Telefon z najlepszym aparatem to... – jaki model do 1500 zł wybrać.jpeg
Rozrywka

Telefon z najlepszym aparatem to... – jaki model do 1500 zł wybrać?

14 lutego 2022 4 minuty czytania

Najnowsze smartfony oferują szerokie możliwości w zakresie robienia zdjęć i nagrywania wideo. Co więcej, wcale nie trzeba mieć w kieszeni flagowca, żeby zrobić dobre ujęcie. Czasami wystarczy solidny smartfon ze średniej półki.

Kilkadziesiąt Mpix w obiektywie telefonu do 1500 zł to obecnie standard. Nie zawsze jednak rozdzielczość matrycy decyduje o jakości zdjęcia. Sprawdzamy telefony z najlepszym aparatem w przedziale cenowym do 1500 zł.

Megapiksele to nie wszystko – co powinien mieć telefon z dobrym aparatem do 1500 zł?

Wybierając telefon pod kątem robienia dobrej jakości zdjęć, należy zacząć od sprawdzenia rodzaju zamontowanych obiektywów. Zazwyczaj główny obiektyw jest szerokokątny. Oznacza to, że dobrze sprawdza się podczas robienia zdjęć grupowych lub pejzaży. Jeśli jednak planujesz fotografować naprawdę rozległe panoramy, niezbędny okaże się obiektyw ultraszerokokątny. Te jednak są wyjątkiem w smartfonach do 1500 zł.

Podobnie jest w przypadku robienia zdjęć makro. Co prawda niektórzy producenci wyposażają swoje telefony w obiektyw do zdjęć robionych z bliska. Niemniej pod względem jakości odbiegają one znacznie od możliwości iPhone’a czy najnowszego Samsunga. Jeśli jednak szukasz telefonu z najlepszym aparatem do 1500 zł, po to, aby uzupełnić rodzinny album i prowadzić konto na Instagramie, z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Drugi niezwykle ważny dla jakości zdjęć parametr to jasność przesłony. Im więcej światła wpada przez obiektyw, tym lepsze zrobisz fotografie w pomieszczeniach i po zmroku. Często to właśnie brak światła jest głównym powodem kiepskich zdjęć. Dlatego, jeśli często nagrywasz lub robisz zdjęcia nocą, szukaj modelu, który zapewni najlepsze warunki przy słabym oświetleniu.

Nagrywanie filmów w 4K

Zaskakująco wiele modeli telefonów z dobrym aparatem do 1500 zł pozwala nagrywać wideo w rozdzielczości 4K. Chociaż efekty filmowania w wysokiej jakości nie będą widoczne na ekranie smartfona, to odtwarzanie wideo na komputerze czy telewizorze będzie znacznie przyjemniejsze dla oka. Warto również dodać, że efekt zależny jest także od prędkości klatek. W optymalnym aparacie możliwe jest nagrywanie w 4K z prędkością 60 fps. W przypadku tak dużej rozdzielczości kluczowa jest również stabilizacja obrazu. Niestety nawet najlepszy aparat w telefonie z tzw. średniej półki nie posiada wysokiej jakości stabilizatora rodem z gimbala. Niemniej cyfrowe stabilizatory potrafią pomóc podczas nagrywania. Warto więc znaleźć smartfon, który oferuje najwięcej możliwości pod tym względem.

Telefon z dobrym aparatem do 1500 zł – polecane modele

W tym przedziale cenowym jak zwykle najwięcej propozycji będzie pochodziło od chińskich producentów. To właśnie smartfony z Azji oferują najlepsze aparaty w stosunkowo niewielkiej cenie. Ponadto każdy z tych modeli posiada 8-rdzeniowy procesor, który ułatwi ewentualną obróbkę fotografii lub edycję filmu. Zobacz, które modele posiadają najlepszy aparat w telefonie.

OPPO Reno5 Z 5G

OPPO posiada aż cztery obiektywy: największy o rozdzielczości 48 Mpix, szerokokątny, a także do zdjęć makro oraz monochromatyczny. W przypadku zdjęć z bliska trudno mówić o wysokiej jakości, niemniej dla amatorów fotografii obiektyw makro może być ciekawym narzędziem. Z kolei obiektyw monochromatyczny ma za zadanie rejestrowanie większej ilości światła, co przydaje się przy robieniu zdjęć nocą. Może to w znacznym stopniu ułatwić robienie fotek nocą. Same aparaty to nie wszystko. OPPO chwali się również zaawansowanym systemem SI, który wspiera użytkownika podczas robienia zdjęć i nagrywania filmów. Ciekawym rozwiązaniem jest tryb Dual-View, który umożliwia nagrywanie z dwóch kamer jednocześnie. W tym miejscu warto zauważyć, że OPPO Reno5 Z 5G posiada także przyzwoity przedni aparat do selfie o rozdzielczości 16 Mpix. Jednocześnie jest to bardzo funkcjonalny telefon, który obsługuje sieć 5G i posiada pojemną baterię z trybem wyjątkowo szybkiego ładowania.

Huawei Nova 8i

Cztery obiektywy to również domena Huaweia Nova 8i. Główny aparat jest jeszcze mocniejszy niż w przypadku OPPO, gdyż ma aż 64 Mpix. Ciekawymi rozwiązaniami są obiektywy do głębi oraz makro. Zwłaszcza przy pomocy tego pierwszego można uzyskać interesujące efekty. Obiektyw do głębi pozwala bowiem w efektowny sposób rozmyć tło i wyostrzyć pierwszy plan. Można dzięki niemu zrealizować kilka artystycznych wizji. Szerokokątny aparat również sprawuje się dobrze. Jak na smartfon ze średniej półki cenowej, zapewnia naprawdę przyzwoity efekt.

Samsung Galaxy A12

Samsung Galaxy A12 to kolejny przykład budżetowego smartfona z czterema obiektywami. Czym zatem wyróżnia się na tle konkurencji? Przede wszystkim główny obiektyw 48 Mpix zapewnia użytkownikowi wyjątkowo szeroki kąt widzenia. Producent wskazuje, że są to aż 123 stopnie. Dzięki temu, przy pomocy Samsunga można robić naprawdę okazałe ujęcia. Jako kolejny plus tego modelu można wymienić funkcję Live Focus oraz Macro. Poszerzają one wachlarz możliwości aparatu. Automatyczne wyostrzenie obrazu przydaje się zwłaszcza podczas filmowania dynamicznego obrazu.

Motorola G60S

Jeśli lubisz robić zdjęcia grupowe lub krajobrazowe, oprócz Samsunga warto zwrócić uwagę także na Motorolę G60S. Po pierwsze ze względu na bardzo dobry główny obiektyw w rozdzielczości 64 Mpix. Po drugie z uwagi na znakomity obiektyw ultraszerokokątny 118 stopni. Umożliwia on zmieszczenie w kadrze nawet cztery razy większej zawartości niż w przypadku standardowego obiektywu. Plusem jest też wyświetlacz z odtwarzaniem na poziomie 120 Hz. Dzięki niemu nagrane filmy można oglądać w lepszej jakości i płynności.

Jaki jest najlepszy aparat w telefonie? To zależy od twoich potrzeb. Czy wolisz zdjęcia, czy nagrywanie filmów? Jakiego rodzaju fotografie wykonujesz? W każdym razie zaprezentowane modele udowadniają, że można znaleźć telefon z dobrym aparatem do 1500 zł.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl