Ładowarka do telefonu – jakie są jej rodzaje i który wybrać?

Są tylko dwa sposoby, żeby cieszyć się pełną baterią w smartfonie przez cały dzień: albo ograniczymy korzystanie z urządzenia, albo skorzystamy z ładowarki, która szybko uzupełni poziom akumulatora. Jakie zatem akcesoria najskuteczniej naładują telefon?

Standardowe ładowarki dołączane do smartfonów nierzadko nie spełniają naszych oczekiwań. Są to także akcesoria, które z czasem tracą swoją efektywność. Dlatego kiedy przychodzi do kupna nowego urządzenia, warto wiedzieć, jaki rodzaj i moc ładowarki wybrać.

Spis treści:

  1. Ładowarka do telefonu – którą wybrać?
  2. Wady i zalety ładowarek do smartfona
  3. Kabel do ładowarki – jaki wybrać?

Ładowarka do telefonu – którą wybrać?

Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje ładowarek, a smartfon możemy naładować na kilka sposobów, wykorzystując odmienne technologie. Do wyboru mamy:

  • ładowarki sieciowe, czyli tradycyjne rozwiązanie, podłączane do gniazdka elektrycznego;
  • ładowarki samochodowe, które posiadają specjalną wtyczkę, pasującą do gniazda w aucie;
  • ładowarki indukcyjne, czyli dające możliwość ładowania telefonu, bez konieczności podłączania go do przewodu.

Każde z tych rozwiązań ma swoje atuty, ale również słabe strony. Jakie konkretnie?

Wady i zalety ładowarek do smartfona

Tradycyjne ładowarki sieciowe to bez wątpienia najszybszy sposób na naładowanie telefonu. Jest jednak pewien warunek – urządzenie musi być wystarczająco mocne, żeby uzupełnić poziom akumulatora np. w mniej niż dwie godziny. Nowoczesne ładowarki mają moc około 20 W, co pozwala na bardzo szybkie, a jednocześnie bezpieczne ładowanie. Minusem tego rozwiązania jest konieczność podłączania przewodu ładującego, co nierzadko może uprzykrzać codzienne użytkowanie. Krótki kabel nie pozwala chociażby podnieść telefonu z biurka czy szafki nocnej, natomiast zbyt długi przewód będzie plątał się pod nogami.

Ładowarki indukcyjne zmieniły wadę tradycyjnych ładowarek w swój atut. Wykorzystują one zjawisko indukcji elektromagnetycznej, czyli powstawania energii elektromotorycznej w przewodniku na skutek zmian pola magnetycznego. Brzmi skomplikowanie, jednak w praktyce korzystanie z ładowarki indukcyjnej jest niezwykle proste. Wystarczy odłożyć smartfon na polu ładowania(tylną częścią do dołu). Tego typu rozwiązanie jest niezwykle wygodne, zwłaszcza wtedy, gdy chcemy korzystać z urządzenia w trakcie całego procesu. Żeby przeczytać nową wiadomość czy sprawdzić coś w telefonie, nie trzeba wypinać sprzętu z kabla.

Owszem, ładowarki indukcyjne mogą być przyszłością akcesoriów komórkowych, jednak obecnie ładowanie indukcyjne nie jest tak efektywne jak przewodowe. Dlatego jeśli zależy nam na krótkim czasie ładowania, korzystniejszym rozwiązaniem będzie ładowarka sieciowa. Co więcej, nie wszystkie telefony da się ładować bezprzewodowo. Huawei czy Samsung posiadają duży wybór modeli, które umożliwiają ładowanie indukcyjne, ale część smartfonów dostępnych na rynku nadal takiej możliwości nie ma.

A co z ładowarkami samochodowymi? Tego typu akcesoria bywają niezwykle przydatne w dalszej trasie, kiedy telefon jest w nieustannym użyciu, służąc kierowcy np. jako nawigacja samochodowa. Nowoczesne modele udostępniają zazwyczaj dwa gniazda ładowania – jedno standardowe oraz drugie – szybkie, którego warto użyć w nagłym wypadku. Ładowarki samochodowe cechują się bardzo dobrą wydajnością, dlatego jeśli zapomnieliśmy naładować telefon w domu, szybkie ładowanie w drodze do pracy może nas spokojnie uratować.

Kabel do ładowarki – jaki wybrać?

Nawet najmocniejsza ładowarka może okazać się bezużyteczna, jeśli końcówka przewodu nie będzie kompatybilna z naszym smartfonem. Obecnie na rynku dominują trzy rodzaje złącz:

  • USB typu A – tego rodzaju złącze posiada większość smartfonów oraz innych urządzeń elektrycznych;
  • USB typu C – jest to unowocześniona wersja złącza typu A. Końcówki USB typ C powoli zastępują swojej poprzedniczki, oferując większą wydajność oraz komfort ładowania. Nie trzeba już chociażby szukać właściwej strony podczas podłączania telefonu. Szybsze jest również przesyłanie plików;
  • MicroUSB – pomniejszona wtyczka USB typu B wciąż wykorzystywana jest w wielu urządzeniach, jak odtwarzacze muzyki, tablety czy czytniki ebooków;
  • Lightning – złącze wykorzystywane w produktach marki Apple.

Kupując ładowarkę, warto więc wybrać odpowiedni kabel. Ładowarki do telefonu Samsung wykorzystują obecnie złącze USB typu C, podobnie jak seria iPhone’ów 13. Jeśli na co dzień korzystamy z kilku urządzeń, które wymagają odmiennych kabli, rozwiązaniem może być ładowarka z dwoma gniazdami USB. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy za każdym razem zmieniać przewodów, czego efektem może być wyrobienie złącza i pogorszenie efektywności ładowania.

Udostępnij:

Rekomendowane