Bezpieczne zakupy w internecie – co warto wiedzieć.jpg
Porady

Bezpieczne zakupy w internecie – co warto wiedzieć?

10 stycznia 2023 3 minuty czytania

Konsumenci bardzo często wybierają zakupy online zamiast stacjonarnych. Im większe zainteresowanie taką formą nabywania towarów, tym więcej oszustów postanawia wykorzystywać tę sytuację. Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas zakupów przez internet?

Spis treści:
Bezpieczne zakupy w sieci – podstawowe zasady
Wskazówki dla kupujących online
Co może grozić przez nieuwagę w sieci?
Co zrobić w wypadku oszustwa?
Czy warto robić zakupy online?


Bezpieczne zakupy w sieci – podstawowe zasady


Aby zapewnić sobie bezpieczne zakupy w internecie, trzeba zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami. Przede wszystkim na początku konieczne jest ocenienie wiarygodności sklepu. Można zrobić to na kilka sposobów. Pierwszy z nich to skontrolowanie, czy dana witryna ma certyfikat SSL. Zajmuje to kilka sekund, a pozwala natychmiast odrzucić niebezpieczne witryny.

Kolejnym krokiem powinno być zajrzenie do regulaminu sklepu i sprawdzenie, czy znajdują się w nim takie dane jak adres właściciela lub siedziby firmy, a także NIP czy numer KRS. Dzięki wyszukiwarce można szybko skontrolować, czy informacje są prawdziwe i czy taka firma naprawdę istnieje.

Następnie warto jeszcze przeczytać opinie na temat danego przedsiębiorstwa, ale tylko na portalach, na których wystawiają je realni klienci. Nie poleca się czytania recenzji na stronie sklepu. Czasami dzięki recenzjom może okazać się, że firma naprawdę działa, ale świadczy słabej jakości usługi lub oszukuje konsumentów.

W dalszej ocenie sklepu internetowego przyda się analiza zamieszczonych na nim ofert. Liczy się jakość znajdujących się tam zdjęć towarów oraz ich opisy. Im bardziej szczegółowe przedstawienie produktu, tym lepiej świadczy to o danej firmie. Klient może też dzięki temu dostrzec więcej szczegółów produktu, który chce kupić. Dodatkowym atutem mogą być informacje o certyfikatach potwierdzających prawidłowe funkcjonowanie sklep jak np. Laur Konsumenta.

Sprawdź: Bezpieczne serfowanie. Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?


Wskazówki dla kupujących online


Jak bezpiecznie kupować przez internet? Poza ocenieniem wiarygodności sklepu trzeba zadbać o odpowiednie łącze internetowe. Przede wszystkim nie wolno korzystać z ogólnodostępnych sieci wi-fi, które są dostępne np. na mieście. To dla hakerów łatwe miejsce na pozyskanie poufnych danych. Przy korzystaniu z płatności online i podawaniu prywatnych informacji koniecznie trzeba używać własnego połączenia internetowego.

Zakupy będą pozbawione ryzyka tylko w sklepach, które pozwalają na bezpieczne płatności internetowe. Do takich zaliczają się m.in. BLIK, karta płatnicza czy szybkie przelewy ze sprawdzonym pośrednikiem. Nie warto kupować w miejscach, które wymagają robienia przelewów przez nieznane bramki. W taki sposób łatwo można narazić się na oszustwa, a późniejsze odzyskanie utraconych pieniędzy będzie trudne. Ponadto zawsze warto mieć na swoim urządzeniu aktualny program antywirusowy. Gdy tylko wykryje on zagrożenie, poinformuje klienta o niebezpieczeństwie, a nawet zablokuje dostęp do witryny.

Trzeba wystrzegać się wszelkich SMS-ów i maili z linkami pochodzącymi rzekomo od sprzedawcy. Niektórzy oszuści internetowi żerują na tym, że ludzie robią sporo zakupów online i wysyłają wiadomości z informacją, że klient musi dopłacić np. kilkadziesiąt groszy do swojego zamówienia. Gdy użytkownik kliknie link wysłany przez oszusta, grozi mu pobranie szkodliwego oprogramowania lub wyciek danych osobowych.

Sprawdź: Wyłudzenie numeru PESEL – jak się chronić


Co może grozić przez nieuwagę w sieci?


Kupowanie na niezabezpieczonych stronach internetowych najczęściej wiąże się z oszustwami pieniężnymi. Czasami konsumenci opłacają swoje zamówienie, ale nigdy nie otrzymują towaru, a sklep nagle znika z sieci. Niekiedy oszustom zależy na wykradaniu danych osobowych czy danych do bankowości internetowej klienta. Gdy uzyskają loginy i hasła, mogą otrzymać dostęp do środków zgromadzonych na koncie. Poza tym istnieje jeszcze ryzyko pobrania na swoje urządzenie szkodliwego oprogramowania.


Sprawdź: Czym jest phishing i jak się przed nim bronić?


Co zrobić w wypadku oszustwa?


Niestety, zakupy za pośrednictwem internetu co jakiś czas kończą się oszustwami. Pierwszym krokiem po zorientowaniu się o takiej sytuacji powinien być kontakt ze sprzedawcą. Jeśli ten jest utrudniony lub nie spotyka się z odpowiedzią, można zgłosić sprawę na policję. Na posterunku oszukany klient powinien dostać dalsze wskazówki dotyczące działań po oszustwie. W niektórych przypadkach konieczne będzie zgłoszenie się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


Czy warto robić zakupy online?


Mimo wszystkich czyhających zagrożeń zakupy online naprawdę mogą być bezpieczne. Wystarczy stosować się do kilku podstawowych zasad, aby uchronić się przed oszustwem. Warto korzystać z możliwości zamawiania produktów bez konieczności wychodzenia z domu. Internet daje też możliwość znajdowania najlepszych ofert na rynku. Ceny są nierzadko znacznie korzystniejsze niż te w sklepach stacjonarnych.

Podsumowując, do bezpiecznych zakupów online potrzebne są: umiejętność zweryfikowania wiarygodności sklepu, własne i zabezpieczone łącze internetowe, znajomość metod bezpiecznych płatności, skontrolowanie certyfikatu witryny internetowej i poszukiwanie opinii o sprzedawcy. Bezpiecznych zakupów!

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl