smart_zakupy_jak_placic_zblizeniowo_telefonem_lub_smartwatchem.jpg
Porady

Smart zakupy. Jak płacić zbliżeniowo telefonem lub smartwatchem?

21 czerwca 2021 4 minuty czytania

Zakupy zbliżeniowe stają się coraz bardziej komfortowe i przede wszystkim bezpieczne.

Zakupy zbliżeniowe stają się coraz bardziej komfortowe i przede wszystkim bezpieczne. Wielu z nas korzysta ze smartfonów, by płacić w jeszcze wygodniejszy sposób. Umożliwia to wykorzystywanie technologii NFC. Jak płacić zbliżeniowo telefonem?

Spis treści:

Jeśli jeszcze nie korzystałeś z płatności zbliżeniowych smartfonem, za pośrednictwem technologii NFC, zobacz nasz krótki przewodnik. Rozpoczęcie przygody z płatnościami zbliżeniowymi jest bardzo proste!

Co to jest NFC?

Zanim znajdziesz odpowiedź na pytanie, jak płacić zbliżeniowo telefonem, dowiedz się, co to jest NFC. Near Field Communication to technologia, która od lat jest stosowana w wielu urządzeniach, nie tylko wiodących producentów elektroniki. Pozwala ona na bezprzewodowy przesył danych, pod warunkiem, że pomiędzy dwoma urządzeniami odległość nie jest większa niż 20 cm. Na początku NFC było wykorzystywane w telewizorach, np. Sony Bravia. Już kilka lat temu telewizory z modułem NFC oferowały łączność bezprzewodową ze smartfonem z NFC. Dzięki temu posiadacze smartfona mogli po prostu zbliżyć go do ekranu telewizora (w miejsce umieszczenia czujnika), by od razu przesłać na duży ekran filmy albo rozpocząć pokaz zdjęć. I to wszystko bez zbędnych kabli.

Potem producenci zaczęli oferować znacznie szybszą i oczywiście bezprzewodową łączność między telewizorem a soundbarem. Oba urządzenia łączyły się ze sobą w kilka sekund. Jednak największa popularność technologii NFC przypadła w branży płatniczej, w której nie używa się gotówki. Wygodniejszy sposób płatności szybko zrewolucjonizował rynek. Wielu producentów zaczęło wprowadzać obsługę NFC w swoich flagowych modelach. Obecnie nawet budżetowe modele obsługują NFC, czego świetnym przykładem jest Huawei P Smart. Tymczasem wiele wskazuje na to, że w przyszłości wszyscy producenci smartfonów będą chcieli, by ich urządzenia współpracowały z NFC.

Jak korzystać z płatności zbliżeniowych?

W skrócie: smartfon z technologią NFC może „zastąpić” nam portfel, kiedy nie mamy go ze sobą. Należy jedynie pamiętać, by podczas płatności mieć włączoną opcję NFC w swoim telefonie. Żeby szybko korzystać z najwygodniejszego sposobu płatności na całym świecie, wystarczy pobrać aplikację do płatności mobilnych na smartfona. Posiadacze telefonów z systemem operacyjnym Android znajdą ją w Google Store pod nazwą Google Pay. Użytkownicy sprzętu od Apple mają Apple Pay.

Najważniejszym krokiem jest powiązanie karty kredytowej z aplikacją mobilną do płatności zbliżeniowych. Aktywacja jest bardzo podobna na urządzeniach z Androidem i na tych działających na iOS. W pierwszym przypadku, po odpaleniu pobranej appki, zbliżamy kartę do włączonego aparatu naszego smartfona. Aplikacja odczyta najważniejsze dane z karty kredytowej automatycznie. Po uzupełnieniu dodatkowych informacji wystarczy tylko zweryfikować dodaną kartę. Można to zrobić za pomocą aplikacji mobilnej służącej do płatności albo przez SMS. W tym drugim przypadku wystarczy tylko przepisać wygenerowany kod, który otrzymasz w wiadomości SMS, i gotowe.

Posiadacze smartfonów Apple muszą wejść w aplikację Wallet. Podczas umieszczenia karty pod aparatem apka odczyta numer karty i inne informacje, a następnie  uzupełni dane automatycznie. Weryfikacja odbywa się tak samo, jak w urządzeniach z Androidem.

Jak płacić zbliżeniowo telefonem? Żeby móc zapłacić zbliżeniowo z wykorzystaniem NFC, wystarczy zbliżyć smartfona (z włączoną funkcja NFC) do urządzenia płatniczego.

Płatności zbliżeniowe coraz bardziej popularne

Jeszcze do niedawna zachwycaliśmy się płatnościami BLIK, dzięki którym nie trzeba mieć przy sobie portfela, by zapłacić np. za zakupy czy obiad w restauracji. Aplikacja mobilna Twojego banku na smartfonie generuje specjalny kod, który należy wpisać na ekranie terminala płatniczego w sklepie. Po szybkim zatwierdzeniu z poziomu telefonu rachunek zostaje opłacony.

Jednak nie wszędzie znajdziesz punkty, które obsługują płatności BLIK-iem – płatności kartą owszem, ale tradycyjną drogą (przykładając kartę do ekranu). Na szczęście będąc na wakacjach czy podróży służbowej, nie musisz się martwić, jeśli zostawisz portfel w hotelowym pokoju. Podczas zakupów możesz skorzystać z najwygodniejszego rozwiązania. Dzięki obsłudze technologii NFC (większość popularnych modeli) płatności zbliżeniowe (przez NFC) zyskały ogromną popularność. Jak płacić zbliżeniowo smartfonem albo smartwatchem typu Apple Watch Series 6? Zasada działania jest podobna. Podczas dokonywania transakcji trzeba przyłożyć wyświetlacz smartwatcha (z włączonym NFC) do urządzenia płatniczego.

Czy transakcje zbliżeniowe są bezpieczne?

Jak płacić zbliżeniowo telefonem lub smartwatchem w bezpieczny sposób? Okazuje się, że ten rodzaj płatności jest jednym z najbezpieczniejszych. Jak to wygląda w praktyce? W przypadku kradzieży lub zgubienia smartfona nie musisz się obawiać, że pieniądze z Twojego konta nagle wyparują. Wcześniej wybierz w ustawieniach transakcji zbliżeniowych odpowiedni sposób autoryzacji. Możesz to zrobić na kilka sposobów. Najpopularniejszymi do dzisiaj są skanowanie odcisku palca albo rozpoznawanie twarzy podczas płacenia. Dodatkowo w tego typu transakcjach również obowiązuje limit wynoszący 50 zł. Jeśli Twoje zakupy wyniosą mniej, wystarczy przyłożyć inteligentny zegarek albo smartfona do terminala. Jeśli więcej, wtedy na terminalu pojawi się informacja z prośbą o wprowadzenie kodu PIN. Innymi słowy, dodatkowo zyskujesz takie samo zabezpieczenie przed „niechcianymi transakcjami”, jak w przypadku kart płatniczych wielu banków.

Play Expert poleca

Sprawdź najkorzystniejsze oferty na play.pl