Muzyka do pracy. Czy dźwięki mogą wpłynąć na naszą produktywność?

Muzyka łagodzi obyczaje i… pomaga się w skoncentrować podczas wykonywania codziennych obowiązków. Oddziela nas od otaczających bodźców i trzyma w ryzach nieuporządkowane myśli. Zobacz, jakie kawałki pomogą Ci skupić się w biurze oraz na popularnej ostatnio ,,zdalce”!

  1. Jaka muzyka do pracy biurowej?
  2. Praca, w której liczy się spokój i precyzja
  3. Muzyka, która pobudza i pomaga w utrzymaniu koncentracji

Jaka muzyka do pracy biurowej?

Tworzenie pism, obsługa systemu CRM, a może uzupełnianie komórek w Excelu – praca biurowa często bardzo się od siebie różni, ale z pewnością wymaga skupienia oraz odcięcia się od bodźców zewnętrznych. Muzyka, która pomaga skupić się na uzupełnianiu ważnych danych, powinna być przyjemna dla ucha, zróżnicowana, ale też niezbyt absorbująca. Dlatego gatunkiem, którego warto posłuchać podczas pracy biurowej, jest elektronika. Nie może to być jednak bardzo pobudzający bit, jak np. w dubstepie. Co więcej, dance’owe kawałki również często bardziej przeszkadzają, niż pozwalają skupić się na właściwych zadaniach.

Dlatego podczas pracy przy komputerze znacznie lepszy będzie np. deephouse, który pozwoli odciąć się od otoczenia, ale jednocześnie nie przykuwa uwagi na tyle, żeby nie móc skupić się na pracy. Można sięgnąć po kilku popularnych DJ-ów, jak Tiësto czy David Guetta. Idealne do koncentracji są utwory, które przygotował deadmau5.

Jeśli nie przepadasz za elektronicznymi bitami, może bardziej efektywnym rozwiązaniem będzie klasyka, czyli smooth jazz. Niesamowite brzmienie instrumentów, które jednak pozbawione jest klasycznego, jazzowego szaleństwa, to idealny sposób na wyciszenie oraz koncentrację. Doskonałym przykładem może być utwór „Blue in Green” w wykonaniu duetu mistrzów, czyli Milesa Davisa oraz Johna Coltrane’a.

Kolejnym gatunkiem, który świetnie nadaje się do intensywnej koncentracji, jest muzyka filmowa. Żeby pozytywnie nastroić się do pracy, wystarczy włączyć ścieżkę dźwiękową ulubionego filmu, a wyśmienite melodie błyskawicznie wypełnią przestrzeń dookoła. Idealnym przykładem jednego z klasyków, których ścieżki dźwiękowej przyjemnie słucha się podczas pracy, jest soundtrack z kultowego serialu „Twin Peaks”, który przygotował Angelo Badalamenti.

Praca, w której liczy się spokój i precyzja

Smooth jazz sprawdza się również w sytuacjach, gdy najważniejsza podczas pracy jest precyzja oraz pewna ręka. Delikatny rytm pozwala wyzbyć się wszystkich myśli, które kłębią się w głowie i skupić na jednym, najważniejszym zadaniu. Podobny efekt może przynieść również słuchanie muzyki klasycznej. Kompozycje wybitnych muzyków pomagają skoncentrować się na pracy. Słynny jest już przykład muzyki klasycznej, która rozbrzmiewa na salach operacyjnych, gdyż pozwala chirurgom i całemu zespołowi skupić się na działaniu. Delikatne i przyjemne dla ucha dźwięki to m.in. kompozycje na klawisze Alice Sary Ott.

Elementem, który w wielu gatunkach muzycznych raczej odwraca uwagę, niż pomaga się skupić, są słowa. Dlatego, jeśli szukasz muzyki do pracy, warto odtworzyć playlistę z piosenkami instrumentalnymi, by słuchać wyłącznie przyjemnych w brzmieniach instrumentów. Zwłaszcza klasyczne, rockowe ballady bez wokalu sprzyjają skupieniu się. Podobny efekt dają utwory w rytmie latino.

Muzyka, która pobudza i pomaga w utrzymaniu koncentracji

Spokojne i relaksujące utwory to nie zawsze optymalna muzyka do pracy. Wszystko zależy bowiem zarówno od rodzaju wykonywanych obowiązków, jak i osobowości słuchacza. Delikatny smooth jazz wiele osób może po prostu drażnić, natomiast innym zupełnie nie przeszkadza żwawe tempo muzyki i wokale. Co więcej, niektórzy wręcz potrzebują tego rodzaju muzyki i tylko otoczeni porządną dawką hałasu poczują się gotowi do efektywnej pracy. Oto kilka energetycznych propozycji.

Zacznijmy od klasycznego rocka i grunge’u. Nawet zespoły, które grają nieco ciężej, jak Nirvana, Soundgarden czy Audioslave, będą dla niektórych osób zawodowym motywatorem. Mocne bity to również wspomniana wcześniej elektronika. Wystarczy wspomnieć o Daft Punk, czyli francuskich prekursorach gatunku, którzy niedawno zakończyli swoją działalność. Znakomitą dawkę pozytywnej energii dostarczą również m.in. The Chemical Brothers czy Faithless (uwaga: wydali ostatnio nowe płyty!).

Nie można zapomnieć też o przyjemnych tanecznych kawałkach, które równie dobrze sprawdzają się na imprezie, jak i w trakcie pracy. Wykonawcy tacy jak Calvin Harris, Martin Garrix czy Major Lazer wbrew pozorom mogą wielu osobom pomóc w koncentracji podczas wykonywania codziennych obowiązków zawodowych.

Wybór odpowiedniej muzyki do pracy to oczywiście kwestia gustu i osobowości. Nie każdemu w koncentracji sprzyjają spokojne melodie, a część z nas nie wyobraża sobie pracy bez kawałków Bruno Marsa. Niezależnie od tego, swoją wymarzoną zen-zawodową playlistę stworzysz w serwisie Tidal (dostępnym w PLAY), na którym znajduje się ponad 60 milionów utworów muzycznych. Życzymy efektywnej pracy!

Udostępnij:

Rekomendowane