Składane telefony – nowy trend czy nostalgiczny powrót do przeszłości?

Składane telefony komórkowe jeszcze kilkanaście lat temu robiły furorę na polskim rynku technologicznym. Dzięki zastosowanej technologii składania były bardzo wygodne w użytkowaniu, a zarazem nie zabierały dużo miejsca. Historia lubi zataczać koło. Podobnie stało się właśnie ze składanymi telefonami komórkowymi. Jednak czy obecnie mają one prawo bytu? Czy pomimo rozwoju technologicznego i całkowicie innej konstrukcji, zastosowanie składanego ekranu to nasza przyszłość, czy jednak sentymentalny powrót w przeszłość?

  1. Powrót rozkładanych telefonów
  2. Wady i zalety rozkładanych telefonów
  3. Jaki telefon z rozkładanym ekranem kupić?
  4. Telefon z rozkładanym ekranem – czy warto?

Powrót rozkładanych telefonów

Obecnie na rynku mamy do czynienia ze swoistym nasyceniem nowych modeli telefonów, które nie wzbudzają już tylu emocji, co jeszcze kilka lat temu. Jest to wynikiem przesycenie rynku i faktem, iż najnowsze modele nie oferują znaczących zmian technologicznych. Zazwyczaj są to jedynie kosmetyczne zmiany lub opcje, które niewiele wnoszą do codziennego użytkowania.

Niektórzy producenci postanowili pójść zatem o krok do przodu. Chociaż w tym przypadku stwierdzenie „do przodu” lepiej zastąpić krokiem „do tyłu”. Dlaczego? Samsung czy Motorola postanowiły wprowadzić dobrze sprzedające się rozwiązanie do nowoczesnych smartfonów. Chodzi tutaj o funkcję rozkładania ekranu. Pomysł ten wzbudził jednak wiele kontrowersji, gdyż – jak każdy innowatorski zabieg – niósł za sobą wiele pozytywnych, jak i negatywnych aspektów.

Wady i zalety rozkładanych telefonów

Rozkładane telefony wciąż nie są idealne. Kupując rozkładany telefon, nie trzeba już wybierać pomiędzy kompaktowym a dużym ekranem. W zależności od okoliczności i wykonywanych zadań użytkownik sam decyduje, czy w danym momencie jest mu potrzebny większy lub mniejszy ekran.

Plusem jest również łatwość przenoszenia. Dzięki niewielkim gabarytom po złożeniu można go w sposób bezpieczny i kompaktowy transportować – czy to w torebce, czy kieszeni. Ruchy nie będą ograniczane przez wielkość urządzenia, co często ma miejsce w przypadku telefonów z dużym ekranem.

Minusem urządzenia jest samo wykonanie. Nie jest to kwestią słabej jakości materiałów – w większości przypadków jest wręcz przeciwnie. Problematyczne jest użytkowanie – niewłaściwie może spowodować szybkie uszkodzenie. Należy mieć na uwadze, że rozkładany telefon może zostać nieumyślnie wyłamany, a popsucie lub pęknięcie wyświetlacza uniemożliwi korzystanie z urządzenia. Sama naprawa jest wciąż stosunkowo droga.

Jednak największym minusem tych urządzeń jest cena. Za technologię składanego ekranu należy zapłacić niemałe pieniądze. Często na taki telefon trzeba wydać co najmniej 5000 zł, a to więcej niż najnowszy iPhone. Istnieją modele nieco tańsze, ale również i jeszcze droższe. Przyjrzyjmy się zatem specyfikacjom kilku modeli, aby sprawdzić, co oferują poszczególni producenci.

Jaki telefon z rozkładanym ekranem kupić?

Samsung Galaxy Z Fold

Obecnie na rynku dostępnych jest już kilka generacji tego telefonu. Każda z nich reprezentuje wysoki poziom technologiczny. Ich główna zaleta to bardzo dobry ekran z dużym odświeżaniem. Wpływa to w znacznym stopniu na jakość użytkowania – w szczególności, gdy po rozłożeniu mamy do dyspozycji duży ekran.

Telefony te posiadają również bardzo dobre aparaty. Nie musimy zatem obawiać się o warunki, w jakich wykonujemy zdjęcia. Bardzo dobre obiektywy, zarówno tylne, jak i przednie sprawiają, że każde zdjęcie wychodzi bardzo wyraźne – w naturalnych, nasyconych barwach.

Podobnie ma się sprawa z nagraniami wideo. Zaletą urządzenia jest także bardzo szybki procesor, duża bateria oraz pamięć wewnętrzna. Smartfon jest składany na dwie części, przypominające zamykanie telefonu w etui z klapką.

Samsung Galaxy Z Flip

Telefon, który podobnie jak opisywany wcześniej smartfon, doczekał się już kilku generacji. To także sprzęt, który zapewni wysoki komfort użytkowania, dzięki zastosowanym technologiom. Szybkość, duża pamięć oraz pojemna bateria zdecydowanie przemawiają na jego korzyść. Galaxy Z Flip oferuje bardzo dobry aparat, który umożliwia wykonanie świetnych zdjęć i nagrań wideo. Sam ekran posiada tutaj nieco mniejszą rozdzielczość od wersji Z Fold, lecz spowodowane jest to również mniejszym wyświetlaczem.

Samsung Galaxy Z Flip to telefon, który swoją budową w pełni nawiązuje do historycznych komórek z tzw. klapką – składany jest właśnie w taki sposób. To model, który idealnie sprawdzi się u osób, które cenią kompaktowość urządzenia.

Motorola Razr 8

Marką, która chciała podążyć za nowym stylem smartfonów, jest również Motorola. Firma ta wypuściła na rynek model Razr 8. Jest to produkt rozkładany w ten sam sposób co Samsung Galaxy Z Flip.

Produkt od Motoroli posiada jednak trochę mniej nowoczesny design, nawiązujący bardziej do telefonów sprzed kilkunastu lat. Posiada również nieco słabszy aparat oraz mniej pojemną baterię.  

Smartfon może poszczycić się bardzo wyrazistym ekranem, dzięki czemu użytkowanie nie powinno sprawiać żadnych problemów.

Telefon z rozkładanym ekranem – czy warto?

Jeśli ponad wszystko cenimy sobie komfort i możliwość dopasowania wielkości ekranu do wykonywania pracy, to powyższe telefony na pewno sprawdzą się w codziennym funkcjonowaniu. 

Udostępnij:

Rekomendowane