Dobre zdjęcia z wakacji o czym warto pamiętać.jpeg
Porady

Dobre zdjęcia z wakacji – o czym warto pamiętać?

28 lipca 2023 4 minuty czytania

Na szczęście ładne zdjęcie nad morzem, na plaży czy podczas zwiedzania można obecnie zrobić nawet przy pomocy smartfona.

Wakacyjne zdjęcia przywodzą na myśl miłe chwile spędzone z rodziną lub znajomymi. Aby pamiątki w formie fotografii były jak najlepsze, warto zaopatrzyć się w dobry sprzęt. Na szczęście ładne zdjęcie nad morzem, na plaży czy podczas zwiedzania można obecnie zrobić nawet przy pomocy smartfona. Na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia oraz o czym pamiętać podczas samej sesji?

Spis treści:

  1. Co wpływa na jakość zdjęcia?

  2. Aparat czy telefon – czym robić zdjęcia na wakacjach?

  3. Kadrowanie, kompozycja i inne szczegóły, które zapewnią dobre zdjęcia z wakacji

Co wpływa na jakość zdjęcia?

Na jakość zdjęć wpływa wiele czynników, a liczba megapikseli to wbrew pozorom nie najważniejszy wskaźnik. Informuje to jedynie o tym, jak szczegółowe i duże (pod względem wielkości pamięci) fotografie wykonuje dany sprzęt. Jednym z podstawowych elementów, który bezpośrednio oddziałuje na ich jakość, jest matryca aparatu. Odpowiada ona za przechwytywanie światła i zamienianie go na sygnał cyfrowy. Oznacza to, że im większa matryca, tym lepsze zdjęcia można wykonać.

Oprócz tego potrzebna jest odpowiednia optyka. Znaczenie mają tutaj m.in.:

  • soczewka aparatu;

  • przysłona;

  • parametr przepuszczalności światła.

Dobra przysłona wydaje się nieoceniona przy zdjęciach wykonywanych w słabych warunkach oświetleniowych np. wieczorem, gdy jest już ciemno. Wśród aspektów, które decydują o jasności oraz ciemności ujęć, należy wskazać ISO. Parametr ten określa czułość matrycy na światło.

W robieniu dobrych fotografii pomaga także oprogramowanie aparatu. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na ustawienia balansu bieli, który odpowiada za odwzorowywanie kolorów. Parametr ten sprawia, że barwy widoczne na ujęciu przypominają te rzeczywiste. Dzięki temu nie mają one zbyt zimnej albo za ciepłej tonacji.

Sprawdź także: 5 najlepszych aplikacji aparatu do smartfona z Androidem w 2020 roku

Aby zdjęcia można było określić jako dobre, muszą one być nie tylko odpowiednio jasne i nasycone, ale również ostre, a często zdarza się, że są robione w ruchu bez użycia statywów. Przy robieniu np. selfie nietrudno o efekt poruszenia, w efekcie czego ujęcia tracą ostrość. Żeby zapobiec rozmazywaniu fotografii, warto postawić na sprzęt z dobrym systemem optycznej stabilizacji obrazu. Dzięki niemu soczewki aparatu reagują na drgania i korygują ujęcia.

Aparat czy telefon – czym robić zdjęcia na wakacjach?

Jaki więc wziąć ze sobą sprzęt, wyjeżdżając na urlop? Co sprawdzi się lepiej podczas robienia wakacyjnych zdjęć: aparat czy smartfon? Tak naprawdę nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania, ponieważ obydwa urządzenia mają swoje mocne i słabsze strony.

W profesjonalnych aparatach zazwyczaj można znaleźć bardzo dobre parametry, ale jednocześnie bywają uciążliwe. Takie urządzenie jest ciężkie, a noszenie go na szyi nie należy do najwygodniejszych. Nie wspominając już o tym, że aparat nigdy nie powinien wisieć luźno – obiektyw jest przymocowany do korpusu urządzenia na śrubkach, które z czasem mogą ulegać delikatnym wygięciom. Dlatego podczas noszenia sprzętu na szyi, jego obiektyw warto trzymać w dłoni.

Wszystko to sprawia, że aparat nie zawsze jest wygodnym rozwiązaniem podczas wyjazdu. Na szczęście dobre zdjęcia z wakacji da się też wykonać przy pomocy telefonu. Obecnie wiele modeli ma parametry, dzięki którym ujęcia są ostre, odpowiednio naświetlone i pełne naturalnych kolorów. Smartfonów z aparatem o wysokiej jakości nie brakuje w ofercie Play. Są to telefony takie jak:

  • Apple iPhone 14 Pro;

  • Huawei P60 Pro;

  • Samsung Galaxy S23 Ultra;

  • Xiaomi Redmi Note 12 Pro.

Wymienione modele to tylko ułamek oferty, w której można znaleźć o wiele więcej rozwiązań. Pochodzą one z różnych półek cenowych, ale każdy z nich ma sporo do zaoferowania. Jedne wyróżniają się tym, że robią świetne zdjęcia w ciemnych warunkach, a inne mają doskonały systemem optycznej stabilizacji obrazu. Przy wybieraniu smartfona warto dobrać parametry pod swoje potrzeby fotograficzne.

Sprawdź także: Telefon z najlepszym aparatem to... – jaki model do 1500 zł wybrać?

Kadrowanie, kompozycja i inne szczegóły, które zapewnią dobre zdjęcia z wakacji

Wysokiej jakości sprzęt nie zda się na nic bez odpowiednich umiejętności fotograficznych. Aby zrobić dobre zdjęcia z wakacji, trzeba pamiętać o właściwym kadrowaniu, kompozycji czy ustawieniu się do fotki. Suma tych wszystkich czynników widocznie wpływa na końcowy wygląd ujęcia.

Jak zrobić ładne zdjęcie nad morzem? Warto wiedzieć, że w fotografii funkcjonuje reguła trójpodziału. Zakłada ona, że kadr ma swoje mocne punkty, w których należy umieścić fotografowaną osobę czy zabytek. Punkty te znajdują się w miejscach przecięcia poziomych oraz pionowych linii, które można zobaczyć na ekranie aparatu. Jeśli telefon nie wyświetla takiej siatki, to należy w myślach podzielić sobie wyświetlacz na 3 równe części i ulokować przedmiot na styku dwóch z nich.

Ta reguła jest nieoceniona, gdy fotografia skupia się na konkretnym punkcie. A jak zrobić zdjęcie na plaży, gdzie główną rolę odgrywa widok i nie ma żadnych punktów charakterystycznych, które można umieścić przy liniach kadrowej siatki? W tym przypadku również warto podzielić fotografię na 3 części, jednak przede wszystkim skupić się na poziomym podziale kadru. Każdy z jej elementów – niebo, woda i plaża – powinny otrzymać po jednej trzeciej ujęcia. Dzięki temu proporcje będą wyglądały bardzo naturalnie.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl