Jak przetłumaczyć tekst ze zdjęcia (1).jpeg
Porady

Jak przetłumaczyć tekst ze zdjęcia?

26 marca 2024 4 minuty czytania

Jak przetłumaczyć tekst ze zdjęcia? Zrób to z pomocą aplikacji do rozpoznawania tekstu (OCR)! Przeczytaj i poznaj metody tłumaczenia tekstu z obrazu.

Znajomość języków obcych przydaje się zawsze w podróży, ale trudno samodzielnie poznać wszystkie języki odwiedzanych krajów. Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie, które pozwalają w łatwy sposób przetłumaczyć tekst ze zdjęcia i porozumieć się z innymi. Jak skorzystać z takiej opcji?

Spis treści:

  1. Na czym polega tłumaczenie tekstu ze zdjęcia?

  2. Tłumaczenie tekstu ze zdjęcia – iPhone i Android

  3. Google – tłumaczenie tekstu ze zdjęcia na komputerze

  4. Kiedy warto tłumaczyć tekst ze zdjęcia?

Na czym polega tłumaczenie tekstu ze zdjęcia?

Zjawisko tłumaczenia tekstu ze zdjęcia polega na wykorzystaniu technologi OCR, czyli optycznego rozpoznawania znaków (z ang. optical character recognition). Umożliwia ona konwersję tekstu widniejącego na fotografii lub grafice na formę tekstową, a następnie pozwala na przetłumaczenie treści na inny język za pomocą stosownego oprogramowania.

Cały proces składa się zatem z czterech etapów:

  • rozpoznanie tekstu na zdjęciu;

  • przetworzenie treści na postać tekstową;

  • tłumaczenie komunikatu;

  • prezentacja tłumaczenia użytkownikowi.

Tłumaczenie tekstu ze zdjęcia – iPhone i Android

Tłumaczenie tekstu ze zdjęcia na Androidzie i iPhone’ach przebiega tak samo. W pierwszej kolejności należy pobrać na urządzenie aplikację Tłumacz Google. W przypadku urządzeń z systemem iOS robi się to w sklepie App Store, a z Androidem – w Google Play lub AppGallery. Po instalacji oprogramowania trzeba je uruchomić i wybrać, z jakiego języka, na jaki inny chce się przetłumaczyć treść.

Możliwość wyboru z list różnych języków pojawia się od razu po włączeniu Tłumacza Google u dołu ekranu. Jeśli nie zna się języka, który chce się przetłumaczyć, wystarczy kliknąć opcję „Wykryj język”, a wtedy system samodzielnie go rozpozna. W odpowiednim tłumaczeniu ważna jest czytelność pisma umieszczonego na zdjęciu.

Następnie w celu dodania zdjęcia należy kliknąć ikonę aparatu zlokalizowaną w prawym dolnym rogu ekranu. Użytkownik ma do wyboru dwie opcje – tłumaczenie z aparatu i przesłanej grafiki. W pierwszym przypadku urządzenie uruchomi aparat, więc wystarczy nakierować go na treść do tłumaczenia, a następnie zaczekać chwilę na wynik.

Drugi sposób polega na przesłaniu do aplikacji zdjęcia, które ma się w galerii. Może to być samodzielnie wykonana fotografia, a także grafika pobrana z sieci. Ważne, by był na niej dobrze widoczny tekst. Wystarczy wybrać pożądany plik, a następnie odczytać gotowe tłumaczenie.

Podobnie da się przetłumaczyć jedynie część tekstu z obszaru pokazywanego aparatem. Kiedy interesuje kogoś tylko wycinek treści, powinno się użyć migawki. Następnie trzeba dotknąć pierwsze słowo z wybranego kawałka i przeciągnąć do końca w taki sposób, jak gdyby chciało się zaznaczyć fragment do skopiowania.

     Sprawdź też: Nauka języków obcych online – poznaj pomocne appki!

Google – tłumaczenie tekstu ze zdjęcia na komputerze

Poza smartfonem da się jeszcze przeprowadzić tłumaczenie tekstu ze zdjęcia na komputerze. Wtedy, zamiast aplikacji wystarczy włączyć stronę internetową Tłumacz Google. W lewym górnym rogu znajdują się różne opcje, z których należy wybrać Obrazy. Następnie decyduje się, z jakiego języka, na jaki inny ma zostać przetłumaczona treść.

Po ustawieniu tego parametru pozostaje przesłać odpowiednią grafikę z komputera. Można wkleić ją ze schowka, zaciągnąć z jednego z folderów urządzenia lub przeciągnąć i upuścić.

Te trzy opcje pozwalają na skorzystanie zarówno z pamięci schowka, jak i dysku sprzętowego. Po wklejeniu fotografii na ekranie ukaże się pożądane tłumaczenie.

Dodatkowo tłumacz Google daje możliwość kopiowania, pobierania i powiększania przetłumaczonej treści. Tak, aby dostosować ją do swoich potrzeb. Z aplikacji da się korzystać także na tabletach. Ciekawych urządzeń przenośnych warto poszukać w ofercie Play.

Kiedy warto tłumaczyć tekst ze zdjęcia?

Aplikacje do tłumaczenia tekstu ze zdjęcia przydają się najbardziej podczas podróży zagranicznych. Dzięki nim można w kilka chwil rozszyfrować menu w restauracji, tablicę opisującą zabytek, znaki drogowe, ulotki czy składy produktów spożywczych. Wszystko to pomaga w codziennym funkcjonowaniu w obcym kraju, szczególnie gdy nie zna się języków, ale też, kiedy nie ma opcji, by zapoznać się z komunikatami po angielsku.

Tłumaczenie ze zdjęcia sprawdza się w przypadku chęci zrozumienia np. zagranicznych instrukcji obsługi czy innych dokumentów. Czasami nawet po zakupie sprzętów RTV czy AGD w Polsce w książeczce instruktażowej brakuje treści po polsku, więc w łatwy sposób da się rozwikłać zawiłości montażu czy uruchomiania jakichś urządzeń.

Taką formę tłumaczenia stosuje się w ramach wspomagania procesu nauki języków obcych. Gdy korzysta się z książek czy podręczników napisanych np. po niemiecku, angielsku, francusku czy włosku, można w kilka chwil przetłumaczyć konkretne fragmenty, a następnie lepiej zrozumieć konstrukcje gramatyczne lub odmianę wyrazów.

Tłumaczenie ze zdjęcia jest bardzo wygodne, ponieważ nie wymaga od użytkownika przepisywania treści z obrazka ani poszukiwania znaków, które nie funkcjonują w języku polskim. Wystarczy nakierować aparat na tekst lub wstawić fotografię, aby uzyskać nawet bardzo długie tłumaczenia fragmentów bez zbędnego wysiłku. To szybkie i łatwe rozwiązanie.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl