Nauka języków obcych to w XXI wieku bardzo ważna kwestia. Ich znajomość może być bowiem przydatna nie tylko na polu prywatnym, ale i służbowym. Jeszcze kilka lat temu, zanim upowszechniły się smartfony oraz dostęp do szerokopasmowego internetu, musieliśmy zapisywać się na różne stacjonarne kursy, by posiąść nową wiedzę w tym zakresie. Obecnie wystarczy nam urządzenie z Androidem lub iOS, dostęp do sieci oraz odpowiednia aplikacja. Jakie zatem appki mogą okazać się pomocne podczas poznawania nowych języków? Sprawdzamy!
Spis treści:
-
Aplikacje do nauki języków – dlaczego warto na nie stawiać?
-
Co powinny zawierać dobre aplikacje do nauki języków?
-
Aplikacje do nauki języków, na które warto zwrócić uwagę
-
Duolingo
-
Babbel
-
Busuu
Aplikacje do nauki języków – dlaczego warto na nie stawiać?
W ostatnich latach mamy do czynienia z prawdziwym wysypem aplikacji służących do nauki języków obcych. W sklepach Google Play oraz App Store pojawia się ich tyle, że trudno wybrać te najbardziej wartościowe. Mamy jednak kilka sprawdzonych i renomowanych rozwiązań, które postaramy się przybliżyć.
Co powinny zawierać dobre aplikacje do nauki języków?
Jakie powinny być najważniejsze cechy dobrej aplikacji do nauki języków?
-
Przede wszystkim jej interfejs powinien być przejrzysty oraz intuicyjny w obsłudze. To bardzo ważne, gdyż z takich rozwiązań korzystają osoby w różnym wieku – młodsi oraz starsi – niekiedy nie do końca sprawnie radzące sobie z płynną obsługą urządzeń mobilnych.
-
Poza tym dobra aplikacja mobilna do nauki języków obcych powinna oferować podział materiału szkoleniowego na przejrzyste lekcje, które nie będą trwały zbyt długo i przez to – nie będą nużyły w trakcie nauki. Owe lekcje powinny być także uszeregowane według tematyki oraz poziomu zaawansowania. Po zakończeniu pewnych etapów szkolenia powinniśmy mieć możliwość sprawdzenia swojej wiedzy.
-
Dobra aplikacja mobilna to możliwość nauki wielu języków, w tym tych najpopularniejszych – angielskiego, niemieckiego, włoskiego, hiszpańskiego czy francuskiego. Może bowiem okazać się, że będziemy chcieli poszerzać swoją wiedzę w kilku kierunkach.
-
Dobra aplikacja mobilna do nauki języków to taka, która będzie przypominała nam o codziennych lekcjach, ale w dyskretny i nieirytujący sposób. Co więcej, wiodące aplikacje zaprogramowane są tak, by przypominały nam o nauce w dogodnym momencie – np. po wyłączeniu trybu skupienia (co może dla nich oznaczać, że skończyliśmy pracę).
Aplikacje do nauki języków, na które warto zwrócić uwagę
Spośród wielu aplikacji udostępnianych w marketach dla Androida oraz iOS, tylko nieliczne można uznać za prawdziwe, praktyczne kombajny do nauki języków. Którymi rozwiązaniami warto się szczególnie zainteresować?
Duolingo
Duolingo to chyba obecnie najpopularniejsza aplikacja mobilna do nauki języków dla użytkowników smartfonów i tabletów. Oferuje nam przyjemny interfejs, przejrzysty system lekcji oraz możliwość monitorowania i sprawdzania swoich bieżących postępów. Za jej pośrednictwem możemy nauczyć się posługiwać praktycznie wszystkimi, najpopularniejszymi językami (choć niektóre wymagają np. nauki nie z poziomu języka polskiego, ale chociażby angielskiego). Appka oferuje nam dostęp do ciekawego systemu przypomnień o lekcjach, który nie jest mocno nachalny. Po kilku dniach bez reakcji z naszej strony powiadomienia są wyłączane.
Babbel
Babbel to kolejna z wiodących aplikacji do nauki języków. Jest ona rekomendowana m.in. przez naukowców z Uniwersytetu Yale. Appka serwuje nam krótkie i efektywne lekcje pomagające w sprawnym przyswajaniu wiedzy. Z poziomu języka polskiego możemy uczyć się angielskiego i niemieckiego. Po przełączeniu głównego języka na angielski otrzymujemy dostęp do kursów takich języków, jak hiszpański, francuski, włoski, portugalski, rosyjski, turecki, norweski, duński, szwedzki, niderlandzki czy bardzo egzotyczny – indonezyjski. Podobnie, jak w przypadku Duolingo – i tutaj interfejs jest przyjemny i intuicyjny w obsłudze. Możemy też liczyć na powiadomienia przypominające nam o codziennej nauce.
Busuu
Busuu to ostatnia z prezentowanych przez nas aplikacji. I tutaj mamy do czynienia z kompleksowym i bardzo rozbudowanym systemem nauki języków obcych. Twórcy appki deklarują, że 22 godziny spędzone z Busuu dają nam taką porcję wiedzy, jaką uzyskalibyśmy w trakcie jednego semestru nauki. Ponadto dzięki aplikacji mamy możliwość sprawdzania swoich umiejętności poprzez rozmowy z native speakerami z różnych krajów. Busuu umożliwia nam naukę jednego z dwunastu języków, takich jak: hiszpański, francuski, japoński, angielski, niemiecki, portugalski, włoski, rosyjski, chiński, turecki, arabski czy polski. Mamy tu również praktyczne powiadomienia, dzięki którym będziemy regularnie pamiętać o poszerzaniu zakresu swojego słownictwa. Po zakończeniu każdego etapu nauki możemy sprawdzić swoje umiejętności podczas testu – oby jego wyniki były jak najlepsze!