Jak przygotować dziecko do nauki online.jpeg
Porady

Jak przygotować dziecko do nauki online?

7 czerwca 2022 4 minuty czytania

Pandemia koronawirusa znacznie zwiększyła częstotliwość pracy w trybie home office. Podpowiadamy zatem, jak przygotować dziecko do nauki online!

Pandemia koronawirusa znacznie zwiększyła częstotliwość pracy w trybie home office. Co więcej, dzieci także musiały przestawić się na naukę w trybie zdalnym lub hybrydowym. Było to ogromne wyzwanie dla wszystkich – nauczycieli, rodziców i uczniów. Nauka poza murami szkoły wcale nie jest bowiem łatwa, dlatego bardzo ważną kwestią jest odpowiednie przygotowanie naszych pociech do udziału w lekcjach sprzed ekranu. Kto wie, czy nauka zdalna nie wróci w kolejnych sezonach? Podpowiadamy zatem, jak przygotować dziecko do nauki online!

Spis treści:

1.       Wydajne łącze to podstawa!

2.       Nie żałuj pieniędzy na sprzęt

3.       Rozmowa i pozytywne nastawienie kluczem do sukcesu

4.       Nauka zdalna może być efektywna!

 

Wydajne łącze to podstawa!

Jeśli chodzi o naukę zdalną, najważniejszą kwestią jest dostęp do wydajnego łącza internetowego. Jeżeli bowiem połączenie z klasą i nauczycielem często będzie ulegać awarii, nauka nie będzie efektywna, a czas spędzony przed komputerem lub tabletem może okazać się bardzo frustrujący. Dlatego warto zadbać o to, by w naszym domu lub mieszkaniu zagościł internet o wysokiej przepustowości.

Warto zdecydować się na ofertę bez limitu danych. Przy częstych połączeniach wideo lub głosowych jakiekolwiek limity mogą bardzo szybko ulec wyczerpaniu. Najlepszą opcją będzie więc skorzystanie z internetu światłowodowego. Zapewni on dzieciom niezakłóconą naukę, a rodzicom produktywną pracę. Po godzinach natomiast komfortowo zrelaksujemy się przy ulubionym filmie, serialu bądź grze on-line.

Nie żałuj pieniędzy na sprzęt

Tanie laptopy i tablety są dobre… bo są tanie. Takie podejście niejako utarło się w naszym społeczeństwie. Bardzo często jednak oszczędzanie na sprzęcie nie jest dobrą decyzją. Fakt, zwykle nie kupimy dziecku sprzętu topowej klasy, gdyż ten jest po prostu niebotycznie drogi. Warto jednak pamiętać o tym, że najtańszy może w trakcie użytkowania sprawiać sporo problemów, więc koniec końców i tak jego koszt wzrośnie.

Laptopy oraz tablety o słabych specyfikacjach mają tendencję do zacinania się i blokowania w najmniej odpowiednim momencie. Mogą przez to nie radzić sobie z wymagającymi aplikacjami edukacyjnymi czy też z obsługą rozmów wideo. Takie przypadłości mogą w znaczący sposób skomplikować lub utrudnić udział w zdalnych lekcjach. Słaby, mało wydajny laptop będzie też frustrował podczas odrabiania za jego pośrednictwem prac domowych, co może przełożyć się w dłuższej perspektywie na zniechęcenie dziecka do nauki.

Pamiętajmy, że inwestycja w sprzęt mający służyć dziecku do nauki jest jednocześnie inwestycją w jego przyszłość. Rozsądnie wygospodarowane na ten cel pieniądze wesprą pociechę i ułatwią jej osiąganie sukcesów. Na pewno nie będziemy więc w dłuższej perspektywie żałować tego, że spożytkowaliśmy je na taki, a nie inny cel.

Rozmowa i pozytywne nastawienie kluczem do sukcesu

Pamiętajmy, że dziecko nie jest maszyną, która sama poradzi sobie z wyzwaniami związanymi z nauką zdalną. Musimy sporo uwagi przykładać do motywowania naszej pociechy, kontrolowania jej postępów i – najzwyczajniej w świecie – pomagania jej, gdy nie radzi sobie z jakimś materiałem. Pamiętajmy, że w dobie nauki zdalnej (lub hybrydowej) szkoła nie zawsze ma możliwość odpowiedniego wsparcia w zrozumieniu całego materiału.

Co więcej, warto też obserwować dzieci pod kątem tego, jak radzą sobie na co dzień, odcięte od kontaktu z rówieśnikami. Pandemia pokazała, że nie wszystkie osoby potrafią udźwignąć taką sytuację. Zwłaszcza najmłodsi, dla których socjalizacja z kolegami oraz koleżankami jest konieczna do prawidłowego rozwoju. W skrajnych sytuacjach może dojść do tego, że dziecko zamknie się w sobie w taki sposób, że konieczne będzie zaaranżowanie spotkania z psychologiem. Jeśli zauważymy taką konieczność – nie ma na co czekać! Im szybciej postaramy się rozwiązać problem, tym większa szansa, że zrobimy to skutecznie.

Nauka zdalna może być efektywna!

Perspektywa ponownego przejścia w tryb nauki zdalnej dla wielu osób może wydawać się przerażająca i przytłaczająca. Warto jednak pamiętać o tym, że odpowiednio wyposażony i zmotywowany młody człowiek może uczyć się w domu bardzo efektywnie.

Wbrew pozorom kontakt z nowymi technologiami nie będzie dla najmłodszych niczym nowym. Mają bowiem do nich dostęp już od najmłodszych lat i często radzą sobie z obsługą smartfona, laptopa czy tabletu dużo lepiej od dorosłych. Jeśli jednak chodzi o naukę zdalną, kluczem do sukcesu jest odpowiedni poziom motywacji. Czym innym jest przecież korzystanie z komputera dla zabawy, np. grając czy oglądając filmy, a czymś zupełnie odmiennym e-szkoła – w pierwszym przypadku chęci są zwykle zdecydowanie większe niż w drugim.

Motywację do e-nauki trudniej utrzymać także z tego względu, że w jej trakcie potrzebne jest skupienie, a zazwyczaj dzieci narażone są na oddziaływanie wielu zewnętrznych czynników, które działają silnie rozpraszająco. Dlatego warto zadbać o to, by owe bodźce w jak najmniejszym stopniu dekoncentrowały ucznia..

Jeśli sami włożymy odpowiedni wysiłek w to, by dziecko było doskonale przygotowane do nauki zdalnej, na pewno odwdzięczy się nam świetnymi wynikami testów i sprawdzianów oraz – co najważniejsze – frajdą z poznawania nowych rzeczy!

 

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl