Telefony Xiaomi – najczęściej zadawane pytania.jpg
Porady

Telefony Xiaomi – najczęściej zadawane pytania

3 października 2022 4 minuty czytania

Produkty z rodziny chińskiego producenta cieszą się w Polsce ogromną popularnością.

Produkty z rodziny chińskiego producenta cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Klienci doceniają stosunek jakości do ceny, a także intuicyjną obsługę. Niemniej jak w każdym sprzęcie, również w przypadku Xiaomi pojawiają się problemy.

Spis treści:

 1. Jak odblokować telefon Xiaomi?

 2. Gdzie jest schowek w telefonie Xiaomi?

 3. Jak zmienić czcionkę w telefonie Xiaomi?

 4. Jak odzyskać usunięte zdjęcia z telefonu Xiaomi?

 5. Jak usunąć konto Google z telefonu Xiaomi?

Dziś odpowiadamy na najbardziej nurtujące pytania dotyczące urządzeń Xiaomi. Te odnoszą się najczęściej do smartfonów, bo chociaż korzystają z dobrze znanego systemu Android, mają własną nakładkę MIUI. Dowiedz się, jak zresetować telefon Xiaomi i poznaj inne praktyczne wskazówki.

Jak odblokować telefon Xiaomi?

Podstawową ochroną każdego smartfona jest kod oraz PUK. Warto jednak rozróżnić PIN przypisany do karty SIM z kodem blokady ekranu. Ten drugi nadajemy samodzielnie przy okazji pierwszego uruchomienia telefonu. Niemniej, wpisywanie każdorazowo kodu nie zawsze jest wygodne, dlatego użytkownicy mają do wyboru także inne opcje, a są nimi:

 • wzór;

 • odcisk palca;

 • rozpoznawanie twarzy.
   

Sprawdź także: Co to jest kod PUK i do czego służy?
 

Jak odblokować telefon zablokowany wzorem lub inną metodą? Xiaomi oraz Android od lat umożliwiają szybkie odblokowanie urządzenia. Wzór to często bardzo intuicyjne rozwiązanie, ale każdemu może zdarzyć się chwilowa pustka w głowie, kiedy zapominamy, jak dokładnie on wygląda. Wówczas znajdziemy na telefonie koło ratunkowe w postaci kodu blokady.
To praktyczne rozwiązanie, np. w sytuacji, kiedy korzystamy ze smartfona w rękawiczkach i precyzyjne przeciągnięcie linii wzoru jest utrudnione. Łatwiej wówczas wpisać kod, żeby skorzystać z urządzenia.

Czasami na problemy z blokadą ekranu rozwiązaniem może być reset telefonu. Wówczas należy przytrzymać przez kilkanaście sekund przycisk zasilania, aż pojawi się okienko z opcjami „Wyłącz” lub „Uruchom ponownie”. Bywa, że urządzenie potrzebuje chwili odpoczynku, żeby dalej pracować prawidłowo.

Gdzie jest schowek w telefonie Xiaomi?

Coraz częściej poruszamy się w smartfonach między kilkoma aplikacjami jednocześnie. Czasami kopiujemy treści z jednej, aby wkleić je do drugiej. Tak dzieje się na przykład podczas dokonywania płatności online, kiedy przepisujemy kod BLIK, czy w czasie weryfikacji dwuetapowej, kopiując kod uwierzytelniający.

W większości smartfonów w schowku mieści się zaledwie jedna kopia, a więc ostatni skopiowany kod czy np. numer telefonu zaczerpnięty z książki adresowej. Schowek znajdziemy przy klawiaturze, gdzie najczęściej ma formę ikony „+” lub „…”. Niekiedy jest to po prostu obecna w schowku treść, co często ułatwia nam rozpoznanie, czy sięgamy po właściwy element.

Za schowek może służyć również osobna aplikacja. Programy określane najczęściej jako Clipboard Manager, pozwalają przechowywać nawet kilkadziesiąt pozycji w schowku. Pojemność jest więc dużo większa, niemniej szukanie i wklejanie zawartości schowka jest bardziej czasochłonne.

Jak zmienić czcionkę w telefonie Xiaomi?

Kolejny powszechny problem, który może wynikać z preferencji wizualnych lub np. wady wzroku. Dostosowanie wyglądu czcionki w smartfonach Xiaomi jest na szczęście dość proste i pozwala szybko zmienić ten aspekt w naszym telefonie. Jak tego dokonać? Wystarczy kilka kroków:

 1. otwieramy aplikację systemową „Motywy”;

 2. stukamy w ikonę w kształcie litery „T”;

 3. wybieramy czcionkę, która nam odpowiada, stukając „Zastosuj”;

 4. na koniec wybieramy „Zrestartuj”, żeby cieszyć się nową czcionką w smartfonie.

Jak odzyskać usunięte zdjęcia z telefonu Xiaomi?

Jeżeli przypadkowo usuniemy zdjęcie z galerii lub zwyczajnie rozmyślimy się co do fotografii lub wideo, które usunęliśmy, nie wszystko stracone. Nie każdy wie, że usuwanie w smartfonach z systemem Android działa podobnie, jak w urządzeniach z Windowsem. Otóż po wybraniu opcji „Usuń”, zdjęcie czy film najpierw trafia do kosza, a dopiero po czasie lub po ręcznym opróżnieniu kosza, dokonuje się trwałe usunięcie.

Dlatego, żeby odzyskać usunięte pliki, wystarczy „zajrzeć do kosza”. Jak to zrobić? Kosz znajdziemy w ustawieniach galerii, a tam będą wszystkie usunięte niedawno zdjęcia oraz filmy. Następnie wystarczy wybrać interesujące nas pliki i wybrać „Przywróć”. Warto dodać, że posiadacze telefonów Xiaomi z łatką MIUI 12 i nowszą mają na przywrócenie zdjęć 30 dni. Po tym czasie pliki są permanentnie usuwane.

Jak usunąć konto Google z telefonu Xiaomi?

Aktywne konto Google jest kluczowe w przypadku wielu aplikacji mobilnych. Często tego typu kont mamy kilka. Sporadycznie możemy po prostu użyczyć smartfona komuś innemu, kto zaloguje się na naszym urządzeniu. Jeśli chcemy wylogować się z konta Google na telefonie Xiaomi, możemy tego dokonać zarówno z poziomu urządzenia mobilnego, jak i przez przeglądarkę.

W przypadku smartfona należy trzymać się następującej ścieżki:

 1. najpierw wchodzimy w ustawienia telefonu;

 2. znajdujemy zakładkę „Konta”, a potem „Synchronizuj”;

 3. w sekcji „Pozostałe” znajdziemy „Google”;

 4. kiedy konta się wyświetlą, należy stuknąć „Więcej”, a następnie „Usuń konto”.

Gotowe! Nikt już nie wykorzysta wybranego konta Google na tym urządzeniu. A jak zrobić to samo z poziomu przeglądarki internetowej, np. na komputerze? Wystarczy wejść na stronę https://myaccount.google.com/device-activity, gdzie po zalogowaniu się na konto w zakładce „Moje urządzenia” widoczny będzie smartfon Xiaomi. Wybieramy telefon, z którego chcemy się wylogować i klikamy „Wyloguj się”.

Opisane przypadki mogą zdarzyć się każdemu, więc warto wiedzieć, jak sprawnie sobie z nimi poradzić.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl