Wyłudzenie numeru PESEL – jak chronić się przed wyciekiem danych osobowych w sieci Foto.jpeg
Porady

Wyłudzenie numeru PESEL – jak się chronić

28 października 2021 4 minuty czytania

Warto mieć się na baczności i wiedzieć, jak się przed tym zabezpieczyć. Wystarczy przestrzegać kilku zasad, które wcale nie wymagają zbyt dużego zaangażowania.

Internet sprawił, że zmieniła się jakość życia współczesnego człowieka. Możemy wymieniać zalety korzystania z sieci, które sprawiają, że codzienność jest zdecydowanie łatwiejsza. Płatności kartą kredytową, zakupy online, praca zdalna, porozumiewanie się na odległość to symbole nowoczesnego świata. Zbyt rzadko jednak mówimy o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą korzystanie z sieci. Wydaje nam się, że takie sytuacje zdarzają się innym, a jednak ofiarą cyberprzestępców może zostać każdy. Warto mieć się na baczności i wiedzieć, jak się przed tym zabezpieczyć. Wystarczy przestrzegać kilku zasad, które wcale nie wymagają zbyt dużego zaangażowania. 

Wyciek numeru PESEL – wystarczy chwila nieuwagi

Dowód osobisty to najważniejszy dokument, bez którego nie możemy funkcjonować w wielu sferach życia. Nie wypłacimy pieniędzy w kasie banku, nie weźmiemy kredytu czy nie zapiszemy się do biblioteki. Dowód osobisty potwierdza naszą tożsamość, dlatego należy chronić go za wszelką cenę. Nie zawsze o tym pamiętamy i pozwalamy, by inni bezkarnie spisywali nasze dane, a to już tylko krok do wykorzystania informacji w niewłaściwy sposób.

Dowód osobisty należy mieć zawsze przy sobie, a także nie udostępniać go osobom trzecim. Karygodne jest zostawianie dokumentu w recepcji hotelu, by obsługa spisała nasze dane czy też wyłożenie dowodu pod zastaw. Należy również unikać robienia zdjęć naszym dowodom i udostępniania takiej formy przypadkowym ludziom. Warto pamiętać o tym, że ani bank, ani nawet jakikolwiek urząd nigdy, bez wcześniejszego wielokrotnego potwierdzenia telefonicznego, nie poprosi nas o przesłanie dowodu (szczególnie dwustronnie).

Wyłudzanie kredytu prostsze niż kiedykolwiek wcześniej

Dlaczego ochrona PESEL-u i innych wrażliwych danych jest tak ważna? Jeśli informacje znajdujące się na dokumencie tożsamości znajdą się w niepowołanych rękach, możemy mieć kłopoty. Jakie? Możliwości jest mnóstwo. W Polsce działa coraz więcej firm pożyczkowych, które reklamują pożyczki na dowód. Weryfikacja klienta jest w niektórych przypadkach dość powierzchowna, co może doprowadzić do wyłudzenia kredytu na nasze nazwisko. I choć firmy pożyczkowe zarzekają się, że do takich sytuacji dochodzi sporadycznie, to jednak warto mieć to na uwadze.

Może dojść również do sytuacji, kiedy ktoś założy firmę na nasze dane czy zrobi zakupy na raty. Oczywiście spłacanie zobowiązania będzie należało do nas. Oszuści mogą również wykorzystać zdjęcie z naszego dowodu, by stworzyć fałszywą tożsamość. Należy o tym pamiętać i zachowywać czujność, gdy ktoś poprosi nas o zostawienie dowodu osobistego czy będzie wymagał jego kserokopii. Współczesny człowiek musi dbać o swoje dane osobowe, gdyż mają one ogromną wartość. Wyciek numeru pesel to poważna sytuacja, na którą trzeba szybko zareagować. 

Jak zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo? 

Internet to medium, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie życia. Szczególnie młodzi ludzie nie potrafią funkcjonować bez obecności w sieci. Także seniorzy coraz chętniej i śmielej korzystają z osiągnięć nowoczesnego świata. Zakupy przez internet, załatwianie formalności w e-urzędach, obsługiwanie internetowego konta bankowego i wiele innych. Pamiętać należy jednak, że cyberprzestępcy czekają na nasze potknięcie i nieostrożność. I mimo wielu społecznych kampanii o tym, jak chronić swoje dane w sieci nadal wiele osób pada ofiarą hakerów i często traci oszczędności życia lub spłaca nie swoje zobowiązania.

Jak temu zapobiec? Po pierwsze, zawsze należy korzystać z szyfrowanych, czyli bezpiecznych stron internetowych. Nie powinno się logować np. do bankowości internetowej, korzystając z otwartej sieci Wi-Fi, chociażby też ogólnodostępnej w galerii handlowej czy hotelu. Nie należy klikać w nieznane maile czy wiadomości tekstowe (mowa o tzw. phisingu). Także odbierając telefon, należy mieć się na baczności. Nie wolno przypadkowym osobom podawać swoich danych. Wiele osób właśnie w ten sposób zostało oszukanych.

Co można zrobić, gdy doszło do wycieku numeru PESEL

Co czwarty użytkownik sieci boi się, że padnie ofiarą hakerów wykradających dane osobowe. Każdy jednak powinien mieć świadomość, że do takiej sytuacji może dojść, gdy nie zachowamy ostrożności. W przypadku, gdy podejrzewamy, że ktoś wyłudził kredyt na nasze nazwisko, zawsze można sprawdzić swój BIK oraz Krajowy Rejestr Długów. Warto to robić od czasu do czasu, by mieć pewność, że nikt nie wykorzystał naszych danych w niewłaściwy sposób.

Gdy jednak tak się stało, trzeba niezwłocznie zgłosić tę sytuację do banku i na policję. Dzięki temu możliwe będzie nie tylko zatrzymanie zobowiązań, ale niekiedy nawet anulowanie ich. Bank może podać organom ścigania dane, które pomogą namierzyć przestępcę, a jednocześnie zablokuje wszystkie nasze konta. W tym czasie należy też zgłosić się do odpowiedniego urzędu w celu wyrobienia nowego dowodu.

Cyberprzestępcy wykorzystują coraz to nowsze metody, by wykraść nasze dane osobowe. Jeśli jednak zachowamy czujność i ostrożność, możemy spać spokojnie. Najważniejsze to mieć świadomość, że dane widniejące na dowodzie osobistym są niezwykle cenne i należy je chronić. To samo z hasłami do konta bankowego czy wszelkich operacji finansowych. Przy odrobinie rozwagi i wiedzy nie grozi nam wyciek naszego numeru pesel. Ważna jest samoświadomość oraz posiadanie informacji, jak radzić sobie w takiej sytuacji.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl