Jaki soundbar do 1500 zł wybrać.jpeg
Porady

Jaki soundbar do 1500 zł wybrać?

16 marca 2022 3 minuty czytania

Nowoczesne telewizory imponują jakością obrazu i opływowym kształtem. Niestety, ich konstrukcja uniemożliwia zastosowanie równie imponujących systemów audio. Stąd rosnąca popularność soundbarów, które mogą być dyskretnym uzupełnieniem domowego kina.

Soundbar – co warto wiedzieć?

Na wstępie warto wyjaśnić co dokładnie oferuje soundbar. Otóż w założeniu twórców jest to system audio, który zazwyczaj współpracuje z telewizorem, ale jednocześnie nie zabiera dużo miejsca, jak np. kolumny kina domowego.

W zazwyczaj wąskiej, podłużnej obudowie zainstalowany jest głośnik, który ma zapewnić efekt dźwięku przestrzennego. Głównej belce przeważnie towarzyszy subwoofer, który odpowiedzialny jest za basy. Warto zauważyć, że podstawowe modele nie posiadają osobnego subwoofera, a w jeszcze innych jest on wbudowany w belkę. Niemniej, w przypadku tych ostatnich nie należy spodziewać się potężnych basów, a raczej wzmocnienia efektu dźwiękowego w filmie akcji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze soundbaru?

Przy wyborze soundbaru kierujemy się podobnymi kryteriami, co przy zakupie głośników. Dlatego do najważniejszych parametrów zaliczamy:

  • liczbę kanałów – oznacza ona liczbę głośników, które wbudowano w podłużną listwę. Kryterium wyboru jest zatem proste: im więcej, tym lepiej. W przypadku pięciu można mówić o solidnym głośniku z dźwiękiem przestrzennym.
  • pasma przenoszenia – to pojęcie najczęściej pojawia się w kontekście słuchawek. Chodzi tu o zakres dźwięków, jakie usłyszymy. Tu ponownie rozwiązanie jest proste: im szersze pasmo, tym lepiej dla użytkownika.
  • moc wyjściowa – o tym, czy soundbar będzie głośny decyduje moc wyjściowa. Niemniej czasami wysoka moc nie przekłada się na jakość dźwięku, zwłaszcza kiedy ustawienia głośności są na najwyższym poziomie.

Jak dobrać soundbar do telewizora?

Soundbar stanowi uzupełnienie telewizyjnego audio, więc warto pochylić się nad kwestią odpowiedniego spasowania go z TV. Jeśli chodzi o liczbę kanałów, miłośnicy dobrego kina z pewnością docenią możliwość odbioru dźwięku przestrzennego. Będzie to nawet istotniejszym kryterium niż moc. Już podstawowe modele w przedziale cenowym do 500 zł osiągają 100 W mocy, co w przypadku telewizora i filmów jest wystarczające.

Warto też zwrócić uwagę na rozmiary soundbaru. Żeby głośniki stanowiły z telewizorem estetyczny zestaw, belka z założenia nie powinna być dłuższa niż szerokość TV. Soundbary najczęściej mają między 90 a 100 cm co odpowiada telewizorom o przekątnej ekranu 40 cali. Większość głośników, podobnie jak TV, można postawić na szafce lub zawiesić na ścianie.

Kolejne kryterium to złącza. Soundbary zazwyczaj podłączyć można na cztery sposoby:

  • przez USB,
  • przez kabel HDMI,
  • przez kabel optyczny,
  • bezprzewodowo przez Bluetooth.

W przypadku popularnych przewodów HDMI istotny jest rodzaj kabla. Otóż powinien być wyposażony w ARC (Audio Return Channel), czyli możliwość przesyłania dwukierunkowego. HDMI ARC pozwala na obsługę bezstratnych wielokanałowych formatów dźwięku, jak Dolby Digital i DTS-HD.

Większość soundbarów posiada również wejścia na kabel optyczny, który również bardzo dobrze sprawdza się w transmisji dźwięku i jest częstym wyborem – zwłaszcza w sytuacji, kiedy w telewizorze brakuje wolnego portu HDMI.

Wygodną opcją jest łączność bezprzewodowa. Jeśli zależy nam na tym, żeby w pobliżu telewizora nie plątały się przewody, można wybrać model z Bluetooth. Ważne jednak, żeby standard łączności bezprzewodowej był na wysokim poziomie, w przeciwnym razie dźwięk może mieć opóźnienie względem obrazu. Dlatego takie rozwiązanie zalecane jest tylko w sytuacji, jeśli oba urządzenia posiadają standard Bluetooth 5.0 lub nowszy.

Jaki soundbar do 1500 zł sprawdzi się w domu?

Jak już wspominaliśmy, soundbar to dobre rozwiązanie dla podniesienia jakości dźwięku telewizora. Jeśli szukasz sprzętu, który zwiększy komfort oglądania, z budżetem 1500 zł bez trudu znajdziesz odpowiednie urządzenie.

My polecamy model renomowanej marki JBL, który kosztuje mniej niż 1000 zł. Soundbar JBL SB 120 to solidny głośnik, który zajmuje mało miejsca, za to zapewnia bardzo dobre efekty dźwiękowe. Zatem jeśli zastanawiasz się jaki soundbar do 1000 zł wybrać, JBL będzie z pewnością dobrym rozwiązaniem.

Zatem czy soundbar ma sens? Jeśli ma służyć jako wsparcie dla telewizora lub komputera – jak najbardziej. To kompaktowy sprzęt, który nie wymaga dodatkowych wzmacniaczy czy specjalistycznej kalibracji. Czy soundbar może zastąpić domowy zestaw Hi-Fi? Tylko topowe modele mogą konkurować z kinem domowym, jednak bez wątpienia nie jest to rozwiązanie dla prawdziwych audiofilów.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl