Aplikacja SkyCash (1).jpeg
Porady

Aplikacja SkyCash – do czego służy i jak z niej korzystać?

3 stycznia 2024 4 minuty czytania

Od wielu lat opłacanie usług świadczonych przez samorządy jest proste, dzięki aplikacjom mobilnym. Tych jednak jest wiele, a korzystanie z kilku na przemian bywa uciążliwe. A gdyby dało się połączyć je wszystkie w jedną? Na szczęście ten pomysł został już zrealizowany w postaci aplikacji SkyCash. Istnieje kilka powodów, dla których warto się nią zainteresować.

Od wielu lat opłacanie usług świadczonych przez samorządy jest proste dzięki aplikacjom mobilnym. Tych jednak jest wiele, a korzystanie z kilku na przemian bywa uciążliwe. A gdyby dało się połączyć je wszystkie w jedną? Na szczęście ten pomysł został już zrealizowany w postaci aplikacji SkyCash. Istnieje kilka powodów, dla których warto się nią zainteresować.


Spis Treści:

 1. Aplikacja SkyCash – co to jest?

 2. Czy SkyCash jest darmowy?

 3. Jak kupić bilet w SkyCash?

 4. Czy SkyCash jest bezpieczny?

Aplikacja SkyCash – co to jest?

SkyCash to usługa obecna w Polsce już od kilku lat i przez ten czas zdążyła zdobyć uznanie milionów użytkowników. Powstała jako cyfrowy portfel ułatwiający opłacanie przejazdów komunikacją publiczną. Z czasem jej możliwości zostały rozbudowane. Dzięki temu osoby korzystające ze SkyCash mogą kupować bilety:

 • na miejskie autobusy i tramwaje;

 • kolej podmiejską i dalekobieżną;

 • autokarowe;

 • parkingowe;

 • upoważniające do przejazdów autostradami;

 • lotnicze;

 • do kin oraz innych miejsc rozrywki i wypoczynku.

Aplikacja przydaje się w kilkudziesięciu miastach Polski. Trzeba jednak pamiętać, że zakres usług w każdym z nich jest różny. Jej możliwości zależą od współpracy spółek publicznych oraz prywatnych firm ze SkyCash. Jak to działa? W jednym z przykładowych miast użytkownicy mogą kupić bilet do wybranych kin, a w innym nie. Na szczęście najważniejsze funkcje, czyli opłacanie przejazdów komunikacją miejską oraz parkingów dostępne są w każdej z obsługiwanych lokalizacji.

Inne usługi dostępne w aplikacji SkyCash

Za pośrednictwem aplikacji można nie tylko kupować bilety, ale zamawiać przydatne usługi. Jednym z przykładów jest korzystanie z taxi. SkyCash umożliwia korzystanie z przejazdów samochodami korporacji iTaxi. Wiele osób zapewne zainteresuje też opcja wykupu polisy. Do wyboru są oferty ubezpieczeń podróżnych i komunikacyjnych wielu znanych firm.

Czy SkyCash jest darmowy?

Aplikację SkyCash można pobrać z Google Play i App Store za darmo. Od użytkownika nie są również pobierane żadne opłaty za założenie profilu. Samo korzystanie z usług, z oczywistego powodu, kosztuje. Z tego powodu w zakładce z ustawieniami programu trzeba wprowadzić numer karty płatniczej, jej kod CVV/CVC oraz podać imię i nazwisko, które na niej widnieje.

Następnie na konto w aplikacji należy przelać pieniądze. Nie ma minimalnej kwoty, która powinna się znaleźć na rachunku. O wysokości sumy decyduje wyłącznie użytkownik. Wirtualny portfel można zasilić poprzez:

 • przelew bankowy;

 • kartę płatniczą;

 • usługi PayU i Przelewy24;

 • wpłatę w bankomacie sieci Euronet.

SkyCash dla klientów Play

Co ważne, SkyCash nie działa tylko w ten sposób. Z innego, wygodnego sposobu płacenia za bilety mogą skorzystać klienci Play. Osoby, które korzystają z oferty abonamentowej, nie muszą przelewać pieniędzy na konto w aplikacji.

Zamiast wpłacania pieniędzy na rachunek środki wydane na przejazd komunikacją miejską lub autostradą, a także opłata za parkowanie jest doliczana do ceny abonamentu. Odpowiednie opcje wystarczy zaznaczyć w sekcji Płatności i karty w SkyCash i podać numer telefonu.

SkyCash, a BLIK

Twórcy usługi dokładają starań, by była jak najłatwiejsza w użytkowaniu. Wiele osób może jednak zastanawiać się, czy aplikacja obsługuje płatności BLIK. SkyCash niestety nie oferuje już takiej możliwości. Pozostaje nadzieja, że w przyszłości ten wygody sposób dokonywania transakcji bezgotówkowych ponownie pojawi się w opcjach programu.

Sprawdź także: Smart zakupy. Jak płacić zbliżeniowo telefonem lub smartwatchem?

Jak kupić bilet w SkyCash?

Korzystanie z aplikacji jest proste, czego przykładem jest zakup biletów komunikacji miejskiej. W tym celu wystarczy:

 • kliknąć odpowiedni kafelek;

 • znaleźć miasto na liście;

 • wybrać liczbę biletów i ich typ (np. jednorazowe, godzinne czy obowiązujące w danej strefie);

 • zaakceptować regulamin usługi;

 • zapłacić za przejazd.

Kasowanie biletu kupionego w SkyCash

Usługa działa w dziesiątkach miejsc, przez co w sposobie zakupu w różnych miastach istnieją pewne różnice. Z tego powodu wcześniej warto sprawdzić jak skasować bilet kupiony w SkyCash. W niektórych miastach pasażerowie powinni dopisać numer boczny tramwaju lub autobusu.

Przewoźnicy oferujący bilety poprzez aplikację czasem wymagają tylko okazania kodu QR w trakcie kontroli. W części miast to jednak nie wystarczy, co oznacza, że kod trzeba samodzielnie zeskanować w kasowniku lub przed wejściem na peron. Przykładem są bramki warszawskiego metro, na których należy aktywować bilet nabyty poprzez SkyCash.

SkyCash mobiParking i opłaty za autostrady

W równie prosty sposób można zapłacić za parking. Przed rozpoczęciem należy oznaczyć pojazd. Dzięki temu osoba kontrolująca miejsca postojowe będzie wiedzieć, że pozostawiony samochód został pozostawiony zgodnie z prawem. Najlepiej pobrać plik z logiem SkyCash mobiParking i przykleić go za przednią szybą. Potem pozostaje już tylko znaleźć przestrzeń do zaparkowania i zapłacić za postój.

Ze względu na zmiany w prawie kierowcy nie muszą już płacić za odcinki autostrad zarządzane przez GDDKiA. Część szlaków komunikacyjnych nie jest jednak częścią państwowej infrastruktury, a co za tym idzie, przejazd nimi nadal kosztuje. Przy zapłacie za przejazd należy:

 • wskazać autostradę;

 • podać nazwy bramek wjazdowej i wyjazdowej;

 • ustawić datę przejazdu;

 • wpisać model i numer rejestracyjny samochodu;

 • wybrać sposób płatności.

Czy SkyCash jest bezpieczny?

Twórcy aplikacji SkyCash wdrożyli sprawdzone rozwiązanie, dzięki którym pieniądze przelane na konto w aplikacji pozostają bezpieczne. Wysoki poziom ochrony jest możliwy dzięki technologii 3D Secure. Dzięki niej do każdorazowego zaakceptowania transakcji potrzeba potwierdzenia jej w aplikacji bankowej. W zależności od ustawień autoryzacja odbywa się po wprowadzeniu kodu PIN lub uwierzytelnieniu biometrycznym.

Jeśli z jakiejś przyczyny (np. zgubienia telefonu) zajdzie potrzeba wymazania danych z systemu, warto pamiętać, jak usunąć kartę ze SkyCash. Ta czynność jest możliwa tylko po zalogowaniu się na stronę internetową usługi. Dane kasuje się z poziomu Centrum kart.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl