1 w cenie abonamentu + pakiety tematyczne (Extra, Sport, News, Kids) – 50 złotych miesięcznie;

  • Pakiet Podstawowy+: ponad 60 kanałów + Viaplay i Canal+ online w cenie abonamentu + Eleven Sports 1 na 3 miesiące za darmo (po tym okresie Eleven Sport 1 zostanie wyłączony – można aktywować pakiet Sport, News, Kids i Extra) – 65 złotych miesięcznie;

  • Pakiet Rozszerzony: ponad 100 kanałów + Viaplay, Canal+ online i Eleven Sports 1 w cenie abonamentu + pakiety tematyczne (Extra, Sport, News, Kids) – 90 złotych miesięcznie.

Bez wątpienia TV BOX jest urządzeniem, które warto rozważyć. Szczególnie jeżeli jest to telewizor pozbawiony funkcji Smart TV, przez co znacząco traci na funkcjonalności. TV BOX znakomicie uzupełni takie odbiorniki. Jednak funkcjonalna przystawka do telewizora sprawdzi się również w przypadku starszych telewizorów z funkcją Smart, która nie spełnia oczekiwań użytkowników. Kluczowe, aby wybrać właściwe urządzenie. Jednym ze znakomitych rozwiązań dostępnych w atrakcyjnej cenie jest Play Now TV BOX w ofercie sieci Play. To sprzęt, który pozwala korzystać z aplikacji znanych ze Smart TV w połączeniu z internetową telewizją.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl