Co to jest USB typu C i jakie jest jego zastosowanie Foto.jpeg
Porady

Co to jest USB typu C i jakie jest jego zastosowanie?

3 września 2021 4 minuty czytania

Z pewnością zdajesz sobie sprawę, jak wielką rolę odgrywa złącze USB w Twoim komputerze i innych urządzeniach.

Z pewnością zdajesz sobie sprawę, jak wielką rolę odgrywa złącze USB w Twoim komputerze i innych urządzeniach. To dzięki niemu można podpiąć nośniki zewnętrzne, a także dokonywać transferu danych. Niemniej jednak złącze złączu nierówne – tym, które zasługuje na szczególną uwagę, jest złącze USB typu C. Czym jest i jakie jest jego zastosowanie?

Poznaj rodzaje USB

Złącza USB tylko z pozoru wyglądają tak samo. W rzeczywistości różnią się wieloma czynnikami. Musisz wiedzieć, że każde gniazdo, a także każdy wtyk, mają określony standard. To właśnie on definiuje to, z jaką prędkością będzie można przesyłać dane. Można więc rozróżnić następujące rodzaje USB:

 • USB 2.0 – ten rodzaj kabla jest wykorzystywany od 2000 roku i dzięki niemu możesz przesyłać dane z prędkością 480 Mb/s;

 • USB 3.0, wraz z USB 3.1 Gen 1 – te standardy są z kolei wykorzystywane od roku 2008 i oferując Ci możliwość przesyłania danych o prędkości do 5 Gb/s;

 • USB 3.1, a także USB 3.1 Gen 2 – wykorzystywane od 2013. Dzięki nim możesz przesyłać dane o przepustowości nawet 10 Gb/s.

Co więcej, musisz wiedzieć, że nawet w przypadku poszczególnych standardów możesz wyróżnić konkretne typu złączy USB. W związku z tym możemy mówić o:

 • USB typu A – to standardowe złącze, które z pewnością już dobrze znasz, gdyż dzięki niemu podpinasz myszkę, klawiaturę, a także kamerkę czy pady do gier. Jest to typowy europejski standard USB;

 • USB typu B – to złącze, które możesz znaleźć m.in. w drukarkach. Charakteryzuje się bardziej kwadratowym kształtem niż wcześniej opisany typ złącza;

 • USB micro – to USB dla telefonów z androidem, a także dla innych smukłych urządzeń mobilnych;

 • USB typu C – to złącze, któremu poświęcimy w tym artykule największą uwagę. Jest nieduże i symetryczne, a kształtem przypomina zaokrąglony prostokąt. Często to właśnie w tym rodzaju złącza upatruje się godnego zastępcy wszystkich wcześniej wymienionych.

Co to jest USB typu C?

Z pewnością zastanawiasz się nad tym, czym różni się USB typu C od innych złączy? W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że jest to zupełnie nowy standard wtyczki. Co więcej, powstał on w niezwykle konkretnym celu, którym jest ujednolicenie dostępnych obecnie standardów.

USB typu C wyróżnia się przede wszystkim tym, że łączy w sobie cechy pełnowymiarowej wtyczki z gabarytami microUSB. Jaki płynie z tego wniosek? Otóż możesz tego typu wtyczkę wykorzystać zarówno w przypadku podpinania np. monitorów czy drukarek, jak i niewielkich, mobilnych sprzętów. Musisz jednak wziąć pod uwagę fakt, że USB typu A i B są wstecznie kompatybilne. Co to oznacza? Z powodzeniem możesz wykorzystać je w przypadku urządzeń starszej generacji. W przypadku USB typu C – niestety – Twoje urządzenia muszą posiadać odpowiedni standard. Patrząc jednak na to, że producenci sprzętów są coraz bardziej postępowi, z pewności można założyć, iż w najbliższej przyszłości wzrośnie liczba urządzeń, które będą kompatybilne właśnie z tym złączem.

Jakie korzyści płyną z wykorzystania USB typu C?

 • Uniwersalność – wykorzystasz to złącze w dosłownie każdym rodzaju sprzętów.

 • Wysoka prędkość przesyłania danych – jak to zostało wspomniane, złącze USB typu C może obsłużyć nawet prędkość 10 Gb/s, dzięki czemu z powodzeniem prześlesz chociażby wysokiej jakości obraz i wideo w 4K.

 • Właściwości zasilające – dzięki USB typu C zasilisz swoje urządzenia, które mają pobór energii do 100 W.

 • Symetryczność i niewielka konstrukcja – USB typu C zostało zaprojektowane w taki sposób, by mogło zajmować niewiele miejsca, a jednocześnie być trwałe. Co więcej, nie musisz zastanawiać się, która strona jest górą, a która dołem – w tym zakresie także postawiono na uniwersalność.

Gdzie możesz wykorzystać USB typu C?

Kluczowym zadaniem dla tego typu złącza jest przesyłanie danych – USB typu C znajdziesz więc w pendrive’ach. Co więcej, jeśli posiadasz smartfona, który obsługuje złącze typu C, nie tylko prześlesz dzięki temu dane, ale również naładujesz w ten sposób swój telefon lub podłączyć słuchawki. Co ciekawe, wskazuje się, że wykorzystanie USB typu C pozwoli w przyszłości w 100% wyeliminować z telefonów porty typu mini-jack.

USB typu C wykorzystasz też do podłączenia przenośnego monitora – wówczas opisywane tu złącze wesprze transmisję obrazu w wysokich rozdzielczościach. Coraz częściej na rynku możesz znaleźć również laptopy z USB typu C, co pozwoli Ci na wykorzystanie dosłownie każdej możliwości tego złącza.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl