Telefon z Dual SIM – na czym polega ta technologia  Foto.jpeg
Porady

Telefon z Dual SIM – na czym polega ta technologia?

29 listopada 2021 4 minuty czytania

Chcąc dziś pogodzić życie prywatne i pracę zawodową, coraz częściej musimy używać dwóch telefonów.

Chcąc dziś pogodzić życie prywatne i pracę zawodową, coraz częściej musimy używać dwóch telefonów. Jednak stałe noszenie przy sobie kilku urządzeń może okazać się niezwykle uciążliwe. Na szczęście – wraz z postępem technologicznym – pojawiła się również technologia Dual SIM. Dzięki niej jeden smartfon może obsługiwać dwie różne karty SIM. Jest to również idealne rozwiązanie, jeśli korzysta się z usług różnych operatorów i po prostu chce się zaoszczędzić na połączeniach. Jakie są inne zalety technologii Dual SIM w telefonie?

Czym jest Dual SIM?

To funkcja umożliwiająca korzystanie z dwóch kart SIM w telefonie. Dzięki niej można korzystać z numeru służbowego oraz prywatnego za pomocą jednego urządzenia. Telefony z Dual SIM zostają fabrycznie stworzone z aż dwoma slotami na karty SIM. Niekiedy zdarza się, że jeden z nich będzie współdzielony z miejscem na kartę pamięci.

Ogólnie rzecz ujmując, technologia kart Dual SIM jest bardzo prosta i dla nowoczesnych smartfonów nie stanowi żadnego wyzwania. Działa to tak, że na jeden telefon przychodzą wszystkie wiadomości i połączenia, jakie pojawiałyby się na dwóch osobnych urządzeniach.

Czy obie karty mogą być aktywne w tym samym momencie? Wszystko zależy od rodzaju Dual SIM, jaki został zastosowany w urządzeniu – niekiedy trzeba to każdorazowo określać przy połączeniu, innym razem jest włączony wybór automatyczny, z kolei jeszcze inne modele pozwalają na nieprzerwane korzystanie z obu kart. Warto wiedzieć, że obecnie producenci również pracują nad urządzeniami, które będą w stanie obsługiwać jednocześnie trzy karty, czyli Triple SIM.

Jakie rodzaje Dual SIM są dostępne?

To nowoczesna technologia, w której zakresie można wyróżnić trzy rodzaje:

  • Aktywne Dual SIM – wówczas można cieszyć się tym, że obie karty będą przez cały czas aktywne. Tylko ta opcja pozwala w pełni na to, by korzystać z dwóch numerów jednocześnie.

  • Standby Dual SIM – ten rodzaj również powoduje, że obie karty są aktywne. Niemniej z pewnym wyjątkiem – będą one aktywne do momentu, kiedy jedna z nich zostanie zajęta np. przez przychodzące połączenie głosowe. Co dzieje się wówczas z drugą kartą? Otóż zostaje ona chwilo dezaktywowana. W praktyce działa to tak, że podczas rozmowy telefonicznej z jednej karty, dodzwonienie się na drugą nie będzie możliwe (nadawca usłyszy taki sam dźwięk, jaki pojawia się przy wyłączonym telefonie). Przy aktywnym Dual SIM odbiorca jest informowany o tym, że czeka na niego inne połączenie, mimo że pochodzi ono z drugiej karty.

  • Pasywne Dual SIM – jest to najprostsze rozwiązanie, w którym tylko jedna z kart pozostaje w pełni aktywna, podczas gdy druga jest zdezaktywowana. Oczywiście zmiany kart można dokonać w każdym momencie, jednak dotyczy to wszystkich aspektów. Nie można więc np. wydzielić karty SIM do poboru danych i drugiej do rozmów. Z powodu tych ograniczeń oraz przez wzgląd na wygodę użytkowników w nowoczesnych smartfonach odchodzi się od stosowania pasywnego Dual SIM .

Warto wiedzieć, że głównie w urządzeniach marki Samsung można spotkać się z jeszcze jednym rodzajem Dual SIM, jakim jest opcja Smart. Jest to rozwiązanie znajdujące się pomiędzy aktywnym Dual SIM a Standby Dual SIM. Działa to w ten sposób, że aktywna pozostaje tylko jedna karta, ale w momencie, gdy ktoś zechce skontaktować się z przy pomocy drugiego numeru, to połączenie zostanie automatycznie przekierowane na tę kartę, której się aktualnie używa. W konsekwencji telefon nie zmienia kart SIM, a modyfikuje połączenia.

Jakie są zalety Dual SIM w telefonie?

Korzyści z posiadania tego rozwiązania w telefonie są dla większości użytkowników nieocenione. Wśród najważniejszych można wymienić:

  • połączenie telefonu służbowego z telefonem prywatnym – jest to idealne rozwiązanie dla tych osób, które chcą mieć wszystko pod kontrolą w obrębie jednego urządzenia. Takie rozwiązanie sprawdzi się np. u przedsiębiorców, którzy muszą być w ciągłym kontakcie z klientami, a jednocześnie chcą z tego samego telefonu dzwonić do bliskich;

  • oszczędności – to chyba najbardziej oczywista zaleta technologii Dual SIM w telefonie. Zamiast kupować dwa urządzenia, można z powodzeniem korzystać z jednego smartfona, który obsługuje obie karty;

  • większe szanse na stały dostęp do Internetu – jeśli ktoś nie wyobraża sobie życia bez dostępu do sieci, to telefon z Dual SIM będzie tu idealnym rozwiązaniem. Taka opcja pozwala kupić jedną kartę do wykonywania połączeń i wysyłania wiadomości, a drugą przeznaczyć jedynie na surfowanie po sieci. Można więc wybrać korzystniejszą ofertę u konkretnego operatora na połączenia telefoniczne, a drugą z kart wybrać z jak najkorzystniejszym pakietem Internetu;

  • wygoda – telefon z Dual SIM może zapewnić o wiele większą wygodę użytkowania. Wyjeżdżając za granicę, można spokojnie kupić kartę operatora danego kraju i korzystać z niej aż do wyjazdu. Dzięki temu można uchronić się przed wysokimi kosztami połączeń zagranicznych, zarówno tych wychodzących, jak i przychodzących.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl