Jak pobrać muzykę na telefon Aplikacje do streamingu muzyki Foto.jpeg
Porady

Jak pobrać muzykę na telefon? Aplikacje do streamingu muzyki

13 października 2021 4 minuty czytania

 Które z nich mają największą bazę muzyki i są najbardziej przyjazne dla użytkownika?

Dzięki smartfonowi z dostępem do Internetu możemy łatwo i legalnie słuchać swojej ulubionej muzyki. Konieczne jest tylko ściągnięcie odpowiednich aplikacji. Na jakie programy warto się zdecydować? Które z nich mają największą bazę muzyki i są najbardziej przyjazne dla użytkownika?

Muzyka dostępna zawsze i wszędzie

Możliwość słuchania każdej dostępnej na świecie muzyki wszędzie i o każdej porze jest dość nowym przywilejem. W XX wieku nie można było nawet marzyć o czymś takim. W poprzednich dekadach królowały walkmany, następnie discmany, przenośne odtwarzacze mp3, by w końcu ich rolę przejęły smartfony.

Możliwość słuchania muzyki na telefonie niejako przyczyniła się do rozwoju platform streamingowych, które gwarantują łatwy dostęp do milionów utworów w każdej chwili. Pierwszym tego typu serwisem było Spotify. Powstało w 2006 roku w stolicy Szwecji – Sztokholmie – i bardzo szybko zaskarbiło sobie serca tamtejszych użytkowników. Kolejnym popularnym rozwiązaniem stał się Tidal. Tym, co odróżniało go od Spotify, była jakość oferowanej muzyki, zbliżona do tej płytowej.

Choć serwisy te są zawsze na wyciągnięcie ręki, to wciąż mają miejsce sytuacje, kiedy wolelibyśmy pobrać muzykę na telefon. Powodem może być choćby słabe łącze internetowe. Na szczęście zarówno Spotify, jak i Tidal mogą w takiej sytuacji pomóc.

Spotify – kultowe, tanie, popularne

Serwis streamingowy cieszący się coraz większą popularnością. Obecnie posiada ponad 300 milionów użytkowników, a z roku na rok przybywa również tych, którzy decydują się poszerzyć swoje konto do wersji Premium.

Aplikacja dostępna jest na obu platformach – bezbłędnie działa na iOS-ie i Androidzie. Oferuje dwa podstawowe pakiety: Darmowy oraz Premium. Gdy wybierzemy wersję bezpłatną, musimy liczyć się z reklamami oraz limitem pominięć utworów (na urządzeniach mobilnych można wykorzystać jedynie 6 dziennie). 

Wersja Premium pozbawiona jest reklam i dostępna jest w kilku ofertach (wszystkie płatności naliczane są co miesiąc):

  • dla studentów – kosztuje 9,99 zł,

  • standardowa – za 19,99 zł,

  • pakiet Duo (dla 2 osób) – 24,99 zł,

  • pakiet Family (nawet dla 6 osób) dostępny jest za 29,99 zł.

Spotify oferuje sortowanie utworów według wykonawców, albumów czy gatunków. Serwis posiada bogatą ilość playlist dopasowanych do nastroju lub wykonywanej czynności (np. do pracy, nauki, medytacji, ćwiczeń). Co tydzień algorytm aplikacji podsyła użytkownikom nową playlistę, która budowana jest w oparciu o słuchaną dotąd muzykę. Tworzy też codzienne miksy, zbudowane na podstawie polubionych artystów i utworów. Im więcej spędza się czasu na Spotify, tym lepiej system poznaje nasz gust.

W usłudze można zarejestrować się za pomocą standardowej metody (login + hasło) bądź za pośrednictwem Facebooka. Aby wykupić wersję Premium, konieczne jest podpięcie swojej karty kredytowej. Warto wspomnieć, że serwis pozwala skorzystać z trzymiesięcznego okresu próbnego, który oferuje dosłownie nieograniczony niczym dostęp do muzyki i podcastów.

Przy Spotify nie trzeba się martwić o to, jak pobrać muzykę na telefon. Wersja Premium umożliwia pobierania utworów, dzięki czemu możemy używać aplikacji nawet wtedy, gdy zabraknie nam Internetu (tryb offline).

Tidal – bezkonkurencyjna jakość

Od 2014 roku konkurencją dla Spotify jest aplikacja Tidal. Serwis posiada bogaty zasób wykonawców, których z roku na rok przybywa. Możemy zarejestrować się na stronie internetowej aplikacji oraz bezpośrednio w samym programie. Tidal umożliwia logowanie za pomocą Facebooka, Twittera, Apple bądź konta operatora Play.

Podobnie jak w przypadku Spotify, serwis streamingowy Tidal posiada kilka wariantów konta:

  • dla studentów wersja HiFi wynosi 9,99 zł/miesiąc, a za wersję HiFi Plus 19,99 zł/miesiąc;

  • za pakiet Standard zapłacimy 19,99 zł/miesiąc dla wersji HiFi oraz HiFi Plus za 39,99 zł/miesiąc;

  • wersja Family (do 6 użytkowników) to koszt 29,99 zł/miesiąc za HiFi i 59,99 zł/miesiąc za HiFi Plus.

HiFi przesyła bezstratną jakość nagrania — jej wartość wynosi 1411 kBps. Dostępna jest również opcja HiFi Plus, która oferuje zakres od 2304 do ponad 9216 kBps. Taka jakość zapewni efekt, którego na pewno oczekiwał każdy artysta podczas masteringu. Dźwięk brzmi autentycznie i uznaje się, że aktualnie Tidal jest pod tym względem bezkonkurencyjny. Dla porównania Spotify pozwala streamować muzykę w jakości maksymalnej 320 kBps, czyli podobnie jak pliki mp3. Ostatnio główny konkurent Tidala ogłosił, że również przymierza się do wprowadzenia studyjnej jakości. Na razie pozostaje czekać.

Czy Spotify i Tidal to jedyne opcje?

Na rynku istnieje również wiele innych aplikacji do słuchania muzyki. Na użytkowników wersji Prime serwisu Amazon czeka bogaty repertuar w aplikacji Amazon Prime Music. Swój program stworzyło też Google. Amerykański gigant na bazie serwisu YouTube Premium udostępnia aplikację, która działa w oparciu o opinie użytkowników. Dzięki płatnej wersji serwisu YouTube zyskujemy dostęp do YouTube Music oraz do opcji, dzięki której możemy słuchać teledysków w aplikacji bez reklam, na wyłączonym ekranie smartfona. 

Co ważne, w YouTube Premium można też zapisać ulubione utwory i mieć do nich dostęp nawet w trybie offline — należy jednak pamiętać, że nie będzie to zapisanie w pamięci telefonu. Chcąc słuchać danej muzyki, zawsze będziemy musieli wejść w aplikację.

Kolejnym serwisem streamingowym przeznaczonym dla posiadaczy smartfonów firmy z nagryzionym jabłkiem, jest Apple Music. Serwis oferuje ponad 85 milionów piosenek i 30 000 playlist.

Jak pobrać muzykę na telefon?

Wystarczy jedna z przedstawionych wyżej aplikacji w wersjach płatnych, aby cieszyć się ulubioną muzyką bez uciążliwych reklam. Spotify oferuje pokaźny zasób artystów, ich dzieł oraz playlist dopasowanych do nastroju i ulubionego gatunku. Tidal sprawdzi się za to w przypadku osób ceniących wysoką jakość słuchanej muzyki. Jednym słowem: każdy użytkownik znajdzie odpowiednią aplikację dopasowaną do swoich potrzeb.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl