Kultowy iPhone 13 – wszystko, co musisz wiedzieć o nowym flagowcu

Marka Apple praktycznie każdego roku zachwyca nas nowymi flagowcami. W 2021 roku zaprezentowano kolejny model: iPhone 13. Najważniejsze modyfikacje można skrócić do kilku słów – lepszy aparat, mocniejszy procesor i wydłużenie żywotności baterii. Czy nowy iPhone jest faktycznie innowacyjny? Co powinieneś o nim wiedzieć?

  1. Cztery premiery w jednym – niecodzienny krok
  2. iPhone 13: podstawowe różnice
  3. Parametry techniczne iPhone 13
  4. System operacyjny w iPhone 13
  5. Co z aparatami i wideo?
  6. Czy warto kupić iPhone’a 13?

Cztery premiery w jednym – niecodzienny krok

Marka Apple już wraz z premierą poprzedniego modelu – iPhone 12 – zdecydowała się na niepopularny manewr – zaprezentowała wszystkie cztery wersje w tym samym czasie. Mimo iż zabieg był dość ryzykowny, spotkał się z pozytywnym odbiorem. Nic więc dziwnego, że zdecydowano się powtórzyć poczwórną premierę.

Wiemy już, że w jednym czasie wychodzą wszystkie cztery rozmiary: iPhone 13 Mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro i – oczywiście – iPhone 13 Pro Max. Główne różnice między nimi opierają się na wyświetlaczu i wielkości baterii, ale nie bez znaczenia jest również  jakość wykonania. W przypadku modeli oznaczonych jako Pro zastosowano również inne drobne ulepszenia.

iPhone 13: podstawowe różnice

Jak sama nazwa wskazuje, iPhone w wersji Mini jest najmniejszy z całej serii (5,4 cala) i jednocześnie najtańszy. Pozostałe komponent niewiele się różnią od wykorzystanych w standardowym iPhone 13. Wersję Pro wyposażono w ekran o przekątnej 6,1 cala i zastosowano aparat z trzema obiektywami. W ich skład wchodzi teleobiektyw, który znacznie ułatwia fotografowanie obiektów znajdujących się w oddali. iPhone 13 Max, który ma równie dobrze doposażony aparat, co zwykła wersja Pro, charakteryzuje się zdecydowanie większą baterią o pojemności 4352 mAh.

Parametry techniczne iPhone 13

Nie da się ukryć, że iPhone 13 i 13 Mini to w zasadzie bliźniacze technologicznie konstrukcje. Oprócz rozmiaru wyświetlacza i rozdzielczości ekranu nie różnią się zbyt wiele. W stosunku do modelu oznaczonego numerem 12 i 12 Mini można zaobserwować jednak istotne zmiany –  między innymi kwestia procesora. Apple twierdzi, że ich produkt jest nawet o 50% szybszy w stosunku do konkurencji.

Konstruktorzy nie próżnowali i wydajność układu graficznego również imponuje. We wszystkich testach wydajnościowych nowe flagowce Apple osiągają najwyższe wyniki, tym samym zdecydowanie przewyższając osiągi zarówno konkurencji, jak i iPhone 12.

System operacyjny w iPhone 13

Nowy smartfon od Apple to także nowy iOS – tym razem z aktualizacją o numerze 15. Łatka ta nie jest żadną rewolucją, a raczej kontynuacją i ulepszeniem tego, co już stworzono. Rozwinięto funkcjonalność aplikacji takich jak: Safari, Pogoda czy Mapy. Zmieniono także sposób filtrowania powiadomień na bardziej przyjazny dla użytkownika.

W przypadku 13 Pro i 13 Pro Max wszystko wygląda bardzo podobnie. Należy jednak zaznaczyć, że komponenty w tych smartfonach są jeszcze wydajniejsze niż w przypadku mniejszych flagowców Apple. Dlatego też te urządzenia warto porównywać parami. Znaczną przewagą urządzeń oznaczonych mianem Pro jest wyposażenie w funkcję Apple ProMotion, która zapewnia wyższą częstotliwość odświeżania wyświetlacza. Przeskok z 60 Hz do 120 Hz jest widoczny zwłaszcza w przypadku dynamicznie zmieniających się obrazów na ekranie.

Co z aparatami i wideo?

Apple po raz kolejny zaoferowało w swoich smartfonach świetny sprzęt fotograficzny.

Inżynierowie zajęli się także ulepszeniem fotografowania w słabym świetle. Nie jest to jednak zasługa nowych części, a sztuczek programistycznych i możliwości dostosowywania w panelu aparatu.

Tryb kinowy i tryb nocny dają ogromne możliwości w kwestii o dopasowania obiektywów do indywidualnych potrzeb użytkownika. iPhone 13 Pro i Pro Max dają jeszcze większe pole do popisu. Duża w tym zasługa obiektywu UltraWide, a także nowej matrycy, która jest jeszcze większa niż we wcześniejszych modelach.

Kolory są wyjątkowe żywe, a to z kolei jest efektem wprowadzenia nowej funkcji – styli fotograficznych. Czym ta funkcja różni się od filtrów znanych z iPhone 12 i jego poprzedników? Dotyczy zmiany sposobu przetwarzania obrazu na żywo, a nie samego efektu końcowego.

W kwestii wideo to z najciekawszych zmian należy wymienić lepszy zakres dynamiki i ulepszone renderowanie. Apple ulepszyło także szybkość rozpoznawania poruszających się obiektów.

Czy warto kupić iPhone’a 13?

Apple z „trzynastką” zrobił duży krok naprzód. Nowoczesny procesor, większa i wydajniejsza bateria, a także system operacyjny – nowy iOS 15 – to z całą pewnością powody, dla których warto rozważyć zakup tego smartfona.

Jeżeli jednak do tej pory posiadałeś iPhone’a 12, być może zmiana nie będzie dla Ciebie aż tak odczuwalna, ale jeśli korzystasz ze starszych telefonów Apple, to z całą pewnością zauważysz znaczną różnicę.

Podobnie jest w przypadku wersji 13 Pro i Pro Max. Charakteryzują się one lepszym wyświetlaczem, baterią i aparatem. W tym roku wybór między urządzeniami z serii Pro jest łatwiejszy, ponieważ możesz podjąć decyzję na podstawie rozmiaru ekranu i pojemności baterii. Nie zmienia to jednak faktu, że wszystkie nowe smartfony od Apple z numerem 13 należy ocenić jako świetne produkty, znacznie podnoszące poprzeczkę.

Udostępnij:

Rekomendowane