Smartwatche i smartbandy w pracy.jpeg
Porady

Smartwatche i smartbandy w pracy – jakie funkcje ułatwiają życie zawodowe?

19 lutego 2024 4 minuty czytania

Jak smartwatche i smartbandy mogą usprawnić Twoją pracę? Poznaj funkcje, które sprawią, że będziesz bardziej produktywny niż kiedykolwiek wcześniej!

Smartwatche i smartbandy wielu osobom kojarzą się przede wszystkim z miłośnikami sportu, którzy na bieżąco sprawdzają tętno, liczbę spalonych kalorii czy stopień nachylenia terenu świeżo pokonanej trasy rowerowej. Nic dziwnego, narzędzia te doskonale sprawdzają się do dokonywania tego typu pomiarów. Nie należy jednak zapominać, że wyposażone są także w funkcjonalności, które mogą istotne wspomóc obszar zawodowy. O jakich opcjach mowa? Sprawdź razem z nami i zyskaj dodatkowy komfort w czasie pracy!

Spis treści:

  1. Smartwatch – by być na bieżąco

  2. Błyskawiczne robienie zdjęć

  3. Sztuczna inteligencja w smartwatchach – jak jest wykorzystywana?

  4. Płatności zbliżeniowe – must have w XXI wieku

  5. Osobisty asystent zdrowia

  6. Smartwatche oraz smartbandy – pasują do dresów, jak i garnituru

Smartwatch – by być na bieżąco

Bardzo dużą zaletą smartwatchy jest to, że na bieżąco pokazują przychodzące połączenia, SMS-y, wiadomości na różnego rodzaju komunikatorach oraz maile. Jest to szczególnie pomocne w sytuacji, gdy czeka się na ważną wiadomość, a nie ma do końca możliwości, by cały czas zerkać w telefon czy komputer. Dzięki temu można trzymać rękę na pulsie, nawet w środku ważnego spotkania!

Co więcej, niektóre modele smartwatchy umożliwiają nawet odbieranie połączeń oraz wysyłanie krótkich informacji zwrotnych. Przykładem może być Huawei Watch GT4, który dodatkowo ma także aplikację Kalendarz, dzięki której można kontrolować przebieg każdego dnia. Można ustawić w niej m.in. alerty, które przypomną o wybranym spotkaniu, np. na godzinę czy piętnaście minut przed jego rozpoczęciem. Jest też dostępny w wielu wariantach kolorystycznych i stylistycznych, co pozwala dopasować odpowiedni model do własnych potrzeb. 

Błyskawiczne robienie zdjęć

Podczas różnego rodzaju konferencji czy wykładów często nie ma czasu, by sięgnąć po telefon i zrobić zdjęcie interesującego slajdu lub numeru telefonu do ważnej osoby – zwłaszcza jeśli jednocześnie chce się robić np. odręczne notatki. Odpowiednio dobrany smartwatch może jednak sprawić, że wszystko stanie się o wiele łatwiejsze! 

Przykładem jest model Samsung Galaxy Watch6, który po sparowaniu ze smartfonem Galaxy Z Flip5 pozwala robić zdjęcia… z nadgarstka! Można wtedy w prosty sposób przełączać się z trybu foto i wideo, pomniejszać obraz, powiększać go itd. Na koniec wystarczy już tylko nacisnąć ikonę migawki na ekranie zegarka i gotowe – prościej chyba się nie da!

Sprawdź także: Samsung Galaxy Watch – dlaczego warto go kupić?

Sztuczna inteligencja w smartwatchach – jak jest wykorzystywana?

Cóż, prościej może i nie, ale szybciej? Czemu nie! Wyjątkową nowością, która bez wątpienia może przydać się w codziennym życiu zawodowym, jest możliwość sterowania smartwatchem przy pomocy gestów. Taką opcję oferuje chociażby Apple Watch Series 9. Wystarczy bowiem dwukrotnie uderzyć palcem wskazującym o kciuk, by zegarek wiedział, że trzeba właśnie zatrzymać minutnik, odebrać połączenie czy zrobić zdjęcie. Tego typu możliwości dostępne są przede wszystkim dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji, która jest w stanie zapamiętywać indywidualne gesty.

Płatności zbliżeniowe – must have w XXI wieku

NFC to technologia, która pozwala dokonywać płatności zbliżeniowych. Instalowana jest m.in. w smartfonach, jak również niektórych modelach smartwatchy. To opcja bardzo wygodna, a jednocześnie bezpieczna. Urządzenie trzeba bowiem przyłożyć bezpośrednio do terminala – z dużej odległości nic nie da się zrobić. Co więcej, dane przesyłane za pośrednictwem NFC zwykle występują w zaszyfrowanej postaci. Konieczne jest zatem złamanie owego szyfru, który to wysiłek często jest niewspółmierny do ewentualnych zysków. W skrócie: najczęściej przestępcom po prostu się to nie opłaca.

Dowiedz się więcej: NFC – co to jest i w jaki sposób działa?

W opcję tego typu płacenia wyposażone są m.in. opisane wcześniej modele Huawei Watch GT4 Active czy Apple Watch Series 9.

Osobisty asystent zdrowia

Choć wspomniany pomiar tętna i inne parametry zdrowotne raczej kojarzą się ze sportowymi funkcjami tego typu zegarków, jak najbardziej będą przydatne także każdemu przedsiębiorcy, pracownikowi korporacji czy businesswoman. Bez odpowiednio zadbanego zdrowia nie da się przecież pracować w ogóle! Warto zatem na bieżąco sprawdzać nie tylko podstawowe czynniki, lecz także te bardziej zaawansowane. W tym zakresie przyda się np. zegarek, który mierzy ciśnienie, wykonuje pomiar temperatury skóry czy EKG. Takie możliwości posiada m.in. Huawei Watch GT3 Pro Sport.

Co więcej, pomocne może być także ustawienie np. przypomnienia dotyczącego prawidłowego poziomu nawodnienia. Podczas pracy często zapomina się o tego typu podstawach, a wypijanie 2-2,5 l płynów dziennie to jedno z kluczowych zadań dla każdego z nas.

Smartwatche oraz smartbandy – pasują do dresów, jak i garnituru

Nieraz pojawia się obawa, że smartwatche czy smartbandy będą miały zbyt sportową formę, by nosić je na co dzień do biura. Współcześnie są to jednak obawy zupełnie bezpodstawne, bowiem najwięksi światowi producenci stawiają nie tylko na właściwości techniczne, lecz także design. Dostępne są smartwatche niezwykle eleganckie, które spokojnie mogą konkurować z modelami tworzonymi przez typowo modowe marki. U mężczyzn świetnie sprawdzi się np. Maxcom Watch FW58 Vanad Pro, zaś kobiecą klasę podkreślą chociażby dostępne w Play modele Huawei Watch GT4 41 mm Classic czy Maxcom Watch FW42 – będą znakomitym uzupełnieniem typowo zawodowej stylizacji.

Argumentów można przytaczać jeszcze więcej, lecz te wymienione powyżej powinny w pełni rozwiać wątpliwości dotyczące tego, czy smartwatche jakkolwiek mogą wesprzeć życie zawodowe. Tak, mogą – i to na niejednym froncie!

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl