Na co zwrócić uwagę podczas wyboru głośników?

Moc, siła basu, a może złącza? Co jest najważniejszym kryterium podczas wyboru głośników? Dowiedz się, co liczy się przy wyborze nagłośnienia do kina domowego, a czym kierować się podczas zakupu przenośnych głośników.

Spis treści:

  1. Jaki powinien być dobry głośnik do komputera?
  2. Głośnik bezprzewodowy, który warto zabrać na wyjazd
  3. Jak wybrać głośniki do telewizora?

Głośniki mogą mieć różne przeznaczenie. Niektóre mają zadbać o to, żebyśmy we własny salonie poczuli się jak na kinowej sali, inne mają jedynie umilić nam czas, dostarczając muzykę np. podczas pikniku na świeżym powietrzu. Skoro różne są potrzeby, odmienne będą też wymagania wobec konkretnego sprzętu. Sprawdź zatem, jak wybrać optymalny głośnik.

Jaki powinien być dobry głośnik do komputera?

Kompletując komputer PC, niewątpliwie trzeba zadbać o odpowiednie nagłośnienie. W przypadku urządzeń służących wyłącznie do pracy, wymagania będą minimalne. Satysfakcjonujący będzie sprzęt, który kosztuje niewiele i nie zabiera dużo miejsca na biurku. Jeżeli jednak komputer służy również do rozrywki, oczekiwania rosną.

Standardowe zestawy komputerowe audio 2.1 składają się z dwóch głośników oraz subwoofera, który odpowiada za bas. Ich moc nie przekracza zazwyczaj kilkudziesięciu watów, co w zupełności wystarczy w sytuacji, gdy znajdujemy się blisko ekranu. Tym, na co warto zwrócić uwagę, jest możliwość podłączenia także innych urządzeń. Jeśli zestaw posiada łączność Bluetooth, zyskuje na funkcjonalności, gdyż można szybko sparować go np. z telefonem czy tabletem.

Głośnik bezprzewodowy, który warto zabrać na wyjazd

Mobilne głośniki bezprzewodowe stają się coraz popularniejsze. Najnowsza generacja systemu Bluetooth pozwala osiągnąć efekt dźwiękowy porównywalny do tradycyjnych głośników przewodowych. Niemniej wciąż trudno znaleźć na rynku sprzęt, którego możliwości byłyby zbliżone do tych, które oferują zestawy kina domowego. Dlatego szukając głośników Bluetooth, warto skupić się na innych aspektach niż moc (chociaż, rzecz jasna, ta też wciąż ważna, zwłaszcza wtedy, gdy urządzenie ma grać w większym pomieszczeniu, jak namiot czy altana). Oto najistotniejsze cechy, jakie powinien posiadać dobry głośnik bezprzewodowy:

  • długa praca na baterii – 5-godzinny czas pracy bez ładowania może okazać się niewystarczający podczas długiego wieczoru w gronie znajomych. Warto skupić się na modelach, które grają na baterii nawet około 10 godzin;
  • wodoodporność – poziom szczelności urządzenia określa norma IP lub IPX. Zasada w tym przypadku jest prosta: im wyższy wskaźnik, tym mniejsze ryzyko awarii z powodu zachlapania. Dla przykładu urządzenie z normą IPX7 jest odporne nie tylko na opryskanie wodą, ale również na pełne zanurzenie na głębokość 1 metra przez około 30 minut. To ważne, jeśli głośnik Bluetooth ma być używany np. w pobliżu basenu;
  • wygodne sterowanie – w przypadku głośników bezprzewodowych regulacja głośności często odbywa się za pomocą smartfona lub innego urządzenia. Dobrze jednak jeśli głośnik ma wygodne przyciski, z których można skorzystać np. w rękawiczkach;
  • sposób łączenia – jeżeli urządzenie łączy się przez Bluetooth, warto sprawdzić, czy to jedna z najnowszych wersji, czyli co najmniej Bluetooth 5.0. W domowym użytku alternatywą mogą być głośniki łączące się przez Wi-Fi, które między pomieszczeniami radzi sobie lepiej niż Bluetooth;
  • obudowa – głośnik bezprzewodowy jest bardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne niż np. zestaw kina domowego. Dlatego oprócz szczelności, warto sprawdzić też, czy obudowa jest dobrze spasowana i wykonana z solidnych materiałów. Dobrym rozwiązaniem stosowanym w wielu modelach popularnych głośników JBL jest obudowa gumowa, która amortyzuje urządzenie przy upadku.

Jak wybrać głośniki do telewizora?

Najnowsze generacje telewizorów oferują niespotykaną dotąd jakość obrazu. Głębia czerni i rozdzielczość 4K imponują zwłaszcza w przypadku modeli z największą przekątną. Niemniej piętą achillesową współczesnych telewizorów jest system audio. Jeśli dźwięk ma dorównać obrazowi, konieczne jest wsparcie dodatkowych głośników.

Najprostszym rozwiązaniem jest soundbar. Modele takie jak JBL SB 120 nie zajmują dużo miejsca, za to oferują przyzwoitą moc (110 W) oraz dobrą linię basu (wbudowany subwoofer). Soundbar jest zatem świetnym i nieskomplikowanym uzupełnieniem telewizyjnego zestawu. Bez trudu można połączyć go z telewizorem lub konsolą, a także – dzięki łączności Bluetooth – sparować ze sprzętem mobilnym. Warto jednak zaznaczyć, że nie każdy model oferuje granie bezprzewodowe, dlatego jeśli sprzęt ma służyć do słuchania muzyki z telefonu, lepiej wybrać urządzenia takie jak wspomniany JBL.

Półkę wyżej plasują się zestawy surround 5.1. Efekt dźwięku przestrzennego najbardziej zbliża oglądanie filmu w salonie do wizyty w kinowej sali. W przypadku tego typu sprzętu można wybrać efektowne drewniane kolumny oraz prężny subwoofer, które oddadzą czystość oraz głębię dźwięków. Wyżej są już tylko systemy audio dla prawdziwych melomanów, gdzie do zestawu często niezbędny jest również amplituner.

Jak widać kryteria wyboru głośników zależą przede wszystkim od ich przeznaczenia. Co innego będzie interesować osobę, która lubi zabrać głośnik w plener, a zupełnie odmienne będą wymagania miłośnika dźwięku przestrzennego, który słucha muzyki w domowym zaciszu. 

Udostępnij:

Rekomendowane