Logi routera – jak je sprawdzić_ Jak skuteczne wyczyścić dane i kiedy to zrobić_ (1).jpg
Porady

Logi routera – jak je sprawdzić? Jak skuteczne wyczyścić dane i kiedy to zrobić?

17 lutego 2023 3 minuty czytania

Sprawdzanie wykorzystania sprzętu elektronicznego pozwala uniknąć posługiwania się nim w złych celach. Nie inaczej jest z routerem, którego użycie można skontrolować w specjalnym rejestrze. Z tego powodu warto wiedzieć, co to są logi routera i do czego konkretnie mogą się przydać. Tego świadomi być powinni przede wszystkim rodzice.

Spis treści:
Czym są logi routera?
Jak sprawdzić logi routera?
Jak wyczyścić logi routera?


Czym są logi routera?


Pojęcie logi routera oznacza rejestr zdarzeń sieciowych, do których dochodzi w toku użytkowania urządzenia. Zazwyczaj z możliwości ich kontroli korzystają osoby zajmujące się zawodowo administrowaniem firmowych sieci komputerowych. Warto jednak pamiętać, że także użytkownicy domowi mogą sprawdzać swój router.

Logi zapisane w systemie operacyjnym Windows mogą przydać się rodzicom do weryfikacji treści oglądanych przez dziecko. Oczywiście jest to możliwe także po zajrzeniu w historię odwiedzanych stron. Tę jednak łatwo usunąć. Co więcej, niektóre przeglądarki oferują dodatkowo opcję automatycznego kasowania rejestru witryn w momencie zamknięcia programu. Dzięki wiedzy o tym, jak odczytać logi serwera, rodzic ma szansę sprawdzić listę odwiedzanych przez dziecko stron nawet po wykasowaniu jej z samej przeglądarki.

Kontrola logów routera przydaje się także w sytuacji, gdy uprawniony użytkownik podejrzewa osoby postronne o logowanie się do jego prywatnej sieci. W rejestrze może zobaczyć, ile było udanych i nieskutecznych prób. Dzięki wiedzy jak sprawdzić logi routera da się również pozyskać informacje, skąd łączyły się nieuprawnione urządzenia.

Właściciel prywatnej sieci ma ponadto możliwość weryfikowania na bieżąco czasu połączenia wraz z dokładnymi godzinami. Ta funkcja może posłużyć nie tylko do jeszcze dokładniejszego obserwowania ewentualnego niepożądanego ruchu w internecie, ale również kontroli aktywności dziecka w sieci. Co ważne, usunięcie takich informacji można utrudnić, ustawiając odpowiednio silne hasło. Wyeliminuje to ryzyko ich skasowania nawet przez osobę, która wie, jak wyczyścić logi serwera.


Sprawdź także: Ochrona bliskich i bezpieczne korzystanie ze smartfona. Jak skutecznie i mądrze chronić najmłodszych?


Jak sprawdzić logi routera?


Nie ma uniwersalnej instrukcji, która pozwoliłaby wyjaśnić, jak sprawdzić historię routera. Zależy to od jego producenta, który może oferować dodatkowe oprogramowanie pozwalające na kontrolę rejestru. Najczęściej do monitorowania ruchu w prywatnej sieci wykorzystuje się jednak przeglądarkę internetową. W takim przypadku pierwszym krokiem jest odszukanie adresu IP (ang. Internet Protocol Address) urządzenia. Często znaleźć go można na spodzie obudowy a poznać po formacie, w którym się je zapisuje. Przykładowe IP to 123.456.789.1.2.

Następnie ciąg liczb należy wpisać na pasku adresu przeglądarki internetowej i kliknąć przycisk Enter. Dzięki temu użytkownik zostaje przeniesiony do panelu administracyjnego routera. By się do niego zalogować, konieczne jest wprowadzenie domyślnego loginu lub hasła. Najlepiej odszukać je w dołączonej do urządzenia dokumentacji. Jeśli go tam nie ma, można spróbować samemu wpisać najbardziej prawdopodobny login admin lub user i hasło, którymi zazwyczaj bywają proste sekwencje liczbowe np. 12345. Właśnie z tego powodu najlepiej zmienić dane logowania po pierwszym wejściu do panelu administracyjnego.

Kolejny krok to przejście do zakładki Ustawienia i znalezienie sekcji, która może nazywać się Log, Dziennik zdarzeń itp. Jeśli w tym miejscu nie widać ostatniego logowania, konieczne może być odświeżenie rejestru. Ostatnia możliwa do wykonania czynność to skopiowanie dziennika zdarzeń, a następnie zapisanie go np. na dysku twardym komputera.


Jak wyczyścić logi routera?


Oprócz wiedzy na temat tego, jak sprawdzić historię routera, warto znać sposób na jej wyczyszczenie. Do czego może się to przydać? Przede wszystkim do tego, by informacje na temat przeglądanych stron nie zostały ujawnione innej osobie korzystającej z urządzenia. Kimś takim może być właściciel routera udostępniający swój sprzęt innym osobom, np. członkom rodziny lub współlokatorom. Usunięcie historii logów to działanie trwałe, co pozwala na skasowanie danych nieodwracalnie.

Wyczyszczenie logów routera możliwe jest na dwa sposoby. Pierwszy to zalogowanie się do panelu administratora. Następnie należy przejść do sekcji nazwanej najpewniej Log lub Dziennik zdarzeń. Ostatni krok to kliknięcie przycisku podpisanego jako Wyczyść, Clear, Delete Logs lub podobnie. Metoda ta pozwala na usunięcie danych bez wprowadzania zmian w konfiguracji routera. Niestety, nie daje tego drugi sposób, czyli reset sprzętu. Jego wykonanie skutkuje przywróceniem urządzenia do ustawień fabrycznych. W przeciwieństwie do logowania się do panelu administratora nie wymaga jednak podawania loginu i hasła.

Zapisywanie logów przez router to funkcja, z której użyteczności zadowoleni będą przede wszystkim rodzice i osoby udostępniające swoją sieć innym użytkownikom. Dzięki rejestrowi zdarzeń zyskuje się pełną kontrolę nad prywatną siecią, co pozwala uniknąć wykorzystania jej do niewłaściwych celów. Z tego powodu warto mieć w pamięci funkcję sprawdzania logów routera.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl