co_to_jest_kod_puk_i_do_czego_sluzy.jpg
Porady

Co to jest kod PUK i do czego służy?

16 czerwca 2021 3 minuty czytania

Stosowane do obsługi telefonów karty SIM posiadają odpowiednie zabezpieczenia przed korzystaniem z nich przez niepowołane osoby. Oprócz kodu PIN bardzo ważną rolę odgrywa także kod PUK, który przez wielu jest zapominany bądź pomijany.

Kod PUK jest bardzo ważny dla każdego użytkownika telefonu. Dlaczego jest on tak istotny i do czego stosowany jest ten tajemniczy numer? Gdzie znaleźć kod PUK oraz co zrobić, jeśli zapomnisz go lub zgubisz? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego o kodzie PUK!

Spis treści:

Co to jest kod PUK?

PUK to angielski skrót, którego rozwinięcie to: personal unblocking key, co w języku polskim oznacza: osobisty klucz odblokowujący. Kod PUK jest ośmiocyfrowym numerem, który przechowywany jest w systemie komputerowym operatora, a następnie przypisywany do konkretnej karty SIM w momencie, gdy wydawana jest ona abonentowi. Jest to identyfikator nadawany przez operatora i co istotne, nie może on być samodzielnie zmieniony przez użytkownika. PUK jest zawsze jednorazowy i w przypadku błędnego wprowadzenia go dziesięć razy karta SIM zostanie zablokowana na stałe. Kod PUK obok PIN jest zatem jedną z najpopularniejszych metod służących do ochrony karty SIM przed nieupoważnionymi osobami.

 Co można zrobić z kodem PUK?

Kod PUK będzie potrzebny, jeżeli zapomnisz kodu PIN. Ten ośmiocyfrowy numer przypisany do karty SIM umożliwia jej odblokowanie, jeśli została ona zablokowana poprzez trzykrotne wprowadzenie błędnego kodu PIN. Kod PUK to drugi poziom zabezpieczenia. Gdy zostanie wprowadzony poprawnie, będzie można ustalić nowy kod PIN i na nowo, bez żadnych przeszkód, korzystać ze swojego numeru telefonu.

Nie trzeba znać na pamięć swojego kodu PUK. Dobrze jednak, aby w przytoczonych powyżej sytuacjach móc z niego skorzystać bez problemów. W związku z tym należy wiedzieć, gdzie można go odnaleźć w awaryjnych sytuacjach.

 Gdzie można znaleźć kod PUK?

Zazwyczaj kod PUK (podobnie jak PIN) jest nadrukowany na karcie SIM w tej części, z której wyłamuje się element wkładany do telefonu komórkowego. Jest to więc ramka karty SIM, którą otrzymuje się wybierając ofertę PLA na kartę. 

Gdy wybrana została usługa abonamentowa lub MIX w PLAY, kod PUK może być nadrukowany na dokumencie załączonym do koperty lub na kopercie z kartą SIM. 

Dobrze więc schować taki zestaw w bezpieczne miejsce i w razie konieczności móc bez przeszkód skorzystać ze swojego zabezpieczenia. Jednak, jak to bywa w życiu, często takie zestawy gdzieś się zapodziewają, a użytkownicy zapominają zapisać tego istotnego numeru.

 Co zrobić, gdy się zapomni lub zgubi kod PUK w PLAY?

Prawdą jest, że posiadacze telefonów zazwyczaj nie interesują się kodem PUK do chwili, aż nie są zmuszeni do skorzystania z niego. Co zatem zrobić, jeśli numer zostanie zapomniany lub zgubiony? PUK można odzyskać na kilka sposobów. Sprawdź, co zrobić, by odzyskać kod PUK w PLAY?

Należy skontaktować się z jednym z ekspertów PLAY z Biura Obsługi Klienta. W tym celu należy wykonać połączenie telefoniczne pod numer *500, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami.

Można także udać się do salonu PLAY. W każdym z wymienionych sposobów konsultanci PLAY, gdy dokonają weryfikacji, udostępnią Ci kod PUK, a także pomogą w odblokowaniu karty SIM. 

Kolejnym sposobem, aby odzyskać kod PUK, jest skorzystanie z internetowego serwisu Play24. Po zalogowaniu na konto, można sprawdzić numer PUK w informacjach dotyczących taryfy i aktualnych usług. Należy pamiętać, że jednak, że kod PUK w Play24 będzie można sprawdzić jedynie w sytuacji, jeśli zarejestrowany został numer numer telefonu.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl