Jak poprawić zasięg w telefonie Sprawdzone sposoby! 1.jpg
Porady

Jak poprawić zasięg w telefonie? Sprawdzone sposoby!

10 lutego 2023 4 minuty czytania

Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad przebyliśmy daleką drogę, jeśli chodzi o dostępność sygnału telefonii komórkowej w Polsce. Problemy z zasięgiem zdarzają się już znacznie rzadziej, ale wciąż mogą utrudnić nam korzystanie z telefonu. Jak sobie z nimi poradzić? 

Spis treści: 
Z czego wynikają problemy z zasięgiem w telefonie? 
Jak poprawić zasięg w telefonie? 
Problemy z zasięgiem w domu? Dowiedz się, jak się ich pozbyć 
Jak zwiększyć zasięg Wi-Fi w telefonie? 


Z czego wynikają problemy z zasięgiem w telefonie?


Słaby zasięg w telefonie wciąż może przytrafić się nam z dala od miejskiej infrastruktury czy też w trasie. Bywa również, że nagle mamy problemy z połączeniem w miejscach, w których dotąd podobne awarie nie występowały. Wyjaśniamy, skąd mogły wziąć się zakłócenia oraz jak je usunąć.

Jak pokazuje praktyka korzystania ze smartfonów, zarówno problemy z zasięgiem, jak i łączem internetowym nie zależą wyłącznie od braku masztu telefonii komórkowej w najbliższym otoczeniu. Na jakość naszego połączenia głosowego ma wpływ szereg czynników i czasami sami możemy poprawić zasięg bez dodatkowych akcesoriów czy sprzętu. Na szczęście infrastruktura telefoniczna w Polsce stoi na bardzo wysokim poziomie i potrzeba montażu takich gadżetów jak wzmacniacz sygnału pojawia się sporadycznie, głównie w miejscach o wyjątkowo niefortunnej lokalizacji jak oddalona od miasta dolina czy gęsty las. 

Wbrew pozorom pod względem zasięgu i dostępu do szybkiego internetu (przynajmniej LTE) Polska wypada bardzo dobrze na tle, chociażby USA, gdzie z racji olbrzymiego terytorium z dala od miast często pojawiają się problemy z zasięgiem.


Sprawdź także: Czym jest LTE i jaki ma związek z siecią 4G?Brak zasięgu w telefonie bardzo często wynika z ukształtowania terenu. W takich przypadkach często nie pomaga bliskość masztu operatora, gdyż rozchodzący się sygnał zwyczajnie nie dociera do np. dolin, zwłaszcza jeżeli są to jednocześnie tereny zalesione. Problemowe mogą być również miejsca, gdzie bywa wyjątkowo wietrznie. Paradoksalnie w przypadku zasięgu sprawdza się również stare przysłowie „najciemniej pod latarnią”, gdyż problemy z siecią mają często osoby mieszkające w bezpośrednim sąsiedztwie masztu GSM. 

Wreszcie źródłem problemu może być nasz smartfon. Takie przypadki najczęściej zdarzają się, kiedy jesteśmy w trasie, ale nie tylko. Chodzi o sytuację, kiedy nasz telefon połączy się z konkretnym masztem operatora i ściąga stamtąd sygnał, nawet jeśli w okolicy jest inny, korzystniejszy element telekomunikacyjnej infrastruktury. Często jest to np. wyjątkowo obciążony przez użytkowników maszt, co z kolei skutkuje brakiem dostępnej sieci. Na szczęście na każdy z tych przypadków są sprawdzone sposoby na wzmocnienie zasięgu w telefonie. 


Jak poprawić zasięg w telefonie? 


Zacznijmy od sytuacji, które spotykają nas poza domem. Jeżeli na wyświetlaczu znikną kreski zasięgu podczas wycieczki na łono natury, najlepszym sposobem będzie znalezienie optymalnej pozycji. W tym celu najczęściej wystarczy wejście na najwyższy punkt w okolicy. Pomocna będzie również otwarta przestrzeń, jeśli wcześniej np. spacerowaliśmy po lesie.

Jeżeli awaria zasięgu wynika z błędu naszego telefonu, najlepiej zacząć od sprawdzonej metody „wyłącz i włącz urządzenie”. Ta banalna rada naprawdę może pomóc, ponieważ po ponownym uruchomieniu smartfon zacznie nawiązywać na nowo łączność z siecią. Jeśli wcześniej nie zapewniał nam zasięgu z powodu niewłaściwej kalibracji, po restarcie problem powinien zniknąć. Identycznie urządzenie może zachowywać się w przypadku łączności z internetem. Jeśli obawiasz się np. o poziom baterii, równie skuteczne może być włącznie na kilkanaście sekund trybu samolotowego. 


Problemy z zasięgiem w domu? Dowiedz się, jak się ich pozbyć 


Przed podpisaniem umowy na abonament, warto w pierwszej kolejności sprawdzić mapę zasięgu na stronie operatora. Pozwoli to zweryfikować, czy nasze miejsce zamieszkania jest w strefie optymalnego zasięgu sieci. Jeśli masz telefon z modułem 5G, dobrze również sprawdzić, czy nasz adres znajduje się w zasięgu internetu mobilnego piątej generacji. 


Sprawdź także: Jak poprawić zasięg WiFi w domu? Wzmacniacz sygnału czy WiFi Mesh?


Na poprawę jakości połączeń głosowych wpływ może mieć również domowe Wi-Fi. Chodzi tu o funkcję Wi-Fi Calling, która polega na wzmocnieniu sygnału połączenia poprzez wykorzystanie transmisji danych. Z kolei poza domem przydatna będzie usług VoLTE, która działa podobnie, wykorzystując sieć 4G. Kolejnych technicznym sposobem na poprawę zasięgu w telefonie jest automatyczny wybór sieci. Ta opcja często jest zapisana domyślnie w ustawieniach naszego telefonu, jednak warto to zweryfikować. Automatyczny wybór sieci pozwala naszemu smartfonowi na poszukiwanie optymalnej sieci internetowej, która z kolei może poprawić jakość połączenia. 


Sprawdź także: Czym jest VoLTE i jak z niego skorzystać?


Jak zwiększyć zasięg Wi-Fi w telefonie? 


Wiemy już, jak poprawić zasięg w telefonie, ale problemy z łącznością nie ograniczają się tylko do połączeń głosowych. Część z nas równie często dzwoni do innych za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Wówczas kluczowa jest jakość sygnału Wi-Fi, a z tą może być różnie, zwłaszcza w większych budynkach. 

Żeby w każdym zakątku cieszyć się z szybkiego internetu, warto umiejscowić router Wi-Fi w centralnej części domu bądź mieszkania. Czasami jednak zmuszeni jesteśmy do instalacji routera np. w skrajnym miejscu naszego lokum, co może powodować problemy w dalszych pomieszczeniach lub na piętrze. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie wzmacniacz sygnału Wi-Fi, który zwiększa zasięg domowej sieci. Warto też zadbać o to, żeby router umieszczony był na wysokości około 1,5 m nad podłogą, aby sygnał łatwiej rozprzestrzeniał się po mieszkaniu.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl