Połączenie konferencyjne – jaki internet sprawdzi się najlepiej.jpeg
Porady

Połączenie konferencyjne – jaki internet sprawdzi się najlepiej?

27 lipca 2023 4 minuty czytania

O tym, która technologia jest najlepsza i jaki sprzęt do niej dobrać, można dowiedzieć się z tego poradnika.

Udział w konferencjach online wymaga udziału technologii, która bywa zawodna. Przerywane połączenie czy brak dźwięku lub obrazu przedłużają czas przeznaczony na szkolenie albo zebranie działu. Niekiedy podobne problemy zajmują sporą część spotkania. Aby tego uniknąć, należy postawić na dobrej jakości, niezawodny internet. O tym, która technologia jest najlepsza i jaki sprzęt do niej dobrać, można dowiedzieć się z tego poradnika.

Spis Treści:

  1. Najlepszy typ połączenia do spotkań konferencyjnych

  2. Połączenia konferencyjne a internet mobilny

  3. Jaki sprzęt wybrać do połączenia konferencyjnego?

Najlepszy typ połączenia do spotkań konferencyjnych

Internet wykorzystywany do organizacji połączeń konferencyjnych powinien być bezawaryjny, stabilny oraz nielimitowany. Łącze musi także umożliwiać przesyłanie dużej liczby plików i cechować się maksymalnie małym opóźnieniem transmisji. Ważne też, by instalacja była inwestycją na wiele lat. Wszystkie te warunki jednocześnie spełnia internet światłowodowy.

Sprawdź także: Co to jest światłowód? Wszystko, co warto wiedzieć o tej technologii

Wysoka prędkość pobierania, która jest jedną z jego największych zalet, zapewnia m.in. wyraźny obraz i dźwięk, co ma szczególne znaczenie w trakcie prezentacji i szkoleń. Szybki transfer pozwala także na błyskawiczne wysyłanie plików do uczestników wideokonferencji. Dzięki temu bez przeszkód można dzielić się materiałami na czacie komunikatora. Nie ma więc potrzeby wysyłania plików mailem.

Zaletą światłowodu jest też stabilność połączenia. Innymi słowy, nawet niekorzystne warunki atmosferyczne nie przyczynią się do opóźnień w transmisji lub przerwania wideokonferencji. Internet światłowodowy jest też odporny na uszkodzenia, które mogą się przytrafić wskutek działań natury lub człowieka. Nadmiar mocy powstały w wyniku uderzenia pioruna w sieć energetyczną nie doprowadzi do spalenia lub stopienia się przewodu, a to pozwoli ochronić router. Kabel jest też odporny na uszkodzenia mechaniczne, a co za tym idzie, trudno go złamać.

Dowiedz się więcej: Odkryj tajemnice światłowodu!

Z wiedzą, jaki internet do połączeń konferencyjnych jest najlepszy, można udać się do operatora i podpisać umowę na świadczenie usługi dostępu do sieci. Dobrym wyborem jest oferta Play, w ramach której są cztery pakiety do wyboru. Ich cechy wspólne to:

  • router PLAY BOX NET;

  • instalacja za 1 zł w przypadku złożenia zamówienia online;

  • 12-miesięczny okres obowiązywania umowy.

Klienci sieci Play mają do wyboru plany taryfowe umożliwiające pobieranie z prędkością:

  • 300 Mb/s za 35 zł miesięcznie;

  • 600 Mb/s za tę samą kwotę przez pół roku, a potem za 45 zł na miesiąc;

  • 1 Gb/s przez 6 miesięcy kosztujący tyle samo, co poprzednie taryfy, a później 65 zł miesięcznie;

  • 5 Gb/s, którego cena również zwiększa się po pół roku, tym razem do 105 zł za miesiąc.

Połączenia konferencyjne, a internet mobilny

W wielu firmach pracownicy wyjeżdżają służbowo, co uniemożliwia im korzystanie ze stacjonarnego internetu światłowodowego. W takich przypadkach lepiej nie polegać wyłącznie na hotelowym WiFi, ale zaopatrzyć siebie lub swojego pracownika w router mobilny. Takie urządzenia mają wielkość podobną do pendrive’a, co pozwala je łatwo przenosić np. w torbie z laptopem. W środku znajduje się karta SIM zapewniająca połączenie z internetem. W tym celu wystarczy włożyć router do gniazda USB w komputerze.

W przeciwieństwie do internetu stacjonarnego (w tym światłowodowego) ten mobilny zawsze jest limitowany. Z tego względu trzeba pamiętać o wybraniu oferty z dostatecznie dużym pakietem danych, np. 500 GB miesięcznie. W ten sposób zyskuje się pewność, że w trakcie delegacji będzie można wziąć udział w wideokonferencji, nawet jeśli wcześniej intensywnie korzystało się z internetu.

Jaki sprzęt wybrać do połączenia konferencyjnego?

Do udziału w wideokonferencji wystarczy laptop, ponieważ każdy wyposażony jest w kamerę internetową i głośniki. Niestety, w wielu modelach ich jakość pozostawia wiele do życzenia. W takiej sytuacji przemawianie do zgromadzonych pracowników lub słuchanie ich może być trudne, nawet jeśli do komputera został podłączony szybki i stabilny internet światłowodowy. Z tego powodu warto kupić zewnętrzne urządzenia. Szczególnego znaczenia nabiera to w przypadku osób pracujących zdalnie, które z rzadka lub w ogóle nie spotykają się ze współpracownikami osobiście.

Kamera internetowa

Kamera internetowa, która zapewni wyraźny obraz, powinna rejestrować go przynajmniej w rozdzielczości HD. Jeszcze lepszym wyborem będzie sprzęt umożliwiający nagrywanie w Full HD. Najwyższą jakość wideo oferują kamery 4K, ale w warunkach biurowych tak szczegółowy obraz nie jest potrzebny.

Niezbędna jest za to odpowiednia płynność obrazu. Powinna wynosić co najmniej 24 FPS (ang. frame per second, czyli klatek na sekundę). W sprzedaży dostępne są jeszcze lepsze kamery, rejestrujące obraz w 30, a nawet 60 FPS. Pozostałe cechy sprzętu, na które trzeba zwrócić uwagę, to sposób regulowania ostrości (ręczny lub automatyczny) i metoda montażu – do monitora lub podstawki na biurku.

Głośniki

Głośniki do wideokonferencji nie muszą charakteryzować się doskonałą jakością dźwięku. Dużo ważniejszy jest RMS, czyli moc przedstawiana w watach (W). Najlepiej, by była wysoka, choć niekoniecznie potrzebny jest sprzęt o mocy np. 500 W. Do swobodnych rozmów ze współpracownikami wystarczy model zapewniający około 50-100 W.

Warto postawić na urządzenie przewodowe. Dzięki temu eliminuje się ryzyko opóźnień lub zrywania połączenia między głośnikami a komputerem. Przydatnym dodatkiem może okazać się także gniazdo mini jack 3,5 mm, które w razie awarii takiego slotu w laptopie pozwoli nadal brać udział w wideokonferencji. Dla zwiększenia własnej wygody można wybrać model z pilotem do sterowania głośnością.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl